Čišćenje i dezinfekcija kokošinjca

: Juraj Korim

22.02.2024

Čišćenje i dezinfekcija kokošinjca

Kao što čistimo svoj dom, moramo se pobrinuti i za kokoši. To će spriječiti razvoj parazita koji bi mogli napasti kokošinjac i stvoriti idealno okruženje za kokoši. Nemojte podcjenjivati ​​čišćenje ili dezinfekciju, rezultati će se sigurno odraziti na nesivost jaja, a posebno na zdravlje kokoši.


Koliko često čistiti kokošinjac?

Kompletno čišćenje i dezinfekciju kokošinjca treba provesti najmanje dva puta godišnje. I upravo sada, tijekom priprema kokošinjca za novu sezonu, vrijeme je da se bacimo na posao. Jednom tjedno trebalo bi zatim obaviti manje čišćenje kokošinjca, što uključuje čišćenje nastambi za kokoši, čišćenje steljei, naravno, treba staviti i novu stelju. Ne zaboravite ni onu u gnijezdu za nesilicu. Očistite pojilice svaki put kad promijenite vodu, hranilice su dovoljne ako su vidno prljave, idealno barem jednom tjedno.


Dezinfekcija kokošinjca

Kao što je već napisano, dezinfekciju treba provoditi dva puta godišnje, ali i svaki put kada započnemo uzgoj novih kokoši. Kako se takva dezinfekcija odvija i čime se može dezinficirati kokošinjac?


Prvo iz kokošinjca izvadite sve moguće i dobro ga očistite od paučine i prašine. Kao dezinfekcijsko sredstvo koristiti Savo ili dezinficijens za površine i površine namijenjene čišćenju nastambi za životinje. Alternativno, kokošinjac možete pobijeliti vapnom. Pomiješajte kalcijev hidroksid s bijelom bojom u omjeru 2:1, zatim kistom nanesite na zidove i pričekajte da se potpuno osuši. Ponovite postupak za veći učinak. Za zaštitu od gnida možete koristiti ciljani proizvod Čmelíkostop koji djeluje preventivno, ali i ubija gnjide u već napadnutom okruženju.


Ne zaboravite dezinficirati predmete kao što su pojilice, hranilice i gnijezda. Nakon dezinfekcije isperite vrućom vodom i ostavite da se osuši na suncu ili dobro osušite.


Gotovo!

I to je sve. Ne zaboravite da tijekom dezinfekcije vaše kokoši trebaju biti na sigurnoj udaljenosti kako biste izbjegli ozljede. Kad ih tada pustite u sjajni kokošinjac, bit će presretne.

Kako pripremiti kuniće za zimu?

19.11.2024

Kako pripremiti kuniće za zimu?

Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.

Može li pas imati kosti?

15.11.2024

Može li pas imati kosti?

Vjerojatno ste čuli da psi  ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.

Kako zaštititi pseće šape zimi?

13.11.2024

Kako zaštititi pseće šape zimi?

Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji  U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?


NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.