Koliko jaja snese kokoš godišnje?
Pavel Frček

: Pavel Frček

22.07.2024

Koliko jaja snese kokoš godišnje?

Jaja su sastavni dio našeg jelovnika. Nije ni čudo da su kokoši jedan od najčešće držanih kućnih ljubimaca. No, možete li zamisliti kako takvo jaje nastaje i što ono podrazumijeva? Kakve su kokoši nesilice i koliko su nam ovakvih jaja u stanju dati u godini dana saznajte u nastavku. Ako vam se razvoj kokoši u jajetu ne sviđa, kokoši možete držati i bez pijetla, no pijetao ima vrlo važnu zaštitnu i oplodnu funkciju.

Proizvodnja jaja u kokoši

Koliko dugo kokoš nosi jaja? Proces stvaranja jaja kod kokoši počinje u jajniku, gdje nastaje žumanjak i razvija se jaje. Kada je jajna stanica zrela, oslobađa se iz jajnika i putuje niz jajovod, gdje je obavijena bjelanjkom i ljuskom. I ovdje, ako je došlo do parenja, jaje je oplođeno. Jaje zatim putuje prema maternici i izlazi kroz kloaku. Cijeli ovaj proces traje otprilike 24 do 26 sati za svako jaje. Formiranje ljuske u jajovodu traje najviše vremena. Ova faza traje 15-18 sati.

Ciklus leženja

Koliko često kokoš nosi jaja? Ciklus nesenja, razdoblje kada kokoš nosi jaja, razlikuje se ovisno o pasmini, dobi, prehrani i okolišu. Općenito, kokoši snesu najviše jaja u prvoj godini, ali njihova proizvodnja može opasti kako stare. A kad kokoš nosi? Najčešće oko 9 sati ujutro, ali dnevno vrijeme leženja je od 5 do 15 sati.

Kokoši - broj jaja godišnje

A koliko kokoš zapravo snese jaja? Prosječna nesivost kokoši u industrijskim farmama može doseći brojke od 250 do 300 jaja godišnje u prvim godinama života peradi. Proizvodnja jaja se smanjuje s godinama. Naravno, ovi brojevi mogu varirati ovisno o pasmini, genetici, dobi i skrbi koju kokoš prima.

Međutim, važno je uzeti u obzir ne samo količinu jaja koje će kokoši snijeti, već i njihovu kvalitetu. Kvalitetna prehrana, njega, higijena i uvjeti uzgoja igraju ključnu ulogu u osiguravanju pravilno razvijenih jaja.

Pasmine kokoši prema polaganju jaja

ko tražite prikladnu pasminu za najveće leglo jaja, hibridi će biti prikladni za vas. One su dizajnirane za maksimalnu proizvodnju jaja - mogu snijeti preko 300 jaja godišnje.
Oko 250 jaja godišnje mogu snijeti bijelci i Sussex, a 200 jaja će dobiti plymouths, koji svojom mesnatošću nadoknađuju gubitak u proizvodnji. Pročitajte više o ovim pasminama u našem članku:„Kokoši nosilje: Koje pasmine nose najviše jaja''. 

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

16.05.2025

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

15.05.2025

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

Načini mužnje i vrste mužnih sala

14.05.2025

Načini mužnje i vrste mužnih sala

Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.