
: Juraj Korim
20.12.2023
Kako ptice preživljavaju zimu: tajna njihova preživljavanja
Zima može biti težak test za ptice. Temperature padaju, a hrane ima sve manje. Ipak, mnoge pernate ptice mogu se uspješno nositi s tim nepovoljnim uvjetima. Kako one to točno rade? Sada ćemo vam to približiti.
Migracija
Mnoge ptice, poput lastavica, čvoraka ili kormorana, napuštaju mjesta s hladnom zimom i migriraju u tople zemlje. Ovo putovanje na velike udaljenosti omogućuje pticama da pobjegnu od surovih zimskih uvjeta, osiguravajući im pristup i hrani i vodi.
Strategija prilagodbe
Mnoge ptice koje su ostale razvile su učinkovite strategije prilagodbe za zimsku sezonu. Na primjer, povećavaju masni sloj koji služi kao izolacija, a ujedno i kao zaliha energije. Masni sloj je ključ za održavanje toplinske ravnoteže čak iu nepovoljnim uvjetima. Ptice također mogu usporiti svoj metabolizam - tromost, što im pomaže da učinkovito štede energiju. Međutim, uz to se usporava sposobnost ptica da reagiraju, što ih čini ranjivijima na grabežljivce.
Prokrvljenost u nogama
Čak su i noge, koje su prekrivene ljuskama, prilagođene jakim mrazevima. Zahvaljujući njima smanjeni su gubici topline. Ali to nije sve. Ptice su razvile posebnu cirkulaciju krvi. To znači da se topla krv kreće kroz arterije prema nogama, gdje je hladi hladnija krv, koja se diže kroz vene do srca. Zahvaljujući tome njihove kandže imaju temperaturu oko 0 °C, pa im nije hladno ni na ledu.
Traženje hrane
Iako je hrana ograničena tijekom zime, ptice mogu pronaći načine da je nabave. Na primjer, sjenice ili crvendaći mogu se hraniti sjemenkama na drveću, grabežljivci mogu loviti manje sisavce i ptice. Neke pernate ptice također koriste pomoć ljudi koji hrane ptice u vrtovima i na balkonima. I zato, ako ste u prilici, postavite vani hranilicu s nečim dobrim za jelo, ptice će vam biti zahvalne.
Zajednica
Formiranje zajednice još je jedna strategija koju neke pernate ptice koriste kako bi povećale svoje šanse za preživljavanje zime. One ostaju u bliskom kontaktu s ostalima iste vrste i zajedno pomažu jedni drugima u potrazi za hranom. Ovakvo društveno ponašanje omogućuje im da razmjenjuju informacije o pronađenim izvorima hrane i da se ugriju fizičkom blizinom.
Skloništa
Osim masnog sloja, ptice također traže skloništa u kojima se mogu sakriti od lošeg vremena. To može uključivati šupljine u drveću, gustom grmlju ili kućicama za ptice. Ova mjesta im pružaju zaštitu od vjetra i hladnoće.
Sve u svemu, ptice imaju neke fascinantne načine da prežive zimu. Bilo da migriraju, prilagođavaju svoj metabolizam ili surađuju s drugima, sve ove strategije pomažu im da ostanu sposobne za život čak iu najsurovijim zimskim mjesecima.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.