Tajna uspješne berbe
Pavel Frček

: Pavel Frček

06.09.2024

Tajna uspješne berbe

Za vrtlare kolovoz karakterizira vesela sezona berbe, ali i trud i puno rada. Vrtovi se počinju puniti svježim voćem i povrćem koje čeka na berbu i preradu. Zahvaljujući tome, ovaj posljednji ljetni mjesec također je u znaku obilja. No, ni u vrtovima najiskusnijih vrtlara stvari ne izgledaju uvijek tako savršeno kao što mislimo.

Stoga smo za vas pripremili najučinkovitije savjete i trikove, zahvaljujući kojima možete izbjeći česte probleme prilikom sakupljanja voća i povrća. Izbjegnimo ih konačno zauvijek i uživajmo u zasluženoj nagradi u lijepom i zdravom vrtu.

Pravilno zalijevanje

Bilo da u svom vrtu uzgajate voće, povrće ili oboje, redovito zalijevanje je neophodno za sočne i obilne plodove. Ako niste sigurni kada vaše biljke treba zalijevati, to možete saznati tako da sastružete oko 10 cm zemlje s površine. Ako je ispod njega suho, morate početi zalijevati vrt.

Zaštita od štetnika

Učinkovit način zaštite vaših usjeva od raznih vrtnih nametnika je primjena odgovarajućih prskalica i naravno stalni pregled vrta.

Rizik od štetnika u vrtu također se povećava tijekom kišne sezone. Jedna od njih je npr. moniliozna trulež koja oštećuje plodove koštičavog i koštičavog voća u zrenju. Stoga je potrebno preventivno uklanjati zaražene plodove i grančice, ograničiti uzgoj osjetljivih sorata i osigurati njihovo tretiranje odgovarajućim pripravcima. Siva trulež je specifična vrsta gljivice koja uglavnom napada grožđe od nezrelog do potpuno zrelog ploda. Dobro tretiranje zone grožđa učinkovito je protiv ove infekcije.

U tom razdoblju također je važno voditi računa o prskanju protiv jabučnog plamenca na stablima jabuke te provjeriti pojavu brašnarica, bijelaca, stjenica i drugih štetnika na povrću ili voću, koji se najčešće javljaju za vlažnog vremena. Gljivične bolesti također se mogu širiti, zahtijevajući dodatnu njegu i pažnju prema lako osjetljivim usjevima.

Pravo vrijeme za žetvu

Kada započeti berbu? Prilikom branja voća i povrća imajte na umu da se neka beru potpuno zrela, a neka prije nego što su sazrela.

Primjeri povrća koje ne smije biti prezrelo su tikvice, grašak, kukuruz šećerac ili mahune graha, koje se beru i nezrele. Naprotiv, rajčice, paprike ili bundeve moraju se brati kad su potpuno zrele. Jabuke, kruške, šljive, ogrozd i drugo voće uvijek treba brati zrelo, ali ne prezrelo.

Kako pripremiti kuniće za zimu?

19.11.2024

Kako pripremiti kuniće za zimu?

Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.

Može li pas imati kosti?

15.11.2024

Može li pas imati kosti?

Vjerojatno ste čuli da psi  ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.

Kako zaštititi pseće šape zimi?

13.11.2024

Kako zaštititi pseće šape zimi?

Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji  U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?


NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.