

: Pavel Frček
12.03.2024
Što nabaviti prije nego počnete pčelariti
Igrate se s idejom da nabavite pčele, ali ne znate kako početi pčelariti i što bi to značilo? To nije jednostavan hobi, ali užitak pravljenja vlastitog meda zaista se isplati. Dođite i uvjerite se kako postati pčelar i što sve trebate nabaviti prije nego počnete s ovom djelatnošću.
Prvo provjerite da niste alergični na pčele. Gotovo je sigurno da će vas pčela ubosti. U tom slučaju tipična je oteklina na mjestu uboda i bol, koja se povlači nakon desetak minuta. Čak i ako vaša alergija nije potvrđena, imajte pri ruci antihistaminik u slučaju da je reakcija neuobičajena.
Prije početka pčelarenja također je važno upoznati se sa životom pčela i njihovim potrebama. Informacije možete dobiti iz knjiga o pčelarstvu, na raznim tečajevima ili koristiti savjete drugih pčelara. Osnovno znanje pomoći će vam da bolje razumijete potrebe pčela i olakšati vam njegu.
Kada je pravo vrijeme za početak?
Najbolje vrijeme za stjecanje pčelinjeg društva je proljeće. Tada su pčele najaktivnije, a i priroda – počinje cvjetati cvijeće i drveće, što daje obilje resursa. Ako ćete u ljeto ili jesen nabaviti male pčelice , to mora biti jaka pčelinja zajednica ili odjel s mladom maticom.
Gdje smjestiti pčele?
Ako već imate dovoljno znanja, trebate odabrati odgovarajuće mjesto za postavljanje košnica. Najbolje ih je usmjeriti od jugoistoka prema istoku. Pčelinji dom ujutro treba biti izložen suncu, a popodne u hladu. Važni su i vremenski uvjeti i ukupne količine oborina. Pčele trebaju imati pristup vodi i medonosnom bilju oko košnice, ali u isto vrijeme treba biti dovoljno udaljena od mjesta gdje se ljudi često kreću.
Koju opremu odabrati?
Već spomenuti pčelinjak je kompletna osnova. Ne bojte se oko njezina odabira posavjetovati se s iskusnijim pčelarima koji će vas sigurno rado posavjetovati koje dimenzije odabrati. Razlikuju se po veličini okvira i nastavaka. Najčešće se koristi okvir veličine 39x24 cm. Svakako ne preporučamo kupnju starih košnica od drugih pčelara. One mogu biti izvor raznih bolesti, a mogu utjecati i na vašu pčelinju zajednicu.
Zaštitno odijelo ne smije nedostajati nijednom pčelaru. Najvažnije je nabaviti šešir ili kapuljaču. Idealan je i pčelarski kombinezon koji ima gumice na rukama i nogama kako pčela ne bi ušla ispod odjeće. Posebne rukavice nisu prijeko potrebne, jer ćete u njima lako izgubiti osjećaj u rukama i možda ćete zgnječiti pčelu. U tom bi slučaju druge pčele mogle biti napadne prema vama. Ali uvijek ih je dobro imati u blizini.
Važan dio opreme je i dimilica, kojom možete smiriti pčele. Čim osjete dim, sklanjaju se u saće. Također ćete koristiti odstojnik svaki put kada posjetite košnicu. Zahvaljujući ovom alatu možete jednostavno odvojiti dijelove košnica koje su pčele zapečatile propolisom ili voskom.
Kada dođe vrijeme sakupljanja meda, svakako ćete koristiti vilicu/nož za odtvaranje, cjedilo za med i vrcaljku za med. Kupnja kvalitetne pčelarske opreme olakšat će vam rad i povećati sigurnost pri rukovanju pčelama.
Koliko košnica kupiti?
Za početnike je preporučljivo započeti s 3-5 pčelinjih zajednica. Ako je samo jedna, nastaje pretjerana briga, što nije idealno. Čak i pčele trebaju svoj mir. U suprotnom, briga je manja i ne znate gdje prije skočiti. Oba ova slučaja mogu dovesti do smrti malih pčela. Najbolje je nabaviti pčelinjake u obliku odjela na jednoj od farmi za uzgoj. Pri odabiru obratite pozornost na njihovu zdravstvenu i genetsku kvalitetu.
Koje su moje odgovornosti?
Jeste li sve namjestili? U tom slučaju postoji obveza prijave broja pčelinjih zajednica i smještaja pčela društvu uzgajivača. Ovo služi i za registraciju novog pčelara. Preporučamo savjetovanje s lokalnim pčelarima ili korištenje podrške pčelarske udruge.
I na kraju, ne zaboravite na redovite preglede i njegu. Pratite stanje pčela, zalihe meda i osigurajte da je košnica u dobrom stanju. Redovita njega smanjuje rizik od bolesti i povećava produktivnost pčelinje zajednice.
Pčelarstvo za početnike može biti izazovno, ali uz pravi stav, strpljenje i učenje na vlastitim pogreškama, možete se veseliti slatkoj nagradi vlastitog meda i opuštajućem hobiju.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.