Zašto mačka označava?
Pavel Frček

: Pavel Frček

13.12.2024

Zašto mačka označava?

Uzgajivači mačaka često se suočavaju s problemom tzv. Pogledajmo zajedno što je to i kako možemo riješiti ovaj problem. 


Mačka najčešće markira urinom, ali se iz istog razloga i grebe. Obje vrste ponašanja u prirodi uglavnom služe za označavanje teritorija, odbijanje "uljeza" koji bi željeli ući na taj teritorij, a vezane su naravno uz reproduktivni nagon, kada mačka predenjem označava teritorij i na taj način pokazuje svoje spremnost na parenje.


Ovakvo ponašanje s pravom ljuti vlasnike mačaka, posebice one koje žive u stanovima. Neki to čak smatraju "dozvolom" i sumnjaju da mačka to radi namjerno ili s nekom zlom namjerom. No, to nije tako, ako mačka markira u stanu, ona nam svojim ponašanjem uvijek nešto ukazuje i na nama je da pronađemo uzrok i poradimo na tome.

Provjerite zdravstveno stanje

Najvažnija stvar kod označavanja urina je otkriti je li to uzrokovano medicinskim problemom. Mačke vrlo često pate od problema s urinarnim traktom, osobito ako se hrane nekvalitetnim grickalicama, ne kreću se, manje piju ili su izložene stresu. Prvi korak stoga mora biti veterinarski pregled mokraće i cjelokupnog zdravstvenog stanja mačke. Ako je sve u redu na ovom području, možemo nastaviti našu potragu.

Uzrok mogu biti hormoni

Najčešći fiziološki uzrok markiranja mokraće kod mačaka je razdoblje tzv predenje, tj. mačja kolotečina. Problem je što je to razdoblje dosta dugo, javlja se u proljeće, jesen, ali ponekad i potpuno neočekivano – mačka je jednostavno životinja koja se može razmnožavati gotovo u svakom trenutku. Osobito je kod mačaka taj nagon vrlo jak, a nakon spolne zrelosti, što može biti oko 6. mjeseca starosti, označavanje je više pravilo nego iznimka. Najjednostavnije rješenje protiv obilježavanja mačaka je kastracija  mačaka, ako ne želimo dalje razmnožavati mačke. Na ovaj naizgled "neprirodan" način omogućit ćemo svojoj mački duži i mirniji život te spriječiti neželjeno rađanje mačića koji ne pronalaze uvijek novi dom.

Provjerite WC

Ako kod kuće imamo uzgojnu stanicu pa kastracija ne dolazi u obzir, moramo razmisliti o drugim mogućim uzrocima neželjenog ponašanja. Mačke su vrlo čiste životinje i markiranjem nam mogu "naznačiti" da s njihovim mačjim WC-om nije sve u redu. Većina mačaka osjetljiva je na korištenu stelju i može se osjećati vrlo neugodno s njezinom promjenom. Ako u jednom kućanstvu držimo više mačaka, moramo imati dovoljan broj mačjih WC-a za njih. Obično je broj WC-a barem jedan veći od broja mačaka, no to nije pravilo. Mnogo toga ovisi o tome kako se naše mačke slažu i koliko među njima vlada dobrobit i hijerarhija.

Izbjegavajte stres

To nas dovodi do još jednog mogućeg uzroka, a to je stres - može biti uzrokovan bilo kojom promjenom, bilo da se radi o promjeni okoline (preseljenje), dolasku čovjeka ili životinje u kućanstvo, promjeni obroka hrane i broju drugih utjecaja koje mi ljudi trenutno ne trebamo smatramo važnima. Želimo li svojoj mački pomoći da se brže nosi sa stresom, možemo pokušati s umjetnim feromonima (mogu se kupiti u spreju  kod veterinara) ili nekom od biljaka koje su mnogim mačkama neodoljive - to može biti mačja metvica, valerijana, mažuran , matičnjak ili lavanda.

Što kažete na češanje?

Što se tiče češanja, opet je to prirodno mačje ponašanje koje u prirodi možemo primijetiti i kod velikih i kod malih mačaka. Ne za oštrenje kandži, mačje kandže doista ne treba oštriti, jer su sigurno skrivene u svojim kutijama, odmah spremne za korištenje, a mačke ih ponekad maksimalno zagrizu svojim zubima. Grebanje je tipično teritorijalno ponašanje i glavni (a često i jedini) način na koji ga možemo spriječiti jest otkriti gdje mačka najčešće pokušava češati te na ta mjesta postaviti grebalice kojima se može slobodno služiti.  Opet, moramo ih imati više kod kuće i smjestiti na različita mjesta, našem ljubimcu jedan neće biti dovoljan.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.