
Kako prepoznati da je kunić bolestan?
Bez sumnje, kunići su među najpopularnijim kućnim ljubimcima. Konkretno, patuljaste pasmine postale su kućni ljubimci, koji ne samo da vesele našu djecu, već su i vrlo jednostavni za uzgoj i njegu. Ali kako znati da s njima nešto nije u redu?
Zdrav kunić
Kunić je društvena životinja koja primjereno reagira na svog uzgajivača ili vlasnika (osobito kada donese poslasticu). Prati događanja oko svoje nastambe ili kunića, ne reagira prenagljeno, uplašeno ili, naprotiv, potpuno apatično. Dobro zdravlje dokazuje želja za redovitom prehranom, kvalitetno krzno, slobodno pokretne ušne resice i čista okolina oko očiju i nosnica. Tjelesna temperatura kunića kreće se između 38,5 i 39,5°C. Ženke kunića (zvane ramlice) imaju tendenciju da budu izvrsne plodne majke i, ako su zdrave, vrlo se dobro brinu za svoje mlade.
Koje su najčešće bolesti kunića?
- Zečja kuga
Kuga je vrlo ozbiljna virusna bolest divljih i domaćih kunića (zečevi su imuni). Često se događa vrlo brzo i uzrokuje smrt cijelih farmi. Najčešći simptomi su krvarenje iz nosa, poteškoće s disanjem, apatija ili nekoordinirani pokreti tijela. Jedina učinkovita mjera je cijepljenje koje se prvi put provodi u dobi od 6 do 10 tjedana, zatim docjepljivanje svakih 6 do 12 mjeseci (ovisno o epidemiološkoj situaciji).
- Miksomatoza kod kunića
Miksomatoza je virusna bolest koja se prenosi s bolesne životinje, ali i preko hrane, stelje, pojilica ili preko zaraženih insekata (komaraca). Mladi su osjetljiviji na bolesti i češće umiru. Glavni simptom je oteklina u području glave i čirevi, koji se također pojavljuju osobito na glavi. Najvažnija prevencija je cijepljenje koje ima sličnu shemu kao kunića kuga, a postoje i kombinirana cjepiva.
- Kokcidioza
Druga, vrlo česta parazitarna bolest – kokcidioza kod kunića – napada crijeva ili jetru.
Prijenos se uglavnom događa s majke na mladunčad. Problem je što kod odraslih kunića bolesni kunići mogu biti asimptomatski, dok zaraženi mladi često uginu od proljeva ili iscrpljenosti. Proljev kod kunića može biti uzrokovan, između ostalog, stresom ili lošom hranom. Posebno kod gravidnih i dojilja dobro je primijeniti preventivne mjere protiv ove bolesti – Emanox PMX + odgovarajuća hrana (Rabbit GOLD FORTE s lijekom).
- Šuga zečjeg uha
Šuga je vrlo zarazna parazitarna bolest uzrokovana grinjama. Ukoliko se pojavi, potrebno je temeljito očistiti i dezinficirati sve prostore u kojima su se kretale zaražene životinje - parazit preživljava do tri tjedna! Bolesne životinje izoliramo, zahvaćena mjesta premažemo parafinskim uljem i dajemo antiparazitike. Šuga kod kunića – liječenje je na sreću sigurno i nije prenosivo na ljude.
- Probavne smetnje
Takvi problemi mogu biti uzrokovani infekcijom ili nepravilno formuliranim obrokom hrane. Najčešće infekcije su rotavirusi ili koronavirusi, a najosjetljivije su osobe koje boluju i od kokcidioze (vidi gore). Vrlo je važan kvalitetan obrok krmne smjese dopunjen odgovarajućim sredstvima iz niza vitamina i minerala.
- Nedostatak vitamina ili minerala
Nedostatak ovih tvari dovodi do veće osjetljivosti na sve navedene bolesti, smanjene plodnosti, problematičnog ponašanja ženki (jedenje mladih ili zanemarivanje njihove njege), a kod jedinki namijenjenih tovu do usporavanja rasta i debljanja.
- Stalno rastu zubi
Još jedna stvar koju moramo imati na umu je da kunićima zubi rastu tijekom cijelog života, otprilike 1 cm mjesečno. Stoga je važno da kunići uz hranu imaju priliku redovito škrgutati zubima. Najprikladnija je voluminozna hrana s dovoljno vlakana, tj. posebno sijeno, npr. sijeno s koprivom. Ako kuniće hranimo granuliranom hranom, to je naravno u redu, ali sijeno treba ponuditi kao dodatak krmnom obroku, odn. dopustite zečevima da grickaju grane drveća. Granule su kao takve mekane. Nije preporučljivo dodavati sušeni kruh - on nije dovoljan za mrvljenje zuba, već naprotiv, može poremetiti prirodnu crijevnu mikrofloru, a time i probavne procese. S druge strane, ljeti je pogodna zelena hrana i tvrdo povrće. Izrasli zubi mogu značajno smanjiti unos hrane, a time i produktivnost, a mogu dovesti i do smrti ako se problem ne riješi.
Sažetak
Najvažnije preventivne mjere za osiguranje dobrog zdravlja kunića:
- prikladne objekte za uzgoj (kunićnjaci, ograđeni prostori), njihovo redovito čišćenje i dezinfekciju
- redovita izmjena legla
- visokokvalitetan dobro dostupan obrok hrane
- opskrba kvalitetnom svježom pitkom vodom
- suplementacija vitaminima i mineralima
- cijepljenje protiv najčešćih zaraznih bolesti
- smanjenje stresa životinja (preseljenje, previše jedinki u malom prostoru, buka)

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.