

: Pavel Frček
04.04.2024
Koje biljke uzgajati u ogradi kokošinjca?
Briga za piliće je raznolika. To ne uključuje samo kvalitetnu ishranu, već i pogodan okoliš u kojem se mogu slobodno kretati i tražiti hranu. Olakšajte kokošima rad i uzgoj biljaka u nastambi koje su korisne za njihovo zdravlje, ali i za raznovrsnost hrane.
Kokošje trčanje
Kretanje kokoši jedan je od osnovnih čimbenika koji čine naše kokoši sretnima. A zahvaljujući tome imamo i hranjiva i ukusna jaja. Ako nemate kokošinjac s ispustom i ne želite pustiti svoje kokoši samo da trče po vrtu kako vam ne bi uništile cvjetne gredice, preporučujemo da nabavite zaseban ispust koji jamči dovoljno kretanja. A koje biljke uzgajati za piliće u ograđenom prostoru?
Bilje i trave
Biljke ljekovito ne djeluju samo na nas, nego i na naše kokoši. Primjerice, kopriva, maslačak, trputac, ali i menta, kamilica i kopar koji imaju antioksidativna svojstva i pomažu imunološkom sustavu kokoši, izvrsno djeluju na njihovo zdravlje. Ne možete pogriješiti sa stolisnikom koji sadrži mnoge važne minerale i vitamine.
Kokoši također uživaju u djetelini koja je izvrstan izvor vlakana i bjelančevina ili šašu koji kod kokoši poboljšava probavu. Ukrasne trave također mogu naći svoju primjenu, one štite druge biljke od kokošijeg kopanja i kljucanja.
Povrće i voće
Od povrća svakako ne preziru peršin koji im je izrazito aromatičan i daje blagotvorne tvari poput vitamina A, C i K. Špinat je također bogat izvor hranjivih tvari. Sadrži željezo, kalcij i vitamine. Njegovi listovi kokošima će osigurati važnu prehranu, a ujedno su i ukusna poslastica za njih.
Jagode su izvrstan izvor vitamina C i antioksidansa za kokoši. Poslužit će im i kao osvježavajuća poslastica u vrućem ljetu. Slična je situacija i s malinama, koje također imaju visok sadržaj vlakana, što podržava zdravlje probavnog trakta kokoši.
Drveće i grmlje
Hrana za kokoši nalazi se i oko drveća i grmlja. Drveće im također pravi hlad u ljetnim danima. Voćke pružaju kokošima ne samo gozbu od voća, već i kukce. Osim ovih stabala, preporučljivo je uzgajati i hrast, orah ili lijesku. Vrijedno je spomenuti i krkavinu bogatu vitaminima. Koriste grmlje kao sklonište, i zimi i ljeti. Odaberite maline, ribizle, ruže, jorgovane, kupine i još mnogo toga.
Ukoliko kokošima nedostaju neki od vitamina i drugih korisnih tvari, nemojte se ustručavati koristiti vitamine za kokoši kao dodatak prehrani.
Imajte na umu da nisu sve biljke sigurne za kokoši. Tu spadaju, primjerice, azaleja, narcis, oleander ili luk. Stoga osigurajte da su biljke u ispustu bezopasne i da im donose maksimalnu korist. Pravilno odabrane biljke mogu pridonijeti boljem zdravlju i dobrobiti Vaših kokoši, a istovremeno obogatiti njihovu prehranu prirodnim i nutritivno vrijednim sastojcima.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.