Buđenje proljetnog vrta - kako to učiniti?
Pavel Frček

: Pavel Frček

20.03.2024

Buđenje proljetnog vrta - kako to učiniti?

Posla u vrtu nikad dosta, pogotovo sad kad dolazi proljeće. Nakon duge zime, tijekom koje se priroda smiruje i odmara, vrijeme je da svoj vrt oživimo i pripremimo za novu sezonu. U prošlom članku "Kako pripremiti vrt za proljeće" fokusirali smo se na sljedeće poslove: čišćenje vrta, priprema tla, priprema travnjaka, gnojidba vrta, sadnja biljaka te priprema drveća i grmlja. No, proljetne pripreme u vrtu tu ne završavaju. Dođite i pogledajte i ostale važne radove kojima ćemo probuditi naše vrtove u proljetni život.


Buđenje travnjaka

Proljeće je savršeno vrijeme da prvi put pokosite travnjak. Čim trava dosegne visinu od 5-7 centimetara, vrijeme je za kosilicu. Kod prve košnje visina pokošene trave treba biti veća, cca 3-4 centimetra, kod sljedeće košnje 2 centimetra. To je tako da se travnjak postupno prilagođava i ne oslabi previše. Prozračivanje je također važno - stari biljni ostaci će biti uklonjeni, a korijenje trave će imati bolji pristup vodi i zraku.


Zalijevanje

S dolaskom proljeća potrebno je početi redovito zalijevati vrt. Navodnjavanje prilagodite potrebama pojedine biljne vrste kako biste izbjegli prelijevanje koje bi uzrokovalo truljenje korijena ili obrnuto sušenje.


Sadnja začinskog bilja

Prije svega krećemo s čišćenjem gredica sa začinskim biljem – sakupljamo ostatke lišća, odumrle biljke i korove. Grmoliko bilje odrežemo u željeni oblik i odstranimo suhe izdanke. Ako ćete saditi začinsko bilje iz sjemena, sada je vrijeme da ga posadite. Sjemenke koje kliju trebaju dosta vlage, pa ih pokrijte poklopcem ili folijom i napravite nekoliko otvora za ventilaciju. Zatim presadite začinsko bilje na gredicu u svibnju.


Ako ćete sijati direktno, počnite s peršinom (tijekom travnja) i nastavite s ostalim. Odaberite sunčano mjesto gdje nema vjetra.

Zaštita od štetnika i bolesti

U proljeće se ponovno počinju javljati razni štetnici i bolesti. Stoga redovito pregledavajte biljke i obratite im pozornost ako se pojavi neki od simptoma. Zahvaljujući prevenciji ili ranoj intervenciji, možete izbjeći mnoge probleme u obliku širenja bolesti.


Priprema plastenika i sadnja u folije

Za sezonu je potrebno pripremiti i staklenik ili folije. Kod staklenika treba provjeriti sve staklene dijelove, ali i samu konstrukciju. Ako u jesen niste uklonili korov i biljne ostatke, sazrijeli i pognojili tlo, sada je pravo vrijeme. Prije sadnje novih biljaka također se potrudite dezinficirati staklenik kako biste neutralizirali štetnike koji prezimljuju. To možete učiniti pomoću nape za dezinfekciju ili sumporne svijeće.


Okvir za folije ćemo nakon zime ponovno montirati i također provjeriti ima li oštećenja.


Puštanje u rad ribnjaka

Ako u svom vrtu imate jezerce, požurite ga staviti u pogon. Prvo očistite ribnjak od zimskog otpada i biljnih ostataka. U ovom trenutku možete posaditi biljke okolo. Na kraju ulijemo čistu vodu.


Ako ribu držite u ribnjaku, postupak će biti drugačiji. Morate pričekati da temperatura vode poraste na 12 °C i tek tada možete probuditi ribu iz zimskog sna i krenuti s radom.

Izmjene i novosti

Proljeće je savršeno vrijeme za preuređenje vašeg vrta ili dodavanje novih značajki. Možete razmisliti o novim loncima za cvijeće, kamenčićima, skulpturama ili vrtnoj klupi. Ako razmišljate o kutku za djecu, svakako ne smije nedostajati pješčanik i dječja kućica. Također, novo cvijeće u vrtu i kora za malčiranje donose novi štih u prostor.

Kako se riješiti osa?

07.05.2024

Kako se riješiti osa?

Ova bića mogu biti smetnja za mnoge ljude. Pogotovo ako se približe kući i ne daju vam ni kavu da nesmetano popijete. Veći rizik nastaje i kada je osoba alergična na njihov ubod. U tom slučaju ubod predstavlja veliki zdravstveni rizik. Što kažete na ose?

Kako se riješiti miševa u kući?

30.04.2024

Kako se riješiti miševa u kući?

Miševi u kući mogu biti velika smetnja. Ne samo da su brzi, već su i lukavi. Dakle, ne plaćaju ništa. Ako ste primijetili njihovu prisutnost, važno je brzo djelovati kako biste spriječili širenje i druge neugodnosti. Dođite i pogledajte s nama kako istjerati miša iz kuće.

Kako imati zdravu dlaku kod psa

29.04.2024

Kako imati zdravu dlaku kod psa

Dlaka psa nema samo estetsku funkciju, već je odraz cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Ako želite da dlaka vašeg psa bude zdrava i sjajna, morate je pravilno njegovati. To ne uključuje samo četkanje, već prije svega hranjivu prehranu. Uostalom, sve što pas pojede odmah se odražava na njegovoj koži i dlaci. Pravilnom njegom možete spriječiti kožne bolesti i gubitak dlake kod vašeg psa. Dlaka će tada izgledati kao nešto iz časopisa.

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.