Koliko kokoši po pijetlu?
Pavel Frček

: Pavel Frček

19.06.2024

Koliko kokoši po pijetlu?

U peradarstvu se često susrećemo s problemom omjera pijetlova i kokoši. Vrlo je važan faktor za uspješno i učinkovito ponašanje kokoši. Međutim, odgovor nije tako jasan. U ovom ćete članku saznati koji aspekti utječu na prisutnost pijetla i što biste trebali uzeti u obzir prije nego što ga dovedete kući svojim djevojčicama.

Treba li kokoši pijetao?

Mora li kokoš imati pijetla? Naravno da ne moraju. Međutim, novi pijetao za kokoši može biti vrlo korisno društvo. Kokoši će biti pravilno zbrinute, osigurat će im hranu, sigurnost i ravnotežu u jatu. Također može pomoći ako se štetočina približi. Neki će pijetlovi u takvoj situaciji riskirati goli život. Neće samo upozoriti kokoši na opasnost, već i vas. Njegov lavež ne služi samo za buđenje lubanje, već i za najavljivanje promjena. Dakle, ako imate gosta, bilo zvanog ili nepozvanog, pijetao će odmah sve najaviti. A nose li kokoši jaja bez pijetla? Da, ali pijetao igra svoju najvažniju ulogu kada želite male piliće. Jednostavno ne možete oploditi jaje bez pijetla. Samo tako ćete svojim kokošima pružiti iskustvo majčinske ljubavi.

Koliko kokoši po pijetlu?

Nažalost, ne postoji točan broj kokoši po pijetlu. Međutim, prije nego što se počnete skrivati, razmislite o ovim aspektima. Prvo što treba uzeti u obzir su biološki čimbenici. Pijetlovi se prvenstveno uzgajaju za rasplod i održavanje ravnoteže u jatu. U prirodi je uobičajeno da jedan pijetao ima nekoliko kokoši. U uzgoju peradi, broj ženki se obično procjenjuje na između 8 i 12 po pijetlu. Ovaj omjer omogućuje svakoj kokoši da dođe do pijetla za parenje, a istovremeno smanjuje stres povezan s agresijom među pijetlovima. U najboljim godinama, međutim, može dati i do 16 kokoši. Naravno, možete kupiti pijetla i za manje jato, ali barem za pet kokoši. Zbog velike aktivnosti, ženke se tijekom parenja postupno mogu ozlijediti.

Pasmina, temperament i dob također utječu na omjer kokoši i pijetla. Svatko ima drugačiji temperament, zahtjeve prema prostoru ili hrani. Za teže pasmine koje imaju manje energije preporučuje se manji broj kokoši. Naprotiv, s lakima možete pijetlu počastiti više kokoši. Što više snage imaju, to više pilića služe. U malom jatu, zbog češćeg parenja, ponovno bi moglo doći do ozljeda.

Ako su vaše kokoši već u godinama u kojima uživaju u vlastitom blagostanju i to više ne podnose, razmislite isplati li se uopće nabaviti mladog pijetla.

Ne postoji jasan odgovor na pitanje koliko kokoši treba biti po pijetlu. Optimalan omjer ovisi o mnogim čimbenicima, koji uključuju dob, prirodu i pasminu pijetla, ali i dob kokoši. Važno je usredotočiti se na potrebe peradi i odabrati omjer koji maksimizira učinkovitost uzgoja, a istodobno osigurava dobrobit i zdravlje životinja. I iako je pijetao sastavni dio kokoši, postoje slučajevi kada njegova prisutnost nije potrebna.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.