

: Pavel Frček
24.06.2024
Kako odabrati automatska vrata za kokošinjac
Automatska vrata za kokošinjce izvrstan su način da olakšate brigu o svojim kokošima i istovremeno poboljšate sigurnost njihovog doma. Međutim, na tržištu postoji mnogo opcija, pa odabir prave može biti težak. Dakle, ako ste se odlučili za kupnju električnih vrata, a ne znate koja odabrati, čitajte dalje.
Mehanizam za otvaranje
Automatsko zatvaranje kokošinjca kontrolira se vremenskim prekidačem ili prekidačem za sumrak. Sa timerom postavljate samo točna vremena prema kojima se vrata kontroliraju. Senzor svjetla radi s promjenama osvjetljenja. Za neka vrata možete odabrati i kombinaciju, pa na vama je kako ćete svoja vrata postaviti. Ujutro, automatsko otvaranje kokošinjca može se kontrolirati svjetlom, navečer se može zatvoriti prema točnom vremenu.
Pogon
Automatski pogon vrata može se odabrati između tri opcije – baterijski, solarni i mrežni. Ako kokošinjac nije spojen na električnu mrežu i nalazi se u područjima s ograničenom sunčevom svjetlošću, baterijsko napajanje je najbolja opcija. Trajanje baterije je obično do godinu dana. Vrata kokošinjca također se mogu napajati strujom iz solarne ploče. Preporučljivo je usmjeriti ga na južnu stranu. Zahvaljujući bateriji za čije je punjenje potrebno 4 sata sunčeve svjetlosti, uređaj može trajati do 4 dana. Solarni panel se može kupiti i zasebno. Ako kokošinjac ima pristup struji, možete odabrati vrata s električnim napajanjem.
Veličina
Također biste trebali uzeti u obzir veličinu kokošinjca ili gusenjaka. Automatska vrata dostupna su u različitim veličinama, stoga je važno odabrati ona koja će odgovarati dimenzijama nastambe, a posebno peradi. Nabavite manja vrata za kokoši, veća za guske ili patke kojima treba više prostora. Kuća će možda trebati neke manje preinake za ugradnju vrata. Univerzalne su veličine.
Sigurnosne značajke
Važno je uzeti u obzir sigurnost. Odaberite automatska vrata za kokošinjac sa sigurnosnim značajkama kao što je jednostavan pristup za isključivanje i hitno otvaranje u slučaju kvara. Neka vrata također imaju senzore koji otkrivaju prisutnost peradi i sprječavaju zatvaranje vrata dok sve kokoši ne uđu u kokošinjac. Dakle, ne morate brinuti da bi se kokoši mogle na bilo koji način ozlijediti. Također možete nabaviti sigurnosna vrata s osiguračem koja imaju mehanizam za samozaključavanje. Dakle, ako želite postaviti siguran dom, kokošinjac sa sigurnosnim vratima je pravi izbor. Grabežljivci nikada neće sami podići vrata.
U našem asortimanu pronaći ćete ne samo kompletne sustave uključujući protuprovalna vrata, već i sama vrata, kutiju s elektronikom ili solarnu ploču.
Želite li nastambu za kokoši pretvoriti u moderan kokošinjac, ne oklijevajte i krenite s ovom inovacijom. Više nećete morati brinuti ni o čemu, poput jutarnjeg ustajanja, a kokoši će imati sigurno utočište u koje ne mogu doprijeti štetočine. Pa što? Koja kokošja vrata ćete odabrati?

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.