Kako ubrati i preraditi usjev?
Pavel Frček

: Pavel Frček

14.10.2024

Kako ubrati i preraditi usjev?

Jesen je tu, vrijeme je za žetvu, a potom i preradu našeg bogatog uroda. Kako bismo osigurali maksimalnu kvalitetu i trajnost plodova našeg vrta, potrebno je sve dobro isplanirati i paziti na pravilnu tehniku. Saznajte s nama kako preraditi berbu kako bi što dulje sačuvala svoju hranjivu vrijednost i okus.

Ispravno vrijeme i tehnika

I prije nego krenete u pripremu plodova, morate znati kada je idealno vrijeme za berbu pojedine kulture. Treba ih brati u optimalnoj fazi zrelosti, stoga obratite pozornost na boju, veličinu i tvrdoću. Primjerice, rajčice bi trebale biti potpuno crvene i mekane na dodir kada su ubrane, dok bi krastavci trebali biti čvrsti i tamnozelene boje. 

U idealnom slučaju plodove berite po suhom vremenu kako biste izbjegli rizik od truljenja i plijesni. Nakon berbe potrebno je što brže obraditi usjev, kako se ne bi pogoršala kakvoća plodova.

Voće

Voće poput jabuka ili krušaka može se nekoliko mjeseci držati na hladnom i tamnom mjestu. Različite vrste voća također se mogu prerađivati ​​na mnogo načina. Takva idealna metoda je zamrzavanje, pri čemu se ne gube gotovo nikakve hranjive tvari. Tada tako smrznuto voće možete jesti, na primjer, u kolaču.

Druga mogućnost je sušenje, koje je također jedan od najzdravijih načina čuvanja voća. Nakon sušenja sve stavite u posudu koja se može zatvoriti kako biste spriječili širenje plijesni. 

Konzerviranje je jedna od naših vrlo popularnih metoda prerade. Oprano i pripremljeno voće stavlja se u staklenke, pa se sve prelije otopinom, najčešće vodom i šećerom. Ne smijemo zaboraviti ni proizvodnju domaćih džemova i marmelada. 

Branje voća također je odličan način obrade usjeva. Dobiveni sok je pun vitamina i izvrsnog je okusa. Krenete li raditi domaći cider, sigurno će vam trebati drobilica i preša za voće.

Povrće

Kao što se prerađuje voće, može se prerađivati ​​i povrće. Dobro očišćeno korjenasto povrće poput mrkve, celera ili krumpira može se čuvati u podrumu. Ako se želite okušati u zamrzavanju, izbjegavajte to osobito kod povrća koje sadrži veliku količinu vode, primjerice krastavca, rotkvice ili zelene salate. Nakon odmrzavanja bi izgubili konzistenciju i okus. 

Metoda fermentacije (kućna fermentacija) također se sve više koristi za preradu povrća, čime povrće postaje lakše probavljivo za naše tijelo. Na ovaj način ne morate pripremiti samo kupus, odlično je i fermentirano povrće poput cvjetače, korabice, brokule, ali i mrkve te rotkvice. Nema granica mašti. Zatim možete uživati ​​u domaćem fermentiranom povrću, primjerice, kao prilog za ručak.

Ako ste uzgojili velik broj rajčica, pokušajte napraviti odličan domaći kečap.

Bilje

Bilje se može sušiti, zamrzavati ili prerađivati ​​u biljna ulja i tučke. Kod smrzavanja pazite da se to dogodi brzo. Na taj način bilje zadržava svoju aromu i hranjive tvari.

Žitarice

Idealno je samljeti i žitarice u brašno samljeti u smjese za svoje životinje. Neke se vrste također mogu koristiti za izradu domaćih pahuljica pomoću preša za žitarice . Oljuštite kukuruz i zatim ga zamrznite, konzervirajte ili sameljite u kukuruzno brašno.  

Berba i naknadna obrada usjeva dugotrajne su aktivnosti, ali nam donose radost još jedne uspješne sezone. Zahvaljujući različitim tretmanima pojedinih kultura, možemo osigurati njihovu punu kvalitetu tijekom cijele godine, a samim time im i produžiti vijek trajanja. Na taj način možemo uživati ​​u domaćoj berbi i tijekom hladnih zimskih dana.

Kako ubrati i preraditi usjev?

14.10.2024

Kako ubrati i preraditi usjev?

Jesen je tu, vrijeme je za žetvu, a potom i preradu našeg bogatog uroda. Kako bismo osigurali maksimalnu kvalitetu i trajnost plodova našeg vrta, potrebno je sve dobro isplanirati i paziti na pravilnu tehniku. Saznajte s nama kako preraditi berbu kako bi što dulje sačuvala svoju hranjivu vrijednost i okus.

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravlje kokoši je ključno za svakog dobrog uzgajivača, stoga je važno znati kako prepoznati znakove bolesti pilića i kako održati svoje kokoši zdravima. U ovom članku ćemo pogledati kako prepoznati bolesne kokoši, koje su najčešće bolesti te kako pravilno pristupiti prevenciji i liječenju.


Kako njegovati voćke i grmlje u jesen?

02.10.2024

Kako njegovati voćke i grmlje u jesen?

Jesen je tu i pripreme za zimu su na vrhuncu. Cijeli vrt, zajedno sa svim drvećem i grmljem, polako se polaže u zimski san. I zato ne smijemo zaboraviti na vrijeme pripremiti jesenski vrt kako bi se na proljeće sve probudilo u punoj ljepoti. Ali kako osigurati dobar rast i bogatu žetvu drveća i grmlja u sljedećoj godini? Dođite i pogledajte s nama koji su važni koraci uključeni u jesensku njegu ovih stabala.

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.