
Držanje pilića u malom prostoru – na što treba paziti
Briga o domaćim kokošima ne znači nužno da morate posjedovati kuću s velikom okućnicom, na kojoj bi veliki prostor bio odvojen za kokoši. Pod određenim uvjetima možete postati pasionirani uzgajivači čak i u urbanim sredinama ili u manjim nastambama na selu. Neprikladni uvjeti i nepoštivanje okoliša mogu, međutim, uzrokovati probleme ne samo samoj peradi, već i vama.
Dom a ne zatvor
Svaki životinja zahtijeva svoj teritorij i osjećaj doma. Držanje pilića na malom prostoru zahtijeva kupnju samo malog broja pilića/kokoši. Svaka bi trebala imati određeni prostor u kokošinjcu samo za sebe (navedeno je 40 x 40 cm, ali ovisi i o veličini kokošinjca). Ako je ikako moguće, osigurajte im i ispust na otvoreno. Ali ovdje vrijedi pravilo da što veći prostor za kokoši, to bolje.
Ispravno mjesto kokošinjca
Svjetlo, ali... Dovoljna količina sunčeve svjetlosti pogoduje pilićima, kao što utječe i na njihovo psihičko raspoloženje. No, volite li se sunčati, budite uvjereni da to nije slučaj s peradi. Bit će mnogo korisnije smjestiti kokošinjac u hladovinu. Vrućina može izazvati toplinski stres, koji u najgorem slučaju može dovesti do smrti. Dapače, mnogo su bolje prilagođene boravku na hladnom - ako nemate drugo mjesto pogodno za uzgoj, zasjenite kokošinjac raznim predmetima. S druge strane, kišovito vrijeme zahtijeva da njihovo stanište bude što bolje skriveno kako se vaši životinjski prijatelji ne bi smočili. Kokošinjci s natkrivenim prostorom, poput kokošinjca Berlin ili Valencija, odličan su izbor.
Omogućavanje dostupnosti kokošinjca bit će prednost, osobito ako se redovito dopunjuju hrana i voda. I u tom kontekstu potrebno je adekvatno urediti objekte kako bi se imalo gdje postaviti pojilice i hranilice.
Svaka vrsta ima svoj karakter
Na početku je važno razmisliti koju pasminu kokoši nabaviti. Razlikuju se ne samo po toleranciji, veličini snesenih jaja, već i po svojim specifičnim zahtjevima - oni ih mogu, ali i ne moraju predodrediti za uzgoj kokoši na malom prostoru. Što je veća vrsta kokoši, to je veći prostor za kokoši. Iz tog razloga razmislite je li bolje kupiti manje velikih ili obrnuto. Na primjer, Plymouthi su mirne naravi i vrlo su izdržljivi, s druge strane, hibridi mogu položiti do oko 300 jaja godišnje.
Budite obzirni
Razmotrite svoje okruženje, bilo da živite u gradu ili na selu. Inače, u većini krajeva kokošinjce uopće ne morate prijavljivati, ali provjerite ovu činjenicu - ovdje su prednost drveni kokošinjci za koje ne treba građevinska dozvola. Ali poštujte susjeda i unaprijed im recite svoju namjeru. Spriječite da kokoši pobjegnu na tuđe imanje – prema uredbi, životinje iz uzgoja ne smiju prijetiti i uznemiravati sugrađane. Više o faktoru obližnjih stanovnika i što očekivati kod uzgoja u urbanoj sredini pisali smo u članku "Koje se domaće životinje mogu uzgajati u gradu?".
Pa krenimo na to!
Držanje pilića na malom prostoru ipak može značiti miran i dostojanstven život peradi. Budete li se pridržavali svih pravila, imat ćete priliku promatrati njihovo zadovoljstvo i zdrav izgled, osim toga, redovito će nesti kvalitetna jaja i učiniti vaš dan ugodnijim.

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.