-800x800.jpg)
Kokoši nesilice: koje pasmine nose najviše jaja
Ako kod kuće uzgajate kokoši prvenstveno kako biste osigurali da u svojoj kuhinji uvijek imate adekvatnu zalihu svježih jaja, isplati se odabrati najbolju rasu kokoši s obzirom na broj jaja koja mogu snijeti. Koja je najbolja pasmina nesilica jaja? Postoji nekoliko pasmina koje mogu učinkovito puniti zalihe domaćih jaja. Zato ćemo se u ovom članku osvrnuti na najbolje kokoši nesilice koje nose puno jaja, bilo ljeti ili zimi, a neke koje daju i obilje ukusnog mesa.
Hibridi - križanci
Ako ste samo zainteresirani za što više jaja, hibridi su očigledan izbor. Nisu namijenjene za uzgoj, samo za maksimalnu proizvodnju jaja. Gotovo svaki dan možete očekivati jaje od hibrida, koji godišnje polažu preko 300 jaja sa smeđom ljuskom. Pojam hibrid obuhvaća širok raspon kokoši nesilica koje mogu nositi takva jaja. Možete kombinirati različite vrste u svom jatu. Popularni hibridi uključuju pasmine Isabrown i Dominant. Također su popularni među uzgajivačima zbog svoje izdržljivosti.
Leghorn
Leghorn kokoši su bijele kokoši, lijepe na pogled, ali ne impresioniraju samo izgledom već i brojem jaja koja nose. U godini možete očekivati do 250 čisto bijelih jaja. Leghorn su sramežljiva pasmina, pa se nažalost neće potpuno ukrotiti.
Sussex
Sa mogućnošću polaganja do 250 jaja godišnje, kokoši Sussex su također jedne od najboljih kokoši nesilica koje možete imati. Ljuske jaja nisu ujednačene boje, mogu varirati od kremaste do prilično tamno smeđe boje. Osim u hrpi jaja, uživat ćete u njihovom mesu, okus je zaista prefin. Za razliku od Leghorna, Sussex ima mirnu prirodu i stoga se lako može pripitomiti - tada se neće stidjeti grickati ravno iz vaše ruke, na primjer.
Plymouth
Plymouth je zadovoljstvo držati - mirne su i privržene. Godišnje polažu oko 200 jaja, što je manje od prijašnjih pasmina, ali se mogu pohvaliti visokom razinom prilagodbe, pa ćete, kada dođe vrijeme, imati ne samo jaja već i dosta mesa. Manja proizvodnja jaja u usporedbi s hibridima barem je djelomično nadoknađena nižim zahtjevima za hranjenjem. Zahvaljujući njihovoj otpornosti, jaja vam neće nedostajati ni zimi.
Pravilna prehrana je ključna
Na kraju, vrijedi zapamtiti da ne možete očekivati puno jaja čak ni od najboljih kokoši ako nemate dovoljno kvalitetne hrane. Samo odgovarajuća hrana i idealni životni uvjeti, u kombinaciji s kokošima nesilicama nekih od najboljih pasmina, osigurat će da iz svog kokošinjca svaki dan skupljate velika, svježa jaja izvrsnog okusa. Kokoši nesilice treba hraniti onoliko koliko im kljunovi dopuštaju.
Srž kvalitetnog obroka je žito, a pšenica je dobar izbor. Međutim, pšenica sama po sebi nije dovoljna, unatoč svom sastavu i dobrim prehrambenim parametrima; djeluje na stvaranje suhog mesa i stoga je prehranu potrebno nadopuniti. Pilićima ne treba uskratiti proso koje je vrlo bogat izvor minerala.

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.