Kako uzgajati činčile?
Pavel Frček

: Pavel Frček

27.04.2025

Kako uzgajati činčile?

Uzgoj činčila postaje sve popularniji zahvaljujući njihovom slatkom izgledu, prijateljskoj naravi i iznimno mekom krznu. Ovi mali glodavci, porijeklom iz južnoameričkih Anda, u prirodi su gotovo izumrli zbog lova radi krzna. Danas se činčile pretežno uzgajaju kao kućni ljubimci. Noćne su životinje koje veći dio dana prespavaju, a aktivne postaju tek nakon sumraka. Vrlo su društvene, pa ih je preporučljivo držati barem u paru. Prosječni životni vijek činčila je 10–15 godina, a iznimno mogu doživjeti i do 20 godina.

Smještaj

Činčile su vrsni penjači i skakači, stoga im je potrebna prostrana nastamba – idealno visoka kavez ili volijera koja omogućuje penjanje i skakanje. Kavez treba biti postavljen u mirnijem dijelu stana, zaštićen od izravne sunčeve svjetlosti, grijanja, propuha i visoke vlažnosti. Idealna temperatura za uzgoj je između 18–22 °C. Činčile su osjetljive na pregrijavanje, pa je važno da im okoliš ne bude pretopao.


Oprema kaveza treba uključivati hranilicu, pojilicu, kućicu za spavanje, jaslice za sijeno i posudu s finim pijeskom za kupanje. Za obogaćivanje okoliša preporučljivo je dodati drvene igračke, penjalice i grane voćaka koje pomažu u trošenju zubi. Činčile također vole imati police i stepenice za penjanje.

Prehrana

Činčila je isključivo biljojed, a u prirodi se hrani vrlo siromašnom i vlaknastom hranom. Osnovu prehrane čini kvalitetno sijeno koje mora biti stalno dostupno. Sijeno doprinosi pravilnom radu probavnog sustava, trošenju zubi i osigurava važne hranjive tvari i energiju.


Dodatno se mogu davati granule ili peleti posebno namijenjeni činčilama, s visokim udjelom vlakana i niskim udjelom masti. Čista pitka voda mora biti stalno dostupna. Povremeno se kao poslastice mogu ponuditi komadići sušenog voća (npr. jabuke, šipak) ili povrća (mrkva). Za grickanje su pogodne grane voćaka bez lišća i plodova. Činčilama se ne smije davati povrće koje uzrokuje nadutost, mokra ili pokvarena trava ni bilo kakvi proizvodi životinjskog podrijetla.

Trudnoća i odgoj mladih

Činčile spolno sazrijevaju već sa 4–5 mjeseci. Ako se ne želi potomstvo, mužjake i ženke treba odvojiti prije nego što dosegnu tu dob. Parenje se obično događa noću.


Ženka je skotna oko 110–116 dana i okoti 1 do 5 mladih. Tijekom godine može imati do dva legla. Mladi se rađaju prekriveni krznom i otvorenih očiju, što im omogućava brzo uklapanje u svakodnevni život. Majka odbija mlade sa 8–12 tjedana. Od rođenja mladi moraju imati stalni pristup sijenu, odgovarajućoj hrani i vodi kako bi se pravilno razvijali.

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

16.05.2025

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

15.05.2025

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

Načini mužnje i vrste mužnih sala

14.05.2025

Načini mužnje i vrste mužnih sala

Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.