Kako pratiti zdravlje svoje peradi

: Juraj Korim

17.01.2024

Kako pratiti zdravlje svoje peradi

Dosljedno praćenje zdravstvenog stanja vaših kokoši ključni je element u prevenciji bolesti, posebno zimi, kada je rizik od ptičje gripe povećan. Kako bi se održalo zdravlje i vitalnost peradi, potrebno je poduzeti nekoliko važnih mjera opreza kako bi se smanjio rizik od bolesti.

Preventiva i higijena – nužan standard za zdrave kokoši

Higijenska njega i preventivne mjere značajno utječu na zdravlje kokoši. Potrebno je osigurati čist okoliš i pratiti izvore pitke vode i stočne hrane kako bi se izbjegla kontaminacija izmetom divljih ptica. Ograničenje kontakta zdravih kokoši s divljim životinjama ključno je za smanjenje mogućeg prijenosa bolesti. Mreža na ograđenim prostorima može se koristiti kao učinkovita zaštitna mjera, koja ograničava fizički kontakt peradi s okolinom.


Identifikacija bolesnih kokoši

Prepoznavanje infekcije kod peradi može biti teško. Bolesne kokoši mogu pokazivati ​​širok raspon simptoma ovisno o različitim čimbenicima. Simptomi na koje treba obratiti pažnju uključuju proljev, povećanu žeđ, pad proizvodnje jaja ili slomljenu ljusku. Naravno, alarmantna je i neočekivana smrt. Kod pojave bilo kakvih sumnjivih simptoma potrebno je odmah obavijestiti veterinarsku upravu o stanju vašeg uzgoja. 

Širenje infekcije

Značajan rizik od širenja zaraza povezan je s međusobnim kontaktom zdrave i bolesne peradi na tržnicama i sličnim događanjima, gdje za to postoji iznimno velika mogućnost. Kontaminacija alata također može biti opasna, ili osobe koje naknadno dođu u dodir s peradi. Ovaj se prijenos može spriječiti strogim pridržavanjem higijenskih načela, dezinfekcijom i zabranom ulaska neovlaštenih osoba u prostore u kojima se drže kokoši.

Bolesni pilići zimi

Zimi je rizik od ozbiljnih bolesti poput ptičje gripe veći nego ikada. Kako bi se zdrave kokoši zaštitile od njega, postoji sustav praćenja peradi zaražene ovim virusom. Stoga je potrebno odmah obavijestiti veterinarske vlasti o sumnjivim simptomima u slučaju sumnje na pogoršanje zdravstvenog stanja kokoši. To pomaže organima da brzo i učinkovito reagiraju na potencijalnu pojavu ove bolesti i u konačnici štiti zdravlje vaše peradi.

Kako uzgajati perlice?

07.07.2025

Kako uzgajati perlice?

Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.

Korisne životinje u vrtu

02.07.2025

Korisne životinje u vrtu

Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

Kako hraniti svinje?

01.07.2025

Kako hraniti svinje?

Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.