

: Pavel Frček
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?
Prije šetnje
Održavanje stopala hidratiziranim zimi je bitno. Posebni zaštitni balzami ili kreme mogu stvoriti zaštitni sloj koji štiti šape od mraza, leda i soli. Stoga ih nanesite na sve šape prije svake šetnje.
Nakon šetnje
Nakon svake zimske šetnje važno je temeljito isprati šape mlakom vodom kako biste uklonili višak soli, leda i ostale nečistoće. Nakon pranja frotir dobro osušite ručnikom, provjerite ima li pas kakvih ozljeda i ponovno namažite kremom ili balzamom, može i medicinskim vazelinom. No, na tržištu se mogu pronaći i balzami s ljekovitim i hidratantnim učinkom koji pomažu u regeneraciji već oštećenih šapa.
Cipele za pse
Zaštitne čizme izvrstan su izbor za pse s osjetljivijim šapama ili za one koji se puno kreću u područjima s visokom koncentracijom soli za ceste. Cipele stoga štite ne samo od mraza, već i od mehaničkih oštećenja i soli. Ako se odlučite za kupovinu cipela za svog psa, pazite da budu odgovarajuće veličine kako bi bile udobne, ne pritiskale ga ili, naprotiv, ne padale.
Izbjegavanje soli za ceste
Ako je moguće, izbjegavajte ceste koje su posute solju što je više moguće. Sol može izazvati znatnu iritaciju i pucanje jastučića, što je zimi jako bolno za pse. Ako je ovaj izlet neizbježan, pripazite na odgovarajuću zaštitu - čizme, temeljito podmazivanje, pranje.
Redovita njega i pregled
Ako imate dugodlakog psa i dlaka mu raste između jastučića, redovito šišajte dlaku. Psu bi se zimi vani u njih mogao zalijepiti led, što bi kasnije izazvalo znatne rane.
Ne zaboravite napraviti redovitu provjeru nakon svake šetnje. Pazite da između jastučića nema leda, kamenja ili snježnih grudi koje bi iritirale šape. Ako su šape ozlijeđene, prvo to mjesto operite, dobro osušite i namažite npr. medicinskim vazelinom. Također očistite ranu dezinficijensom nekoliko puta dnevno. Ako područje krvari ili se ne poboljša nakon nekoliko dana, odmah posjetite svog veterinara.
Briga o psu zimi nije teška, ali morate posvetiti dovoljno pažnje njegovim šapama kako biste izbjegli nepotrebne ozljede. Zahvaljujući navedenim koracima na snijegu ćete moći uživati ne samo vi, već i vaš četveronožni pratitelj. Zima tada neće biti prepreka, već razdoblje veselog veselja.

16.05.2025
Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom
Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

15.05.2025
Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih
Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

14.05.2025
Načini mužnje i vrste mužnih sala
Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.