-800x800.jpg)
Kako uzgajati mesne kokoši - Praktični savjeti za početnike
Uzgajate li kokoši uglavnom radi mesa, uzgoj mesnih pilića može biti zanimljiva opcija za vas. Razmišljate li o uključivanju mesnih kokoši u svoju proizvodnju, ali nemate iskustva s njima? Pronaći ćete nekoliko korisnih savjeta za početnike koje smo pripremili za vas.
Što su brojleri
Za početak, vrijedi ukratko spomenuti karakteristike brojlera. Brojleri su opći naziv za pasminu životinja koja se uzgaja za najbržu i najučinkovitiju proizvodnju mesa. Najčešće se koristi u sprezi s peradom, osobito pilićima i kokošima. Međutim, to nije savršena pasmina, jer brojleri ne polažu jaja kao što smo navikli kod drugih pasmina. I to je razlog što se brojleri obično ne uzgajaju u domaćem uzgoju, već ih je potrebno kupiti. Postoji poseban proces križanja koji je temelj za dobivanje brojlera.
Kako započeti
Kada odlučite kupiti brojlere za svoje kućanstvo, prvo se morate pripremiti za njihov uzgoj. To je osobito značajno ako već nemate kokoši ili drugu perad.
Priprema okoliša
Prije nego što dovedete piliće kući, morate pripremiti prikladno okruženje za njih. Veličina ograđenog prostora trebala bi odgovarati broju pilića koje planirate imati. Tijesan prostor onemogućit će im slobodno kretanje, što će utjecati na njihovo ponašanje. Dopustite im da trče u ogradi s dovoljno trave, pozitivno će utjecati na kvalitetu mesa.
Imajte na umu da su mladi pilići, stari nekoliko dana, vrlo osjetljivi na prehladu, pa im morate osigurati dovoljno toplo okruženje. Vjerojatno ćete im trebati osigurati toplinu, na primjer infracrvenim grijačem. Po ponašanju pilića možete odrediti odgovarajuću temperaturu. Ako i dalje ostanu blizu izvora toplote ili se stisnu zajedno, potrebna im je dogrijevanje. Suprotno tome, ako se drže dalje od izvora topline, trebali bi malo sniziti temperaturu. U početku je prikladna stabilna temperatura od 25-30 ° C, koja se postupno smanjuje kako rastu. Suha podloga sa prostrtom slamom ili piljevinom doprinosi udobnosti brojlera i spriječava da im se noge ohlade.
Kupnja pilića brojler
Onda je konačno vrijeme za kupnju. U ovom trenutku imate izbor – ili kupiti piliće stare samo nekoliko dana koje možete sami uzgajati ili kupiti veće piliće za hranjenje.
U domaćem uzgoju prednost se daje mladim pilićima, što također odgovara znatno širem izboru. Mladi pilići se prodaju već u dobi od jednog dana, dok su najveći tovljenici obično stari dva do tri tjedna, najviše četiri. Za to postoji dobar razlog – domaće pileće meso imat će bolji okus. Pod uvjetom, naravno, da se pravilno brinete o svojim pilićima. Osim toga, znate čime i kako hranite svoje piliće kako biste dobili kvalitetno meso.
Hranjenje
Čim dovedete piliće kući, očito ih trebate početi hraniti. Potreban im je stalan pristup čistoj vodi. U idealnom slučaju, trebali biste koristiti pojilicu kao izvor vode kako biste spriječili kontaminaciju vode, tako da će voda trajati dulje bez potrebe zamjene. Osim toga, mali pilići se ne mogu utopiti, za razliku od duboke zdjele. Ipak, preporuča se redovito mijenjati vodu kako bi bila što svježija.
Naravno, ne biste trebali zaboraviti na hranjenje, što je posebno važno za brojlere. Najbrži rast osiguravaju posebne krmne smjese s pravim hranjivim tvarima, mineralima, vitaminima i aminokiselinama. Ove krmne smjese nazivaju se BR1 (za dob do 3 tjedna), BR2 (za dob od 3 do 5 tjedana) i BR3 (za dob od 5 tjedana). Svojim pilićima možete dati svježu koprivu, krumpir i žitarice poput pšenice kao dodatak krmnoj smjesi.
Spremni su za dva mjeseca
Brojleri postižu klaničnu težinu nakon otprilike 6-8 tjedana. Međutim, to ovisi o raznim čimbenicima, posebice o količini hrane koju im dajete – potrebno je oko 1,6 kilograma hrane za svaki kilogram prirasta. Trenutno se brojleri obično tove do oko 2 kilograma, ali se mogu toviti i više, neke farme imaju klaničnu težinu i oko 3 kilograma.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.