Kako napraviti vlastiti kozji i ovčji sir
Pavel Frček

: Pavel Frček

28.05.2024

Kako napraviti vlastiti kozji i ovčji sir

U prošlom članku pod naslovom Jesu li ovčji i kozji sirevi zaista tako dobri kao što se priča, pisali smo o tome da je cijena kozjeg i ovčjeg sira porez na njihovu neospornu korist. Ali ako ste uzgajivač ovaca ili koza, ne morate se brinuti oko toga. Imate jedinstvenu priliku da sami napravite sir, nakon čega će brzo postati jestiv kod kuće. Kako napraviti domaći sir od mlijeka?

Izbor mlijeka

Izrada sira ne mora biti nimalo komplicirana. Proizvodnja kozjeg sira, kao i proizvodnja ovčjeg sira, sastoji se u odabiru odgovarajućeg mlijeka koje treba biti svježe i bez primjesa. Uzmite u obzir činjenicu da od 8 litara ovčjeg ili kozjeg sira možete napraviti 1 kg sira.


Pasterizacija

Ovaj korak u proizvodnji domaćeg sira dovodi do tretmana mlijeka od mikroorganizama. No postoje i nepasterizirani sirevi, poput parmezana, specifičnog, osebujnog okusa.


Za zagrijavanje mlijeka koristite poseban pasterizator, ali u slučaju nužde bit će vam dovoljna i velika kuhinjska posuda. Zagrijte mlijeko na stalnu temperaturu od 72°C – pazite da mlijeko ne zavrije. Zatim lonac s mlijekom ostavite da odstoji oko pola sata i ohladi na temperaturu od 33-34 °C - provjerite termometrom.

Mliječne kulture i sirište

Jedan od bitnih koraka je dodavanje mezofilne kulture, koja utječe na konačno sazrijevanje i konzistenciju hrane. Pustite da mliječna kultura djeluje još najmanje 30 minuta.


Nakon što se korisne bakterije namnože, u poluproizvod dodajte odgovarajuću količinu sirila. Proces sirenja, drugim riječima taloženje mliječnih proteina, dovest će do gušće teksture

Formiranje

Dobivenu skutu po mogućnosti pomiješati s harfom od sira, po potrebi narezati na komade i ostaviti da se ocijedi. U trenutku kada se odvoji višak sirutke i ostane samo čvrsta gruša, na scenu stupaju kalupi. Ovdje sir poprima svoj konačni oblik, što također utječe na proces zrenja.

Soljenje i odležavanje

Dobiveni sir se soli i da bi dobio pravi okus i da bi se sačuvao. Soli se površinski ili u salamuri.


Sada ovisi o vašoj diskreciji. Želite li svježi kozji i ovčji sir, praktički ste gotovi, a namirnice trebate samo pravilno spremiti. Na tvrdi kozji i ovčji sir morat ćete pričekati još neko vrijeme jer sazrijevanje traje nekoliko mjeseci i zahtijeva optimalnu temperaturu i vlažnost.

I sir je napravljen

Vjerujemo da ćete biti oduševljeni rezultatom, kako s mekim tako i s tvrdim sirom. Također ćete imati dobar osjećaj da ste mogli utjecati na svaki mali korak u proizvodnji domaćeg sira.

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

16.05.2025

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

15.05.2025

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

Načini mužnje i vrste mužnih sala

14.05.2025

Načini mužnje i vrste mužnih sala

Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.