Čišćenje i dezinfekcija kokošinjca

: Juraj Korim

22.02.2024

Čišćenje i dezinfekcija kokošinjca

Kao što čistimo svoj dom, moramo se pobrinuti i za kokoši. To će spriječiti razvoj parazita koji bi mogli napasti kokošinjac i stvoriti idealno okruženje za kokoši. Nemojte podcjenjivati ​​čišćenje ili dezinfekciju, rezultati će se sigurno odraziti na nesivost jaja, a posebno na zdravlje kokoši.


Koliko često čistiti kokošinjac?

Kompletno čišćenje i dezinfekciju kokošinjca treba provesti najmanje dva puta godišnje. I upravo sada, tijekom priprema kokošinjca za novu sezonu, vrijeme je da se bacimo na posao. Jednom tjedno trebalo bi zatim obaviti manje čišćenje kokošinjca, što uključuje čišćenje nastambi za kokoši, čišćenje steljei, naravno, treba staviti i novu stelju. Ne zaboravite ni onu u gnijezdu za nesilicu. Očistite pojilice svaki put kad promijenite vodu, hranilice su dovoljne ako su vidno prljave, idealno barem jednom tjedno.


Dezinfekcija kokošinjca

Kao što je već napisano, dezinfekciju treba provoditi dva puta godišnje, ali i svaki put kada započnemo uzgoj novih kokoši. Kako se takva dezinfekcija odvija i čime se može dezinficirati kokošinjac?


Prvo iz kokošinjca izvadite sve moguće i dobro ga očistite od paučine i prašine. Kao dezinfekcijsko sredstvo koristiti Savo ili dezinficijens za površine i površine namijenjene čišćenju nastambi za životinje. Alternativno, kokošinjac možete pobijeliti vapnom. Pomiješajte kalcijev hidroksid s bijelom bojom u omjeru 2:1, zatim kistom nanesite na zidove i pričekajte da se potpuno osuši. Ponovite postupak za veći učinak. Za zaštitu od gnida možete koristiti ciljani proizvod Čmelíkostop koji djeluje preventivno, ali i ubija gnjide u već napadnutom okruženju.


Ne zaboravite dezinficirati predmete kao što su pojilice, hranilice i gnijezda. Nakon dezinfekcije isperite vrućom vodom i ostavite da se osuši na suncu ili dobro osušite.


Gotovo!

I to je sve. Ne zaboravite da tijekom dezinfekcije vaše kokoši trebaju biti na sigurnoj udaljenosti kako biste izbjegli ozljede. Kad ih tada pustite u sjajni kokošinjac, bit će presretne.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.