Koliko jaja snese kokoš godišnje?
Pavel Frček

: Pavel Frček

22.07.2024

Koliko jaja snese kokoš godišnje?

Jaja su sastavni dio našeg jelovnika. Nije ni čudo da su kokoši jedan od najčešće držanih kućnih ljubimaca. No, možete li zamisliti kako takvo jaje nastaje i što ono podrazumijeva? Kakve su kokoši nesilice i koliko su nam ovakvih jaja u stanju dati u godini dana saznajte u nastavku. Ako vam se razvoj kokoši u jajetu ne sviđa, kokoši možete držati i bez pijetla, no pijetao ima vrlo važnu zaštitnu i oplodnu funkciju.

Proizvodnja jaja u kokoši

Koliko dugo kokoš nosi jaja? Proces stvaranja jaja kod kokoši počinje u jajniku, gdje nastaje žumanjak i razvija se jaje. Kada je jajna stanica zrela, oslobađa se iz jajnika i putuje niz jajovod, gdje je obavijena bjelanjkom i ljuskom. I ovdje, ako je došlo do parenja, jaje je oplođeno. Jaje zatim putuje prema maternici i izlazi kroz kloaku. Cijeli ovaj proces traje otprilike 24 do 26 sati za svako jaje. Formiranje ljuske u jajovodu traje najviše vremena. Ova faza traje 15-18 sati.

Ciklus leženja

Koliko često kokoš nosi jaja? Ciklus nesenja, razdoblje kada kokoš nosi jaja, razlikuje se ovisno o pasmini, dobi, prehrani i okolišu. Općenito, kokoši snesu najviše jaja u prvoj godini, ali njihova proizvodnja može opasti kako stare. A kad kokoš nosi? Najčešće oko 9 sati ujutro, ali dnevno vrijeme leženja je od 5 do 15 sati.

Kokoši - broj jaja godišnje

A koliko kokoš zapravo snese jaja? Prosječna nesivost kokoši u industrijskim farmama može doseći brojke od 250 do 300 jaja godišnje u prvim godinama života peradi. Proizvodnja jaja se smanjuje s godinama. Naravno, ovi brojevi mogu varirati ovisno o pasmini, genetici, dobi i skrbi koju kokoš prima.

Međutim, važno je uzeti u obzir ne samo količinu jaja koje će kokoši snijeti, već i njihovu kvalitetu. Kvalitetna prehrana, njega, higijena i uvjeti uzgoja igraju ključnu ulogu u osiguravanju pravilno razvijenih jaja.

Pasmine kokoši prema polaganju jaja

ko tražite prikladnu pasminu za najveće leglo jaja, hibridi će biti prikladni za vas. One su dizajnirane za maksimalnu proizvodnju jaja - mogu snijeti preko 300 jaja godišnje.
Oko 250 jaja godišnje mogu snijeti bijelci i Sussex, a 200 jaja će dobiti plymouths, koji svojom mesnatošću nadoknađuju gubitak u proizvodnji. Pročitajte više o ovim pasminama u našem članku:„Kokoši nosilje: Koje pasmine nose najviše jaja''. 

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.