Trebaju li glodavcima barijere u kavezima?
Pavel Frček

: Pavel Frček

28.02.2024

Trebaju li glodavcima barijere u kavezima?

Glodavci kao što su hrčci, zamorci i štakori vrlo su popularni i često se nabavljaju kao kućni ljubimci. Oni su također aktivna stvorenja koja trebaju zabavu i stimulaciju za održavanje dobrog zdravlja i mentalnog blagostanja. Jedan od ključnih elemenata za njihov sretan, a posebno zdrav život su zabavni predmeti u njihovom kavezu. Ali zašto su prepreke tako važne za glodavce?


Tjelesna aktivnost

Hrčci imaju tendenciju da se debljaju, pa je potrebno opremiti kavez raznim preprekama. Na primjer, tuneli, vrtuljci, mostići, stepenice, penjalice za glodavce pružaju malim dlakavcima priliku za vježbanje i kretanje. Prolazeći kroz razne prepreke, jačaju mišiće i poboljšavaju koordinaciju. Za mnoge glodavce važno je da imaju dovoljno prostora za kretanje. A to im omogućuju upravo prepreke u kavezu.


Mentalna stimulacija

Ovi su ljubimci vrlo inteligentna i znatiželjna stvorenja kojima je potrebna mentalna stimulacija jednako kao i fizička. Glodavci vide prepreke u kavezu kao izazov koji treba savladati. To ih neko vrijeme drži aktivnima i zaposlenima. Bez takvih poticajnih elemenata, mogli bi početi patiti od dosade i stresa.


Emocionalno blagostanje

Ako životinja pati od tjeskobe ili stresa, igračke za glodavce mogu uvelike smanjiti razinu ovih neugodnih osjećaja. Aktivna igra s preprekama može djelovati kao oblik terapije koja im pomaže da se opuste. Ovo može biti posebno korisno u slučajevima kada je glodavcima dosadno, ali veliku ulogu u tome igra i usamljenost glodavca.


Zabava i poticanje prirodnog ponašanja

Kavezne prepreke nisu samo korisne nego i zabavne. Glodavci imaju prirodnu potrebu za istraživanjem i pronalaženjem novih stvari. Prepreke ih motiviraju da istražuju okolinu i razvijaju svoje sposobnosti. Time se ispunjava njihovo prirodno ponašanje i potrebe.


Kako razviti vještine?

Ako želite trenirati agility sa svojim ljubimcem, potrebno je pridržavati se nekoliko pravila kako bi trening bio uspješan. Potrebno je odabrati mirno mjesto gdje vas ništa neće ometati, a ljubimac će se moći koncentrirati 100%. Kao i kod pasa, glodavce je dobro nagraditi. Bilo da se radi o poslastici ili slatkišu za razvoj pozitivne motivacije. Vjerujte potrebno je. Pomozite ljubimcu da savlada prepreku, ne ostavljajte nedovršen zadatak. U isto vrijeme, pokušajte s kratkim dijelovima, glodavci ne mogu zadržati koncentraciju dugo vremena.


Dodaci za kaveze za glodavce neophodni su za njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Pružaju im prilike za vježbanje, mentalnu stimulaciju, emocionalnu dobrobit i podržavaju njihovo prirodno ponašanje. Važno je da vlasnici kućnih ljubimaca glodavaca obrate pozornost na to što je malim dlakavcima potrebno te im osiguraju dovoljno prepreka i igračaka. Time ćete svojim ljubimcima osigurati sretan i zdrav život.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.