Kako uzgajati činčile?
Pavel Frček

: Pavel Frček

27.04.2025

Kako uzgajati činčile?

Uzgoj činčila postaje sve popularniji zahvaljujući njihovom slatkom izgledu, prijateljskoj naravi i iznimno mekom krznu. Ovi mali glodavci, porijeklom iz južnoameričkih Anda, u prirodi su gotovo izumrli zbog lova radi krzna. Danas se činčile pretežno uzgajaju kao kućni ljubimci. Noćne su životinje koje veći dio dana prespavaju, a aktivne postaju tek nakon sumraka. Vrlo su društvene, pa ih je preporučljivo držati barem u paru. Prosječni životni vijek činčila je 10–15 godina, a iznimno mogu doživjeti i do 20 godina.

Smještaj

Činčile su vrsni penjači i skakači, stoga im je potrebna prostrana nastamba – idealno visoka kavez ili volijera koja omogućuje penjanje i skakanje. Kavez treba biti postavljen u mirnijem dijelu stana, zaštićen od izravne sunčeve svjetlosti, grijanja, propuha i visoke vlažnosti. Idealna temperatura za uzgoj je između 18–22 °C. Činčile su osjetljive na pregrijavanje, pa je važno da im okoliš ne bude pretopao.


Oprema kaveza treba uključivati hranilicu, pojilicu, kućicu za spavanje, jaslice za sijeno i posudu s finim pijeskom za kupanje. Za obogaćivanje okoliša preporučljivo je dodati drvene igračke, penjalice i grane voćaka koje pomažu u trošenju zubi. Činčile također vole imati police i stepenice za penjanje.

Prehrana

Činčila je isključivo biljojed, a u prirodi se hrani vrlo siromašnom i vlaknastom hranom. Osnovu prehrane čini kvalitetno sijeno koje mora biti stalno dostupno. Sijeno doprinosi pravilnom radu probavnog sustava, trošenju zubi i osigurava važne hranjive tvari i energiju.


Dodatno se mogu davati granule ili peleti posebno namijenjeni činčilama, s visokim udjelom vlakana i niskim udjelom masti. Čista pitka voda mora biti stalno dostupna. Povremeno se kao poslastice mogu ponuditi komadići sušenog voća (npr. jabuke, šipak) ili povrća (mrkva). Za grickanje su pogodne grane voćaka bez lišća i plodova. Činčilama se ne smije davati povrće koje uzrokuje nadutost, mokra ili pokvarena trava ni bilo kakvi proizvodi životinjskog podrijetla.

Trudnoća i odgoj mladih

Činčile spolno sazrijevaju već sa 4–5 mjeseci. Ako se ne želi potomstvo, mužjake i ženke treba odvojiti prije nego što dosegnu tu dob. Parenje se obično događa noću.


Ženka je skotna oko 110–116 dana i okoti 1 do 5 mladih. Tijekom godine može imati do dva legla. Mladi se rađaju prekriveni krznom i otvorenih očiju, što im omogućava brzo uklapanje u svakodnevni život. Majka odbija mlade sa 8–12 tjedana. Od rođenja mladi moraju imati stalni pristup sijenu, odgovarajućoj hrani i vodi kako bi se pravilno razvijali.

Korisne životinje u vrtu

02.07.2025

Korisne životinje u vrtu

Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

Kako hraniti svinje?

01.07.2025

Kako hraniti svinje?

Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

24.06.2025

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

Sir nije samo ementaler na kruhu. U svijetu postoji na stotine vrsta sireva – pljesnivi, tvrdi, svježi, pareni... Svaka regija ima svoj tipični sir koji odražava lokalnu tradiciju i okus. Pogledajmo odakle dolaze neki poznati sirevi.