
: Juraj Korim
23.02.2024
Kako pripremiti vrt za proljeće?
Zima se polako bliži kraju, drveće opet zeleni, prvo cvijeće cvjeta. Proljeće čini čuda u vrtu. I veselimo se ponovnom početku radova u vrtu i pripremi za novu sezonu. Ne odgađajte radove, dobro je započeti već tijekom veljače i ožujka. U ovom ćemo članku odgovoriti na pitanja kako pripremiti vrt za proljeće, kada gnojiti vrt i koje biljke posaditi početkom proljeća.
Čak i prije samog posla, upoznajte se s planovima koje želite razviti u vrtu u novoj sezoni. Razmislite što i gdje želite uzgajati ove godine i koji će vam resursi biti potrebni (npr. gnojiva).
Proljetno čišćenje
Proljetno čišćenje bitan je prvi korak ako to već niste učinili prije zime. Potrebno je pograbljati otpalo lišće, ukloniti otpale grane i korov s gredica. Prođite kroz vrt i riješite se svega što nije preživjelo mraz. Saznajte u kakvom je stanju vrtni namještaj i počnite ga popravljati. Također, ne zaboravite provjeriti vrtlarske alate koji će vam trebati.
Priprema tla
Tlo je temelj zdravog vrta. Provjerite njegovu kvalitetu i prilagodite ga po potrebi. Ako ste već radili na jesen, sada imate nešto manje posla. To ćete imati i ako ste preko zime gredice zaštitili prirodnim malčem. Materijal obradite samo do dubine od 10-20 cm. Na taj način je tlo dovoljno pripremljeno.
Ako ste gredice ostavili nepokrivene, vrijeme je da lopatom prozračite tlo i uklonite korov iz korijena. Pograbljajte zemlju na otprilike 30 cm. Također, ne zaboravite na proljetnu gnojidbu. Pomiješajte tlo s kompostom ili gnojivima kako biste poboljšali strukturu i dugovječnost. Ostavite da odstoji oko tri tjedna.
Priprema travnjaka
Dok pripremate gredice, ne smijete zaboraviti ni na travnjak. Pravo vrijeme dolazi kada se tlo otopi i dovoljno osuši. U međuvremenu možete prošetati vrtom i promatrati je li se neka od bolesti proširila na travnjak (npr. snježna plijesan) ili se travnjak na nekim mjestima prorijedio. U tom slučaju travu na tim mjestima počupati i posijati novu. Možete dodati supstrat za travnjak koji će poboljšati kvalitetu tla. Osobito kod travnjaka starijih od tri godine, dobro je započeti s vertikulacijom kako bi se prozračili. Također, ne zaboravite ga pognojiti.
Kada gnojiti vrt?
Gnojivo je bitan dio vrta. Treba ga koristiti redovito, dva do tri puta godišnje, kako bi biljke imale dovoljno hranjiva. I baš u proljeće, kad sve počne rasti, dođe to vrijeme. Najčešće se koriste gnojiva bogata dušikom, fosforom i kalijem.
Sadnja i sjetva
Tlo je spremno, puno hranjivih tvari, te slijedi sljedeći korak - sadnja i sijanje biljaka. Imajte na umu odgovarajuće vrijeme za svaku biljku i obratite pozornost na točnu dubinu i razmak između biljaka. Tijekom ožujka postupno dolazi vrijeme za predsadnju presadnica paprike, brokule, rajčice i dinje. Na prijelazu iz ožujka u travanj počnite sa sadnjom rotkvica, mrkve, peršina, luka, češnjaka i dr. U travnju se na gredice mogu sijati gotovo sve vrste povrća i začinskog bilja.
Drveće i grmlje
Proljeće je najbolje vrijeme za rezidbu voćaka i ukrasnog grmlja. To će ih riješiti starih grana i povećati rodnost. Usredotočite se na stabla jabuke, kruške, šljive, breskve i marelice. Suprotan je slučaj s višnjama i trešnjama koje se orezuju tek nakon berbe. Proljeće je pogodno i za sadnju nekog drveća i grmlja – primjerice nektarina, malina, marelica, crnogorice i nekih ukrasnih listopadnih stabala.
Priprema vrta za proljeće nije samo fizički rad, već i planiranje i promišljanje. Zahvaljujući pažljivoj pripremi, možete se veseliti cvatu i zdravom vrtu tijekom cijele sezone.

07.07.2025
Kako uzgajati perlice?
Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.

02.07.2025
Korisne životinje u vrtu
Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

01.07.2025
Kako hraniti svinje?
Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.