Što je kokcidioza kod kunića?
Pavel Frček

: Pavel Frček

23.08.2024

Što je kokcidioza kod kunića?

Kokcidioza je ozbiljna bolest od koje uglavnom obolijevaju kunići, ali i, primjerice, perad, janjad i telad. Uzrokuju ga parazitske protozoe iz roda Eimeria. Ova bolest je vrlo raširena, vrlo zarazna i može uzrokovati značajne gubitke. Kako se kokcidioza manifestira kod kunića i kako je liječiti?

Podrijetlo i prijenos

Uzročnici ove bolesti su paraziti kokcidije iz roda Eimeria. Prema vrsti kokcidije koja inficira kunića, ovu bolest dijelimo na crijevnu i jetrenu. Intestinalni oblik zahvaća sluznicu tankog i debelog crijeva, dok se hepatični oblik naseljava u jetri.

A kako se prenosi kokcidioza kunića? Kunići se zaraze konzumiranjem hrane ili vode kontaminirane oocistama ovih protozoa. U okoliš ulaze izmetom zaraženih životinja i mogu preživjeti nekoliko mjeseci. Dakle, izvor zaraze je bolesna jedinka, kliconoša koja ne pokazuje nikakve znakove bolesti, ali mogu biti i ptice, štakori i drugi.

Najčešće su napadnute bebe u dobi od 1-3 mjeseca, ali i životinje oslabljenog imuniteta te u razdoblju odbića.

Bolesti kunića - simptomi

Simptomi se razlikuju ovisno o obliku bolesti. Ako se radi o kroničnom obliku, velika je vjerojatnost da nećete primijetiti da kunića nešto muči. Kod akutnog oblika uglavnom se javlja gubitak apetita, mršavljenje, smrdljivi proljev koji može sadržavati tragove krvi, čekinjasta dlaka, napuhan trbuh i opća slabost. Kod hepatičnog oblika dolazi do povećanja jetre i žutice.

Dijagnoza se odvija u obliku laboratorijskih testova, tijekom kojih se izmet pregledava mikroskopski.

Kokcidioza kod kunića - liječenje i prevencija

Liječenje kokcidioze je vrlo zahtjevno i često neuspješno. Najvažnije je otkriti bolest na vrijeme i započeti liječenje što je prije moguće. To se sastoji u primjeni antikokcidijskih lijekova. Kako bi tretman bio učinkovit i prilagođen vašem kuniću, uvijek se obratite svom veterinaru. Na vama je da osigurate čisto i dezinficirano okruženje kako biste spriječili daljnji prijenos. Obratite pozornost i na prehranu kunića. Trebao bi se uglavnom sastojati od sijena i povrća.

Kako bi se spriječile bolesti u uzgoju, važno je usredotočiti se na prevenciju. Redovito kontrolirajte kuniće i šaljite njihov izmet na analizu. Na taj način možete suzbiti bolest u korijenu. Važno je obratiti pozornost na higijenu. Kavez i sav pribor u njemu trebaju uvijek biti čisti, kao i posteljina. Također se usredotočite na prehranu, koja bi trebala biti uravnotežena. Kao preventivnu mjeru, možete kupiti krmnu smjesu koja sadrži kokcidiostatike, koji pomažu u sprječavanju bolesti.

Kokcidioza je ozbiljna bolest koja se nažalost vrlo često javlja na farmama. No, ako pripazite na prevenciju, smanjit ćete rizik od izbijanja bolesti ili ćete je uhvatiti na vrijeme i povećati vjerojatnost izlječenja.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.