

: Pavel Frček
13.03.2024
Trebaju li kokoši promijeniti ishranu u proljeće?
Proljeće je vrijeme kada se priroda budi u život. S tim dolazi niz promjena koje utječu i na naše životinjske pratioce. Uzgajivači često imaju pitanja o tome je li potrebno promijeniti prehranu s dolaskom proljeća. Što je potrebno kokošima da im olakša prijelaz između godišnjih doba?
Hraniti
Osnovu obroka za kokoši prvenstveno čini krmna smjesa koja se sastoji od pšenice (50%), kukuruznog brašna (25%), biljnih bjelančevina (20%), vitamina i minerala (5%). Nakon zime kukuruzna krupica može se koristiti u manjem omjeru. Kokoš bi trebala dobiti 120-150 grama hrane dnevno. Pitanje je kada hraniti kokoši? Hranjenje treba provoditi dva puta dnevno, ujutro je preporučljivo dati mokre ostatke, a navečer se hrana može dati u obliku cjelovitih žitarica. Ne zaboravite na dovoljan režim pijenja, kokoš pije 250-500 ml vode dnevno.
Promjene u jelovniku
Dolaskom proljeća dolazi do promjena u okolišu koje utječu na dostupnost hrane za kokoši. Nakon zime sve se budi i zahvaljujući ovoj prirodnoj hrani u prirodi se pojavljuju bube, crvi, ličinke, ali i zelena trava ili maslačak. Ova namirnica je važan dio svake dijete jer sadrži veliku količinu proteina. U tom razdoblju kokoš se vraća na redovitu i obilnu nesivost, pa je potrebno osigurati dovoljno bjelančevina kako bi jaja bila kvalitetna i kokoši napredovale. Prehranu dopunite crvima brašnarima, mljevenim ljuskama, kuhanim jajima, ribom ili drugim mesom, a sve to sadrži proteine, koji su vrlo važni za kokoši.
Držite li perad za nesilice, važno je osigurati hranu koja je bogata i drugim hranjivim tvarima kako bi kokoši nosile kvalitetna jaja. Ne samo proteini, već i kalcij je važan dio. Pomaže pravilnoj probavi i pozitivno utječe na kvalitetu ljuske. Dodatno dopunite dozu hrane mineralima i vitaminima za kokoši.
Nakon zime, tijekom koje su kokoši većinu vremena provodile u kokošinjcu, uobičajena je pojačana aktivnost, pogotovo ako imaju priliku slobodno trčati. Stoga im može biti potrebna veća opskrba energijom i hranjivim tvarima. Razmislite o tome i dajte im dovoljno kvalitetne hrane koja je ključna za održavanje dobrog zdravlja kokoši.
Reagiranje na promjene
Ne zaboravite na temeljito i redovito promatranje ponašanja i zdravlja kokoši. To će vam omogućiti da brzo prepoznate sve promjene u njihovim prehrambenim navikama. Ako primijetite nagle promjene u konzumaciji hrane ili izgledu kokoši, obratite se stručnjaku i prilagodite prehranu. Možda će biti potrebno promijeniti vrstu hrane ili dodati komplementarnu hranu.
Promjene u prehrani kokoši u proljeće mogu biti važne za osiguranje zdravlja i performansi. Pratite prehrambene navike i potrebe svojih kokoši kako biste im mogli osigurati odgovarajuću prehranu bogatu vitaminima i mineralima. Pažljivom njegom i pažnjom pripremit ćete kokoši za proljeće bez ikakve štete.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.