

: Pavel Frček
06.08.2024
Kako zaštititi biljke od vrućine?
Ljeto je vrijeme kada cijeli vrt buja i postupno ubiremo plodove koje nam je dao. No, biljke se zbog visokih temperatura mogu naći u opasnoj situaciji. Kako biste održali svoj vrt u dobrom stanju, važno je znati najbolje prakse za zaštitu biljaka od sunca. Dođite i pogledajte ih s nama.
Redovito i pravilno zalijevanje biljaka
Najvažniji i ujedno najučinkovitiji način zaštite biljaka od vrućine je pravilno zalijevanje. Visoke temperature povećavaju isparavanje vode iz tla. Važno je zalijevati rano ujutro ili navečer kada su temperature zraka niže od dnevnih. Uopće izbjegavajte zalijevanje u podne. Moglo bi se dogoditi da se kapljice vode ponašaju poput leća, što će u kombinaciji sa sunčevim zrakama uzrokovati opekline lišća.
Još jedna važna lekcija je zalijevati biljke izravno do korijena. Na taj način ćemo spriječiti uništavanje lišća i ojačati korijen koji će kasnije lakše podnositi sušu. Svaka biljka treba različitu količinu vode, stoga ih pažljivo proučite kako biste znali koje su im potrebe.
Malčiranje
Malčiranje se ne koristi samo zimi, već i kada biljke pate od visokih temperatura. Malč djeluje kao zaštita za biljke, jer im pomaže zadržati vlagu u tlu. Ujedno savršeno regulira temperaturne razlike i hrani tlo. Trebate upotrijebiti samo npr. pokošenu travu i raširiti je oko biljaka. Možete koristiti i slamu, kompost ili koru.
Redovito plijevljenje
Kako bi biljka iskoristila svu vlagu i rasla kako treba, potrebno ju je redovito plijeviti. Samo tako će vrt napredovati.
Zaštita
Još jedan način da zaštitite biljke od vrućine je da im osigurate sjenu. Neke vrste, poput salate, imaju tendenciju da budu osjetljive na sunce. Stoga, ako je moguće, koristite mrežu ili tkaninu za zasjenjivanje kako biste smanjili intenzitet sunčeve svjetlosti.
Rahljenje tla
Zahvaljujući redovitom rahljenju, tlo će zadržati više vode i biljka neće patiti. Za suhe i isušene gredice dobro je rahljenje ponavljati svaki dan nakon zalijevanja.
Kvaliteta tla
Kvaliteta tla važna je u borbi protiv vrućine. Tlo bi trebalo moći zadržati dovoljno vlage. Dodavanjem organske tvari poput komposta ili stajnjaka možete poboljšati cjelokupnu strukturu tla i povećati njegovu sposobnost zadržavanja vode.
Što je s staklenikom?
Ne smijemo zaboraviti na biljke u stakleniku. Ako je moguće, pokušajte stvoriti penumbru. Staklenik se može prekriti, na primjer, prostirkama. Još jedna važna točka je ventilacija. Prozračite svaki put kad je vani lijepo. Zahvaljujući tome, spriječit ćete širenje parazita i gljivica.
Ljeto je teško razdoblje za biljke, ali ako se odgovorno brinemo o vrtu i pridržavamo se ovih mjera, uspjet ćemo sve zaštititi. Osnova je pravilno i redovito zalijevanje, malčiranje, plijevljenje, sjena, rahljenje i kvalitetno tlo. Vrt će tada biti zdrav i tijekom najvećih vrućina.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.