

: Pavel Frček
14.10.2024
Kako ubrati i preraditi usjev?
Jesen je tu, vrijeme je za žetvu, a potom i preradu našeg bogatog uroda. Kako bismo osigurali maksimalnu kvalitetu i trajnost plodova našeg vrta, potrebno je sve dobro isplanirati i paziti na pravilnu tehniku. Saznajte s nama kako preraditi berbu kako bi što dulje sačuvala svoju hranjivu vrijednost i okus.
Ispravno vrijeme i tehnika
I prije nego krenete u pripremu plodova, morate znati kada je idealno vrijeme za berbu pojedine kulture. Treba ih brati u optimalnoj fazi zrelosti, stoga obratite pozornost na boju, veličinu i tvrdoću. Primjerice, rajčice bi trebale biti potpuno crvene i mekane na dodir kada su ubrane, dok bi krastavci trebali biti čvrsti i tamnozelene boje.
U idealnom slučaju plodove berite po suhom vremenu kako biste izbjegli rizik od truljenja i plijesni. Nakon berbe potrebno je što brže obraditi usjev, kako se ne bi pogoršala kakvoća plodova.
Voće
Voće poput jabuka ili krušaka može se nekoliko mjeseci držati na hladnom i tamnom mjestu. Različite vrste voća također se mogu prerađivati na mnogo načina. Takva idealna metoda je zamrzavanje, pri čemu se ne gube gotovo nikakve hranjive tvari. Tada tako smrznuto voće možete jesti, na primjer, u kolaču.
Druga mogućnost je sušenje, koje je također jedan od najzdravijih načina čuvanja voća. Nakon sušenja sve stavite u posudu koja se može zatvoriti kako biste spriječili širenje plijesni.
Konzerviranje je jedna od naših vrlo popularnih metoda prerade. Oprano i pripremljeno voće stavlja se u staklenke, pa se sve prelije otopinom, najčešće vodom i šećerom. Ne smijemo zaboraviti ni proizvodnju domaćih džemova i marmelada.
Branje voća također je odličan način obrade usjeva. Dobiveni sok je pun vitamina i izvrsnog je okusa. Krenete li raditi domaći cider, sigurno će vam trebati drobilica i preša za voće.
Povrće
Kao što se prerađuje voće, može se prerađivati i povrće. Dobro očišćeno korjenasto povrće poput mrkve, celera ili krumpira može se čuvati u podrumu. Ako se želite okušati u zamrzavanju, izbjegavajte to osobito kod povrća koje sadrži veliku količinu vode, primjerice krastavca, rotkvice ili zelene salate. Nakon odmrzavanja bi izgubili konzistenciju i okus.
Metoda fermentacije (kućna fermentacija) također se sve više koristi za preradu povrća, čime povrće postaje lakše probavljivo za naše tijelo. Na ovaj način ne morate pripremiti samo kupus, odlično je i fermentirano povrće poput cvjetače, korabice, brokule, ali i mrkve te rotkvice. Nema granica mašti. Zatim možete uživati u domaćem fermentiranom povrću, primjerice, kao prilog za ručak.
Ako ste uzgojili velik broj rajčica, pokušajte napraviti odličan domaći kečap.
Bilje
Bilje se može sušiti, zamrzavati ili prerađivati u biljna ulja i tučke. Kod smrzavanja pazite da se to dogodi brzo. Na taj način bilje zadržava svoju aromu i hranjive tvari.
Žitarice
Idealno je samljeti i žitarice u brašno samljeti u smjese za svoje životinje. Neke se vrste također mogu koristiti za izradu domaćih pahuljica pomoću preša za žitarice . Oljuštite kukuruz i zatim ga zamrznite, konzervirajte ili sameljite u kukuruzno brašno.
Berba i naknadna obrada usjeva dugotrajne su aktivnosti, ali nam donose radost još jedne uspješne sezone. Zahvaljujući različitim tretmanima pojedinih kultura, možemo osigurati njihovu punu kvalitetu tijekom cijele godine, a samim time im i produžiti vijek trajanja. Na taj način možemo uživati u domaćoj berbi i tijekom hladnih zimskih dana.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.