-800x800.png)
: Juraj Korim
17.01.2024
Kako pratiti zdravlje svoje peradi
Dosljedno praćenje zdravstvenog stanja vaših kokoši ključni je element u prevenciji bolesti, posebno zimi, kada je rizik od ptičje gripe povećan. Kako bi se održalo zdravlje i vitalnost peradi, potrebno je poduzeti nekoliko važnih mjera opreza kako bi se smanjio rizik od bolesti.
Preventiva i higijena – nužan standard za zdrave kokoši
Higijenska njega i preventivne mjere značajno utječu na zdravlje kokoši. Potrebno je osigurati čist okoliš i pratiti izvore pitke vode i stočne hrane kako bi se izbjegla kontaminacija izmetom divljih ptica. Ograničenje kontakta zdravih kokoši s divljim životinjama ključno je za smanjenje mogućeg prijenosa bolesti. Mreža na ograđenim prostorima može se koristiti kao učinkovita zaštitna mjera, koja ograničava fizički kontakt peradi s okolinom.
Identifikacija bolesnih kokoši
Prepoznavanje infekcije kod peradi može biti teško. Bolesne kokoši mogu pokazivati širok raspon simptoma ovisno o različitim čimbenicima. Simptomi na koje treba obratiti pažnju uključuju proljev, povećanu žeđ, pad proizvodnje jaja ili slomljenu ljusku. Naravno, alarmantna je i neočekivana smrt. Kod pojave bilo kakvih sumnjivih simptoma potrebno je odmah obavijestiti veterinarsku upravu o stanju vašeg uzgoja.
Širenje infekcije
Značajan rizik od širenja zaraza povezan je s međusobnim kontaktom zdrave i bolesne peradi na tržnicama i sličnim događanjima, gdje za to postoji iznimno velika mogućnost. Kontaminacija alata također može biti opasna, ili osobe koje naknadno dođu u dodir s peradi. Ovaj se prijenos može spriječiti strogim pridržavanjem higijenskih načela, dezinfekcijom i zabranom ulaska neovlaštenih osoba u prostore u kojima se drže kokoši.
Bolesni pilići zimi
Zimi je rizik od ozbiljnih bolesti poput ptičje gripe veći nego ikada. Kako bi se zdrave kokoši zaštitile od njega, postoji sustav praćenja peradi zaražene ovim virusom. Stoga je potrebno odmah obavijestiti veterinarske vlasti o sumnjivim simptomima u slučaju sumnje na pogoršanje zdravstvenog stanja kokoši. To pomaže organima da brzo i učinkovito reagiraju na potencijalnu pojavu ove bolesti i u konačnici štiti zdravlje vaše peradi.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.