

: Pavel Frček
13.03.2024
Trebaju li kokoši promijeniti ishranu u proljeće?
Proljeće je vrijeme kada se priroda budi u život. S tim dolazi niz promjena koje utječu i na naše životinjske pratioce. Uzgajivači često imaju pitanja o tome je li potrebno promijeniti prehranu s dolaskom proljeća. Što je potrebno kokošima da im olakša prijelaz između godišnjih doba?
Hraniti
Osnovu obroka za kokoši prvenstveno čini krmna smjesa koja se sastoji od pšenice (50%), kukuruznog brašna (25%), biljnih bjelančevina (20%), vitamina i minerala (5%). Nakon zime kukuruzna krupica može se koristiti u manjem omjeru. Kokoš bi trebala dobiti 120-150 grama hrane dnevno. Pitanje je kada hraniti kokoši? Hranjenje treba provoditi dva puta dnevno, ujutro je preporučljivo dati mokre ostatke, a navečer se hrana može dati u obliku cjelovitih žitarica. Ne zaboravite na dovoljan režim pijenja, kokoš pije 250-500 ml vode dnevno.
Promjene u jelovniku
Dolaskom proljeća dolazi do promjena u okolišu koje utječu na dostupnost hrane za kokoši. Nakon zime sve se budi i zahvaljujući ovoj prirodnoj hrani u prirodi se pojavljuju bube, crvi, ličinke, ali i zelena trava ili maslačak. Ova namirnica je važan dio svake dijete jer sadrži veliku količinu proteina. U tom razdoblju kokoš se vraća na redovitu i obilnu nesivost, pa je potrebno osigurati dovoljno bjelančevina kako bi jaja bila kvalitetna i kokoši napredovale. Prehranu dopunite crvima brašnarima, mljevenim ljuskama, kuhanim jajima, ribom ili drugim mesom, a sve to sadrži proteine, koji su vrlo važni za kokoši.
Držite li perad za nesilice, važno je osigurati hranu koja je bogata i drugim hranjivim tvarima kako bi kokoši nosile kvalitetna jaja. Ne samo proteini, već i kalcij je važan dio. Pomaže pravilnoj probavi i pozitivno utječe na kvalitetu ljuske. Dodatno dopunite dozu hrane mineralima i vitaminima za kokoši.
Nakon zime, tijekom koje su kokoši većinu vremena provodile u kokošinjcu, uobičajena je pojačana aktivnost, pogotovo ako imaju priliku slobodno trčati. Stoga im može biti potrebna veća opskrba energijom i hranjivim tvarima. Razmislite o tome i dajte im dovoljno kvalitetne hrane koja je ključna za održavanje dobrog zdravlja kokoši.
Reagiranje na promjene
Ne zaboravite na temeljito i redovito promatranje ponašanja i zdravlja kokoši. To će vam omogućiti da brzo prepoznate sve promjene u njihovim prehrambenim navikama. Ako primijetite nagle promjene u konzumaciji hrane ili izgledu kokoši, obratite se stručnjaku i prilagodite prehranu. Možda će biti potrebno promijeniti vrstu hrane ili dodati komplementarnu hranu.
Promjene u prehrani kokoši u proljeće mogu biti važne za osiguranje zdravlja i performansi. Pratite prehrambene navike i potrebe svojih kokoši kako biste im mogli osigurati odgovarajuću prehranu bogatu vitaminima i mineralima. Pažljivom njegom i pažnjom pripremit ćete kokoši za proljeće bez ikakve štete.

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.