: Juraj Korim
23.02.2024
Kako pripremiti vrt za proljeće?
Zima se polako bliži kraju, drveće opet zeleni, prvo cvijeće cvjeta. Proljeće čini čuda u vrtu. I veselimo se ponovnom početku radova u vrtu i pripremi za novu sezonu. Ne odgađajte radove, dobro je započeti već tijekom veljače i ožujka. U ovom ćemo članku odgovoriti na pitanja kako pripremiti vrt za proljeće, kada gnojiti vrt i koje biljke posaditi početkom proljeća.
Čak i prije samog posla, upoznajte se s planovima koje želite razviti u vrtu u novoj sezoni. Razmislite što i gdje želite uzgajati ove godine i koji će vam resursi biti potrebni (npr. gnojiva).
Proljetno čišćenje
Proljetno čišćenje bitan je prvi korak ako to već niste učinili prije zime. Potrebno je pograbljati otpalo lišće, ukloniti otpale grane i korov s gredica. Prođite kroz vrt i riješite se svega što nije preživjelo mraz. Saznajte u kakvom je stanju vrtni namještaj i počnite ga popravljati. Također, ne zaboravite provjeriti vrtlarske alate koji će vam trebati.
Priprema tla
Tlo je temelj zdravog vrta. Provjerite njegovu kvalitetu i prilagodite ga po potrebi. Ako ste već radili na jesen, sada imate nešto manje posla. To ćete imati i ako ste preko zime gredice zaštitili prirodnim malčem. Materijal obradite samo do dubine od 10-20 cm. Na taj način je tlo dovoljno pripremljeno.
Ako ste gredice ostavili nepokrivene, vrijeme je da lopatom prozračite tlo i uklonite korov iz korijena. Pograbljajte zemlju na otprilike 30 cm. Također, ne zaboravite na proljetnu gnojidbu. Pomiješajte tlo s kompostom ili gnojivima kako biste poboljšali strukturu i dugovječnost. Ostavite da odstoji oko tri tjedna.
Priprema travnjaka
Dok pripremate gredice, ne smijete zaboraviti ni na travnjak. Pravo vrijeme dolazi kada se tlo otopi i dovoljno osuši. U međuvremenu možete prošetati vrtom i promatrati je li se neka od bolesti proširila na travnjak (npr. snježna plijesan) ili se travnjak na nekim mjestima prorijedio. U tom slučaju travu na tim mjestima počupati i posijati novu. Možete dodati supstrat za travnjak koji će poboljšati kvalitetu tla. Osobito kod travnjaka starijih od tri godine, dobro je započeti s vertikulacijom kako bi se prozračili. Također, ne zaboravite ga pognojiti.
Kada gnojiti vrt?
Gnojivo je bitan dio vrta. Treba ga koristiti redovito, dva do tri puta godišnje, kako bi biljke imale dovoljno hranjiva. I baš u proljeće, kad sve počne rasti, dođe to vrijeme. Najčešće se koriste gnojiva bogata dušikom, fosforom i kalijem.
Sadnja i sjetva
Tlo je spremno, puno hranjivih tvari, te slijedi sljedeći korak - sadnja i sijanje biljaka. Imajte na umu odgovarajuće vrijeme za svaku biljku i obratite pozornost na točnu dubinu i razmak između biljaka. Tijekom ožujka postupno dolazi vrijeme za predsadnju presadnica paprike, brokule, rajčice i dinje. Na prijelazu iz ožujka u travanj počnite sa sadnjom rotkvica, mrkve, peršina, luka, češnjaka i dr. U travnju se na gredice mogu sijati gotovo sve vrste povrća i začinskog bilja.
Drveće i grmlje
Proljeće je najbolje vrijeme za rezidbu voćaka i ukrasnog grmlja. To će ih riješiti starih grana i povećati rodnost. Usredotočite se na stabla jabuke, kruške, šljive, breskve i marelice. Suprotan je slučaj s višnjama i trešnjama koje se orezuju tek nakon berbe. Proljeće je pogodno i za sadnju nekog drveća i grmlja – primjerice nektarina, malina, marelica, crnogorice i nekih ukrasnih listopadnih stabala.
Priprema vrta za proljeće nije samo fizički rad, već i planiranje i promišljanje. Zahvaljujući pažljivoj pripremi, možete se veseliti cvatu i zdravom vrtu tijekom cijele sezone.
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?