
Kako prilagoditi uzgoj kokoši na proljeće?
Dolazi razdoblje u kojem se priroda budi za novi život, pa je pravo vrijeme da kokoši pripremite za proljeće. Pravilna njega kokoši čak i u ovom razdoblju može utjecati na njihovo zdravlje, proizvodnju jaja i opće zadovoljstvo. Na što staviti fokus tijekom priprema, a što ne zaboraviti?
Čišćenje kokošinjca
Proljetno čišćenje je neophodno, stoga mu posvetite dovoljno pažnje. Kokoši su tijekom zime uglavnom bile u kokošinjcu, pa je potrebno temeljito očistiti okoliš. Promijenite stelju, očistite nastambu za kokoši, očistite grede i provjerite trebaju li kokošinjcu popravke. Pojilice i hranilice također je potrebno očistiti i dezinficirati. Sve što trebate učiniti je staviti ih u vruću vodu s dezinficijensom i ostaviti da se potpuno osuše. Ni cijeli kokošinjac ne može izbjeći dezinfekciju. Više o čišćenju u kokošinjcu možete pročitati u članku "Čišćenje i dezinfekcija kokošinjca".
Zaštita od promjenjivog vremena
Tijekom proljetne sezone zasigurno nas neće iznenaditi tipično promjenjivo vrijeme. Iako se čini da je zima iza nas, jutarnji mrazevi nisu rijetkost. A što je s kokošima i vremenskim promjenama? Potrebno ih je pripremiti za te promjene i osigurati im dovoljnu zaštitu od kiše, vjetra i već spomenutih niskih temperatura. Također provjerite je li njihova pozadina dobro izolirana. Posebno držite na toplom piliće, koji su vrlo ranjivi u prvim tjednima.
Prehrana
Dolaskom proljeća potrebe kokoši se mijenjaju. Do promjena dolazi i u prehrani koju je potrebno prilagoditi. Kako bi se izbjegla dehidracija s porastom temperature, možda će biti potrebno osigurati povećanje količine dodijeljene vode. Istodobno je poželjno prilagoditi sastav krmiva tako da sadrži veći udio bjelančevina i kalcija. Ove hranjive tvari podržavaju proizvodnju jaja i cjelokupnu vitalnost kokoši. Prirodna hrana kao što su kukci, crvi i biljke pogodne za kokoši kao što su maslačak i zelena trava također se počinju pojavljivati u ispustu. Ako vas zanima više o promjenama u prehrani, pročitajte naš članak: „Trebaju li kokoši promijeniti ishranu u proljeće?“.
Briga
Oživljavaju se i paraziti, koji se rado nastanjuju u kokošinjcima ili u perju. Pepeljenje služi kao prirodna preventiva protiv parazita kod kokoši. Stoga im dajte prikladan prostor u kojem mogu održavati svoje perje čistim.
Nakon zime požurite provjeriti opće zdravstveno stanje kokoši. Provjerite imaju li gore navedene parazite ili pokazuju li znakove bolesti ili ozljede. Ako je tako, djelujte brzo kako biste smanjili rizik od širenja infekcija.
Priprema za valenje
Uz ovo razdoblje veže se i izleganje pilića. Pripremite prikladna mjesta za gniježđenje i osigurajte potrebne uvjete za uspješno valenje.
Proljeće donosi novu energiju u život, ali i nove izazove. Tijekom tog razdoblja bitno je prilagoditi kokoši i njihov smještaj kako bi se osiguralo njihovo zdravlje, dobrobit i proizvodnja jaja. Ako se dobro brinete za svoju perad, osigurat ćete da će napredovati i donijeti vam maksimalnu korist i radost.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.