Koje su vrste meda?
Pavel Frček

: Pavel Frček

19.08.2024

Koje su vrste meda?

Med je blagotvorna namirnica koju pčele proizvode od nektara cvijeća ili medne rose. Postoji mnogo vrsta meda, koji se razlikuju po okusu, boji, mirisu i sastavu ovisno o podrijetlu – bilo da se radi o cvjetnom ili medu medu. Dođite i saznajte za što je med dobar i upoznajte se s njegovim najkorištenijim, ali i posebnim vrstama.

Cvjetni med

Cvjetni med, poznat i kao nektar, prave pčele od nektara cvijeća. Ovaj med ima tendenciju da bude svjetlije boje i slađeg okusa, ali varira ovisno o vrsti cvijeća s kojeg pčele sakupljaju nektar. Cvjetni med se također brže kristalizira. To je uzrokovano sastavom meda koji sadrži veću količinu jednostavnih šećera kao što su glukoza i fruktoza.

Bagremov med je lagan, gotovo proziran, blagog slatkastog okusa. Popularan je i zbog svoje arome i okusa po cvjetovima bagrema. Bagremov med ima visok udio fruktoze, pa se sporo kristalizira i dugo ostaje tekući.

Lipov med je relativno rijetka, ali vrlo popularna vrsta. Ima svijetlu do jantarnu boju i izrazit okus lipe. Češće se nalazi u kombinaciji s lipovim medom.

Med od repice je lijepo žut, ali se vrlo brzo kristalizira. Zbog toga pčelari često pribjegavaju paši, odnosno preradi meda u finu kristalnu masu.

Vrlo česta vrsta meda je med od livadskog cvijeća koji sadrži više biljaka. Zbog toga se naziva i poliflorni (viševrstni) med. Ova vrsta bira se već u drugoj polovici svibnja i vrlo je slatkog okusa. Kristalizacija se događa unutar nekoliko dana ili tjedana.

Med medljikovac

Med medljikovac, korisnicima poznatiji kao šumski med, proizvodi se od medljikovca, slatke tekućine koju stvaraju lisne uši i drugi kukci koji se hrane sokovima drveća. Med medljikovac je tamniji, često čak i crn, a za razliku od cvjetnog meda ostaje jako dugo u tekućem stanju. Kvalitetu meda prepoznajete po izraženijem okusu, mirisu i većem sadržaju minerala. Nedostatak je lošija probavljivost.

Medljika se dobiva od dvije vrste drveća – listopadnog i crnogoričnog. Najčešće susrećemo medljike smreke i jele.

Posebne vrste meda

Među manje uobičajene medove mogli bismo uvrstiti, primjerice, manuka med koji dolazi od cvjetova grma manuke koji se uglavnom nalazi na Novom Zelandu. Ova rijetka vrsta proizvodi se samo nekoliko tjedana godišnje kada grmovi cvjetaju (od studenog do siječnja). Poznat je po svom antibakterijskom i antioksidativnom djelovanju uzrokovanom prisutnošću tvari metilglioksala. Med ima poseban okus s gorkim dodirom.

Med od lavande je popularan zbog svog nježnog, cvjetnog okusa i mirisa. Boja je svijetlo žuta do svijetlo jantarna. Ovaj se med često koristi u gastronomiji, a cijenjen je i zbog svojih antioksidativnih i antifungalnih svojstava.

Med je nezamjenjiv prirodni proizvod koji nudi širok spektar ljekovitih učinaka, ali i okusa. Svaka vrsta je izuzetna sa svojim jedinstvenim svojstvima i naknadnom upotrebom. Stoga svakako ne bi trebao nedostajati ni u jednom kućanstvu.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.