Koje su glavne razlike između maslaca i margarina?

: Juraj Korim

09.02.2024

Koje su glavne razlike između maslaca i margarina?

Kažu da je margarin samo jeftina zamjena za maslac s gotovo nultom dodanom vrijednošću. Ali što ako vam kažemo da sadrže veliku količinu esencijalnih masnih kiselina koje nama kao ljudima općenito nedostaju. U novom članku govorit ćemo o temeljnim razlikama između navedenih proizvoda.

Margarin se bolje razmazuje

Margarin je bez sumnje u velikoj prednosti zahvaljujući izvrsnoj mazivosti. Praktički samo otvorite šalicu biljne masti i namažete na kruh.

S maslacem treba razmišljati konstruktivnije i ostaviti ga na sobnoj temperaturi barem nekoliko minuta. Rezanje na male komadiće pomoći će omekšavanju.

Sastav, okus i hranjiva vrijednost

Što je zapravo margarin? Biljni maslac sam po sebi nema okusa, tu važnu ulogu igra finalna aroma i cijeli proces proizvodnje. Zbog toga se mogu primijetiti i uočljivije razlike između margarina nego kod maslaca koji se uglavnom dobiva preradom pasteriziranog mlijeka.

Među razlikama između namirnica s nazivima margarin i maslac je i to što maslac, za razliku od svoje "zamjene", ne sadrži boje i konzervanse. U pravilu ovaj mliječni proizvod sadrži 80 i više posto masti. U usporedbi s maslacem, margarin ne sadrži holesterol i manje je kalorijski, ali se maslac može pohvaliti svojstvima jačanja imuniteta.

U prošlosti se govorilo o štetnom sastavu margarina koji se s godinama mijenjao. Trenutno dostupni proizvodi već sadrže mnogo više nezasićenih masnih kiselina, koje su bogate vitaminima i mineralima. Čak se kaže da je sadašnji biljni maslac blagotvornijeg sastava od klasičnog, iako se njegov okus, kao što je poznato, ne može usporediti. Ali morate pažljivo birati, ne na temelju cijene proizvoda, već na temelju sastava i kvalitete.

Industrijska proizvodnja

Znamo što mislite. Margarin se radi kemijski, a maslac ručno. Nažalost, ovih dana (uz neke iznimke) obje vrste hrane nemaju što skriti. U prošlosti je bilo uobičajeno proizvoditi maslac pomoću bućkalice za maslac, danas se mliječna hrana koja se često prodaje također proizvodi industrijski.

Koristiti

U kuhinji i jedan i drugi imaju svoju zastupljenost, ali ograničenu. Margarin možete koristiti ne samo kao premaz na kruhu, već se dodaje i namazima, kremama i nadjevima. Maslac ima široku primjenu, uključujući i kao dio tijesta za peciva, peciva, ili kao sastavni dio krema, tijesta ili, primjerice, u pire krumpiru.

Nemojte pržiti na margarinu. Biljne masti i margarini s visokim udjelom vode nisu predviđeni za visoku toplinsku obradu. Maslac također nije prikladan, iako se obično koristi u tavi. Na višim temperaturama nastaju neželjeni kancerogeni spojevi.

Što je s namazom od maslaca?

Jednostavan odgovor. Maslac za namaz nema nikakve veze s maslacem kao takvim, jer ne zadovoljava standarde za sastav ove namirnice. Iako mu to ne umanjuje ukusnost, oznaku "namaz" treba koristiti ispravno.

Posljednji savjet

Bilo da ste "tim maslac" ili "tim margarin" ne podcjenjujte pri odabiru njihovog sastava i radije doplatite. Umjesto maslaca, koji na visokim temperaturama otpušta štetne tvari, za prženje koristite repičino ulje.

Kako napraviti zamku za kune?

26.07.2024

Kako napraviti zamku za kune?

Kune su vrlo često nepoželjni gosti u štalama, gradilištima, ali i automobilima. To su pametne životinje koje su uz to i brze, pa ih jako teško možemo uhvatiti. Ako vas posjet kune brine i ne želite se koristiti drastičnijim metodama, možete sami napraviti zamku za kune. Dođite i pogledajte s nama kako napraviti tako učinkovitu zamku.
Kako suzbiti tekut kod kokoša?

24.07.2024

Kako suzbiti tekut kod kokoša?

Crvena grinja, poznata kao tekut, malen je nametnik koji napada perad, no ne samo nju nego i gljive ili sve ptice. Njegova može prisutnost u uzgoju izazvati značajne probleme, no moguća je učinkovita borba. Pogledajte s nama nekoliko praktičnih savjeta kako ih suzbiti, pa kako spriječiti njihovu ponovnu pojavu.

Koliko jaja snese kokoš godišnje?

22.07.2024

Koliko jaja snese kokoš godišnje?

Jaja su sastavni dio našeg jelovnika. Nije ni čudo da su kokoši jedan od najčešće držanih kućnih ljubimaca. No, možete li zamisliti kako takvo jaje nastaje i što ono podrazumijeva? Kakve su kokoši nesilice i koliko su nam ovakvih jaja u stanju dati u godini dana saznajte u nastavku. Ako vam se razvoj kokoši u jajetu ne sviđa, kokoši možete držati i bez pijetla, no pijetao ima vrlo važnu zaštitnu i oplodnu funkciju.

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.