%20(1)-800x800.png)

: Pavel Frček
27.08.2024
Kako privući ptice u hranilicu?
Zima je vrijeme kada je pticama teže pronaći hranu nego u toplijim mjesecima. No, želimo li ptice dočekati u vrtu i ljeti, ipak ih možemo počastiti. Ipak, potrebno je ne pretjerivati s prihranjivanjem i dobro razmisliti što stavljamo u hranilicu kako ne bismo ni na koji način naštetili pticama. Što staviti u hranilicu za ptice kako bi im se stvorio idealan okoliš i osigurala odgovarajuća prehrana?
Odabir prave hranilice
Hranilice za ptice bitan su element koji privlači ptice u vaš vrt. Postoji mnogo tipova hranilica od kontejnera do onih koji se mogu objesit ili, obrnuto,pričvrstiti za tlo . Prilikom odabira pogledajte veličinu i vrstu hranilice. Manja hranilica prikladna je za male vrste ptica kao što su sjenice, vrapci ili crvendaći, dok veće hranilice mogu privući i golubice i kosove. Zatim, pogledajte materijal. Dostupne su uglavnom drvene i plastične hranilice. Drveni se savršeno uklapaju u prirodni okoliš, ali je održavanje kompliciranije. Plastični su izdržljiviji i lakši za čišćenje. Više o odabiru hranilice možete saznati u našem članku: "Kako odabrati hranilicu za ptice"
Što je s hranilicom?
Različite vrste ptica cijene različite vrste hrane. Ipak, svakako izbjegavajte tvrda peciva ili biskvit, koji imaju minimalan hranjivi sastojak, a također mogu izazvati zdravstvene probleme. Dakle, što ptice cijene na hranilici?
Sjemenke suncokreta omiljena su poslastica mnogih različitih vrsta ptica. Njima privlačite sjenice, vrapce, češljugare ili zebe. Mješavine loja i masti izvrstan su izvor energije, posebno u zimskim mjesecima. Mogu se objesiti na hranilicu ili pričvrstiti na grane drveća. Orašasti plodovi i sušeno voće još su jedna poslastica koja će zadovoljiti, primjerice, kosove i drozdove. Mješavine za ptice također se mogu kupiti u specijaliziranim trgovinama koje sadrže mnogo vrsta sjemenki i orašastih plodova u kojima će uživati širok izbor ptica. Svatko će tamo pronaći ono što voli.
U ljetnim mjesecima preporučamo, kao što smo već spomenuli, promišljeno pristupiti hranjenju. Tijekom tog razdoblja preporučljivo je hranilicu za ptice napuniti sjemenkama suncokreta, orašastim plodovima, voćem i mješavinom žitarica.
Mjesto hranilice
Ispravno postavljanje i redovito održavanje važni su aspekti uspješnog privlačenja ptica. Hranilicu treba postaviti na lako dostupno mjesto, koje je ipak zaštićeno od grabežljivaca. Stoga je idealno postaviti ga na visinu. Mjesto također treba biti tiho s dobrim pogledom kako bi ptice mogle na vrijeme uočiti opasnost. Posljednji važan aspekt je redovito čišćenje, zahvaljujući kojem ćemo spriječiti širenje bolesti između ptica.
Privlačenje ptica u vaš vrt zahtijeva puno strpljenja. Treba im dovoljno vremena da se naviknu na novu sredinu. Ali nakon nekog vremena počinju ga redovito posjećivati. Sve što trebate učiniti je odabrati pravu hranilicu za ptice, osigurati raznoliku ishranu i održavati je čistom.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.