Kako suzbiti tekut kod kokoša?
Crvena grinja, poznata kao tekut, malen je nametnik koji napada perad, no ne samo nju nego i gljive ili sve ptice. Njegova može prisutnost u uzgoju izazvati značajne probleme, no moguća je učinkovita borba. Pogledajte s nama nekoliko praktičnih savjeta kako ih suzbiti, pa kako spriječiti njihovu ponovnu pojavu.
Kako tekut prepoznati?
Tukut vrlo su sitni nametnici koji nakon sisanja postoji veliki 1 mm. Često ih se zamijenjiva s krpljama zbog njihove sličnosti. Najaktivniji su noću. kad parazitiraju kokoš. Nije ih moguće prepoznati na prvi pogled, tekut se skriva ispod perja gdje siše krv. Danima je sakrit u fugama gdje polaže jaja.
Kad se tekut kod kokoša pojavi, budete znali. Perad će pokazivati znakove razdraženosti, pa će se češati. Stoga će poslije gubiti perje. Dalje je moguće da će se polaganje jaja ili smanjiti ili potpuno prestati. Ako sumnjate u prisutnosti tekuti temeljito pregledjte perje. Dalje je moguće da se polaganje jaja ili smanji ili potpuno prestane. Ako samnjate u prisutnosti tekuti, temeljito pregledagte kokoši i njihov kokošinjac.
Suzbijanje tekuti kod kokoši
Prvo je pri borbi protiv tekuti temljito čišćenje kokošinjca. Najprije uklonite svu staru stleju, pa krenite na dezinfekciju prostora. Za to mogu poslužiti posebni sprejevi protiv crvene grinje kao naprimjer Čmelíkostop. Usredotočite se na fuge te sakrita mjesta. Prikladno je ponavljati ovaj postupak poslije nekoliko vremena, da bi čišćenje bilo 100 % učinkovito. Obzirajte se da je kokoš u sigurnoj daljini tijekom čišćenja.
Moguće je iskoristit isto i dijatomesku zemlju. Međutim prije upotrebi, prikladno je očistit kokošinjac pomoću vruće vode, pričekati dok nije sve suho, pa namazati dijatomeskom zemljom. Opet je potrebno paziti svaku škulju gdje je moguće da je tekut.
Dalje je moguće iskoristiti gašeno vapno umiješano s vodom prema uputa kojim namazite cijeli kokošinjac pomoću kista. Potom ostavite kokošinjac najme tjedan dana sušiti se.
Liječenje kokoši
Samotnu kokoš moguće je liječiti pomoću anti-parazitnim sredstvom koje su specialno namijereni za borbu protiv tekuti, no iskoristiti možete isto i dijatomensku zemlju ili popeo od drveća. Sprejevi protiv tekuti potpuno su učinkoviti i brzo će se problem s tekuti kod kokoši rješiti. Istodobno je i manipulacija veoma jednostavna. Aplicirajte svaki put na perje i kožu.
Dijatomesku zemlju potrebno je aplicirati i u peje i na kožu na svim pogođenim mjestama. Kad budete koristilti popao od drveća, morat ćete paziti da je popao hladni. Time pospete tijelo kokoši. Ne zaboravite ni glavu. Ovaj postupak ponavljajte više puta dnevno. Tekut će nestati poslije nekoliko dana.
Tijekom liječenja izbjegnite konzumaciju jaja i mesa. Kod jaja dosta je tjedan dana, kod mesa bolji je mjesec dana.
Prevencija
Da pobijegnete povratak tekuti, pridržavajte se prevenciji. Održavajte kokošinjac čist i redovito mijenjajte stelje. Temeljito i redovito čistite i dezinficirajte sva sakrivena mjesta moja tekut jako voli. Dalje kad nabavite nove kokoši temeljito ih pregledajte da li nema tekut. Ne zaboravite ni na pepeo u kojem se kokoši same dezinficiraju.
Tekut može predstavljati važan problem za uzgajatelje kokoši, međutim je teljitim čišćenjem, dezinfekciranjem kokošinjca i prevencijom moguće njihovu prisutnost ograničiti. Ključem isto je pravovremena identifikacija problema. Pa pazite svaku promijenu koja će doći kod svojih kokoši.
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?