Kako napraviti vlastiti kozji i ovčji sir
Pavel Frček

: Pavel Frček

28.05.2024

Kako napraviti vlastiti kozji i ovčji sir

U prošlom članku pod naslovom Jesu li ovčji i kozji sirevi zaista tako dobri kao što se priča, pisali smo o tome da je cijena kozjeg i ovčjeg sira porez na njihovu neospornu korist. Ali ako ste uzgajivač ovaca ili koza, ne morate se brinuti oko toga. Imate jedinstvenu priliku da sami napravite sir, nakon čega će brzo postati jestiv kod kuće. Kako napraviti domaći sir od mlijeka?

Izbor mlijeka

Izrada sira ne mora biti nimalo komplicirana. Proizvodnja kozjeg sira, kao i proizvodnja ovčjeg sira, sastoji se u odabiru odgovarajućeg mlijeka koje treba biti svježe i bez primjesa. Uzmite u obzir činjenicu da od 8 litara ovčjeg ili kozjeg sira možete napraviti 1 kg sira.


Pasterizacija

Ovaj korak u proizvodnji domaćeg sira dovodi do tretmana mlijeka od mikroorganizama. No postoje i nepasterizirani sirevi, poput parmezana, specifičnog, osebujnog okusa.


Za zagrijavanje mlijeka koristite poseban pasterizator, ali u slučaju nužde bit će vam dovoljna i velika kuhinjska posuda. Zagrijte mlijeko na stalnu temperaturu od 72°C – pazite da mlijeko ne zavrije. Zatim lonac s mlijekom ostavite da odstoji oko pola sata i ohladi na temperaturu od 33-34 °C - provjerite termometrom.

Mliječne kulture i sirište

Jedan od bitnih koraka je dodavanje mezofilne kulture, koja utječe na konačno sazrijevanje i konzistenciju hrane. Pustite da mliječna kultura djeluje još najmanje 30 minuta.


Nakon što se korisne bakterije namnože, u poluproizvod dodajte odgovarajuću količinu sirila. Proces sirenja, drugim riječima taloženje mliječnih proteina, dovest će do gušće teksture

Formiranje

Dobivenu skutu po mogućnosti pomiješati s harfom od sira, po potrebi narezati na komade i ostaviti da se ocijedi. U trenutku kada se odvoji višak sirutke i ostane samo čvrsta gruša, na scenu stupaju kalupi. Ovdje sir poprima svoj konačni oblik, što također utječe na proces zrenja.

Soljenje i odležavanje

Dobiveni sir se soli i da bi dobio pravi okus i da bi se sačuvao. Soli se površinski ili u salamuri.


Sada ovisi o vašoj diskreciji. Želite li svježi kozji i ovčji sir, praktički ste gotovi, a namirnice trebate samo pravilno spremiti. Na tvrdi kozji i ovčji sir morat ćete pričekati još neko vrijeme jer sazrijevanje traje nekoliko mjeseci i zahtijeva optimalnu temperaturu i vlažnost.

I sir je napravljen

Vjerujemo da ćete biti oduševljeni rezultatom, kako s mekim tako i s tvrdim sirom. Također ćete imati dobar osjećaj da ste mogli utjecati na svaki mali korak u proizvodnji domaćeg sira.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.