Kako se ljeti brinuti za kućnog ljubimca?
Pavel Frček

: Pavel Frček

09.08.2024

Kako se ljeti brinuti za kućnog ljubimca?

Vruće ljeto je tu pa se većina nas veseli brojnim doživljajima i odmoru. No, ovo je razdoblje i veliki izazov za vlasnike kućnih ljubimaca. Životinje jako ne vole vrućinu i podnose je puno lošije od nas. Kako onda osigurati uzgoj životinja da četveronožni prijatelji budu sretni i zdravi tijekom ljetnih mjeseci?

Hidratacija

Dovoljna količina svježe vode je neophodna. Visoke temperature mogu uzrokovati dehidraciju, što je vrlo opasno za životinje. Voda stoga uvijek mora biti dostupna i svježa – potrebno ju je mijenjati nekoliko puta dnevno. Ako putujete sa životinjom, pripazite i na redoviti režim pića tijekom putovanja. Uvijek imajte pri ruci bočicu vode koju redovito nudite svom ljubimcu. Putna pojilica za psa odličan je pomoćnik u olakšavanju ovog procesa.

Zaštita za pseće šape

Šape su vrlo sklone opeklinama, stoga svakako izbjegavajte hodanje po vrućem asfaltu ili kolniku. Želite li svog ljubimca izvesti u šetnju, planirajte to više ujutro ili navečer te birajte poljske i šumske putove. U gradovima će dobro doći zaštitne čizme koje će spriječiti opekline. Ako su šape već opečene, ohladite ih vodom i posavjetujte se s veterinarom o sljedećem zahvatu.

Njega krzna

Krzno ima važnu ulogu u termoregulaciji životinje. Stoga ga uvijek održavajte u dobrom stanju. Redovito četkanje pomaže u uklanjanju viška dlaka, poboljšavajući cirkulaciju zraka u koži. Za neke pasmine preporučljivo je skratiti krzno, ali za druge to može biti štetno. Stoga provjerite sa svojim veterinarom koja je opcija prikladna za vašeg ljubimca.

Zaštita od parazita

Ljetne mjesece karakterizira velika aktivnost parazita poput krpelja i buha. Stoga redovito pregledavajte svog ljubimca i preventivno koristite posebne pripravke protiv parazita. Često se koriste kapi ili ovratnici.

Simptomi pregrijavanja psa

Držite svog ljubimca na oku cijelo vrijeme. Ako dođe do promjene u zdravstvenom stanju, odmah se obratite svom veterinaru. Pregrijavanje se može manifestirati prekomjernim lučenjem sline, dahtanjem, ubrzanim disanjem psa, slabošću, povraćanjem, au težim slučajevima može se primijetiti i gubitak svijesti. Ako primijetite ove simptome, počnite hladiti životinju, ali nikako je ne polijevajte ledenom vodom. Najučinkovitije je koristiti npr. mokri ručnik, kojim ćete postupno brisati životinju.

Pas ljeti i drugi kućni ljubimci zahtijevaju povećanu pažnju i brigu kako bi se spriječila različita pogoršanja njihovog zdravlja. Ljeti postoji opasnost ne samo od pregrijavanja, dehidracije ili toplinskog udara, već i od infestacije parazitima i opeklina. Stoga razmislite o osnovnim pravilima kojih se morate pridržavati tijekom vrućih ljetnih dana. Zahvaljujući tome, ne samo vi, već i vaši četveronožni prijatelji bez problema ćete uživati ​​u ljetu.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.