Trebaju li kokoši promijeniti ishranu u proljeće?
Pavel Frček

: Pavel Frček

13.03.2024

Trebaju li kokoši promijeniti ishranu u proljeće?

Proljeće je vrijeme kada se priroda budi u život. S tim dolazi niz promjena koje utječu i na naše životinjske pratioce. Uzgajivači često imaju pitanja o tome je li potrebno promijeniti prehranu s dolaskom proljeća. Što je potrebno kokošima da im olakša prijelaz između godišnjih doba?


Hraniti

Osnovu obroka za kokoši prvenstveno čini krmna smjesa koja se sastoji od pšenice (50%), kukuruznog brašna (25%), biljnih bjelančevina (20%), vitamina i minerala (5%). Nakon zime kukuruzna krupica može se koristiti u manjem omjeru. Kokoš bi trebala dobiti 120-150 grama hrane dnevno. Pitanje je kada hraniti kokoši? Hranjenje treba provoditi dva puta dnevno, ujutro je preporučljivo dati mokre ostatke, a navečer se hrana može dati u obliku cjelovitih žitarica. Ne zaboravite na dovoljan režim pijenja, kokoš pije 250-500 ml vode dnevno.


Promjene u jelovniku

Dolaskom proljeća dolazi do promjena u okolišu koje utječu na dostupnost hrane za kokoši. Nakon zime sve se budi i zahvaljujući ovoj prirodnoj hrani u prirodi se pojavljuju bube, crvi, ličinke, ali i zelena trava ili maslačak. Ova namirnica je važan dio svake dijete jer sadrži veliku količinu proteina. U tom razdoblju kokoš se vraća na redovitu i obilnu nesivost, pa je potrebno osigurati dovoljno bjelančevina kako bi jaja bila kvalitetna i kokoši napredovale. Prehranu dopunite crvima brašnarima, mljevenim ljuskama, kuhanim jajima, ribom ili drugim mesom, a sve to sadrži proteine, koji su vrlo važni za kokoši.


Držite li perad za nesilice, važno je osigurati hranu koja je bogata i drugim hranjivim tvarima kako bi kokoši nosile kvalitetna jaja. Ne samo proteini, već i kalcij je važan dio. Pomaže pravilnoj probavi i pozitivno utječe na kvalitetu ljuske. Dodatno dopunite dozu hrane mineralima i vitaminima za kokoši.


Nakon zime, tijekom koje su kokoši većinu vremena provodile u kokošinjcu, uobičajena je pojačana aktivnost, pogotovo ako imaju priliku slobodno trčati. Stoga im može biti potrebna veća opskrba energijom i hranjivim tvarima. Razmislite o tome i dajte im dovoljno kvalitetne hrane koja je ključna za održavanje dobrog zdravlja kokoši.

Reagiranje na promjene

Ne zaboravite na temeljito i redovito promatranje ponašanja i zdravlja kokoši. To će vam omogućiti da brzo prepoznate sve promjene u njihovim prehrambenim navikama. Ako primijetite nagle promjene u konzumaciji hrane ili izgledu kokoši, obratite se stručnjaku i prilagodite prehranu. Možda će biti potrebno promijeniti vrstu hrane ili dodati komplementarnu hranu.


Promjene u prehrani kokoši u proljeće mogu biti važne za osiguranje zdravlja i performansi. Pratite prehrambene navike i potrebe svojih kokoši kako biste im mogli osigurati odgovarajuću prehranu bogatu vitaminima i mineralima. Pažljivom njegom i pažnjom pripremit ćete kokoši za proljeće bez ikakve štete.

Korisne životinje u vrtu

02.07.2025

Korisne životinje u vrtu

Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

Kako hraniti svinje?

01.07.2025

Kako hraniti svinje?

Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

24.06.2025

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

Sir nije samo ementaler na kruhu. U svijetu postoji na stotine vrsta sireva – pljesnivi, tvrdi, svježi, pareni... Svaka regija ima svoj tipični sir koji odražava lokalnu tradiciju i okus. Pogledajmo odakle dolaze neki poznati sirevi.