Što uključuje uzgoj nojeva?
Pavel Frček

: Pavel Frček

21.03.2024

Što uključuje uzgoj nojeva?

Noj, ptica trkačica, može impresionirati ne samo svojom veličinom i brzinom, već i svojim karakteristikama. Iako se možda ne čini tako, vrlo ga je jednostavno imati iu našim uvjetima. Uzgoj nojeva je fascinantno područje poljoprivrede, ali i zanimljiva prilika za poduzetnike.


Zašto uzgajati nojeve?

Nojevi su poznati po svojoj robusnosti i otpornosti na razne klimatske uvjete. Stoga su pogodni za uzgoj u različitim okruženjima. Ako se odlučite za uzgoj nojeva, uzmite u obzir i starost do koje žive. Oni mogu biti ovdje s vama 30 do 50 godina. Stoga je važno ovo uzeti u obzir.


Nojevima je potrebno dulje da rastu nego ostaloj peradi, ali čekanje se isplati. Meso crvenog noja bogato je bjelančevinama i malo masnoće, čak se kaže da je zdravije od purećeg mesa. Nojeva jaja također su vrlo cijenjena zbog svoje veličine i bogatog okusa. U jedno takvo jaje mogu stati do 24 kokoši i ugostiti do 10 ljudi. Također se koristi za perje, od kojeg se izrađuju razni ukrasi ili lepeze, ili za kožu, koja je po cijeni usporediva s krokodilskom.


Ako se bojite pasa, noj će zaigrano preuzeti i njihovu čuvarsku funkciju. Vjerujte da ako netko pokuša doći do vaše zemlje, odmah ćete znati za to.

Gdje ih smjestiti?

Za uspješan uzgoj nojeva važno je osigurati dovoljno velik prostor. Budući da su trkači i postižu brzine do 70 km/h, potreban im je jako veliki trk. Najčešće se pare jedan mužjak i dvije ženke. U tom slučaju trebat će vam najmanje 1000 m2. Kao i mnoge druge životinje, preferiraju mirno mjesto. Također mora biti osiguran čvrst i siguran ograđeni prostor kako bi se osiguralo da noj ne pobjegne. Visina ograde mora biti najmanje 1,8 m. Tada je dovoljan samo mali zaklon ili štalica s mogućnošću odvajanja ženke od mužjaka. Noju ni zimi ne treba ništa više jer lako podnosi temperature do -20 °C.


Čime hraniti noja?

U tom pogledu, noj je zaista nezahtjevan. Većinu hrane nalazi izravno na pašnjaku, gdje uglavnom traži lucernu i djetelinu. Kako mu ništa ne bi nedostajalo, dopunite njegovu prehranu sijenom, zelenom krmom ili dodajte dopunsku krmnu smjesu koja potiče brzi rast i sadrži vitamine i minerale. Čista voda također bi trebala biti dostupna tijekom dana. Nikako nemojte hraniti nojeve ostacima iz vaše kuhinje ili drugim zalogajima namijenjenim ljudima.


Tržište i prodaja

Tržište nojevog mesa i jaja je u stalnom razvoju, a interes za ove proizvode raste. Mnogi restorani i trgovine mješovitom robom traže kvalitetne i originalne proizvode za svoje kupce. To pruža izvrsnu priliku za prodaju proizvoda od nojeva.


Uzgoj nojeva zanimljiva je alternativa u području poljoprivrede koja nudi široku lepezu mogućnosti za poduzetnike i poljoprivrednike. Međutim, važno je osigurati odgovarajuću njegu i uvjete kako bi se osiguralo njihovo zdravlje i udobnost.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.