
: Luboš Burda
11.01.2024
Jesu li ovčji i kozji sirevi zaista tako dobri kao što se priča?
Postoje mnoge glasine o prednostima ovčjeg i kozjeg sira. No odgovara li njihova cijena stvarnoj dodanoj vrijednosti? U članku ćete naučiti ne samo ovu činjenicu, već i savjete o korištenju tradicionalnih mliječnih poslastica.
Okus
Ovčji i kozji sirevi ističu se jedinstvenim, maštovitim okusom. Na dobivenu aromu uglavnom utječu način i vrijeme skladištenja - dok slovački "dragulji", parenica i osciepok, imaju tendenciju da budu slaniji zahvaljujući kiselosti i dimu, francuski Roquefort ima tipičnu notu voća i orašastih plodova. Talijanska delikatesa pecorino proizvedena u Toskani ili na Siciliji donosi gastronomski doživljaj sličan parmezanu - izrazito pikantnog okusa i konzistencije pogodne za ribanje. Neosporna prednost može se identificirati kod kozjih sireva, a to je mogućnost konzumiranja u svim fazama zrelosti. Ljubitelji blažih i pikantnijih vrsta sireva doći će na svoje.
Nutritivne vrijednosti
„Njam, iskušali ste moje nepce dok ste čitali, bit će vam jako teško odoljeti. Izgleda vrlo primamljivo, ali… Meni su ovčji i kozji sirevi dosta masni…”
Istina je da oba predstavnika spadaju u masnije sireve. Međutim, masnoće sadržane u ovčjem i kozjem mlijeku vrijednije su nego u kravljem mlijeku i također su lako probavljive. Zbog toga predstavljaju važnu komponentu nutritivnog unosa. No sve pozitivne strane ovdje ne završavaju – kozji sir sadrži veliku količinu potrebnih vitamina i visokovrijednih proteina. Ovčje mlijeko i proizvodi od njega čak su tri puta bogatiji proteinima sirutke od kravljeg mlijeka! Redovita konzumacija kozjeg sira dokazano otklanja živčane smetnje i stres te podržava probavni sustav. Nasuprot tome, ovčji sir u manjim količinama ne bi trebao stvarati probleme ni osobama s intolerancijom na laktozu, koje se ne moraju nužno uskratiti njegovih blagodati.
Savjeti za recepte za ovčji i kozji sir
Ljubitelji mediteranske kuhinje postali su pametniji, jer ne dolazi samo njihov trenutak. Ovčji i kozji sirevi imaju široku primjenu u gastronomiji, bilo kao jedan od osnovnih sastojaka jela ili kao aroma.
Salata od cikle i kozjeg sira jednostavno je jelo u kojem će uživati i iskusni ljubitelji mesa. Također možete probati francuski slani quiche, gdje umjesto cheddara koristite kozji sir.
Ovčji sir ščiepok na žaru vrlo je opasan za konzumaciju. Izaziva veliku ovisnost, u kombinaciji s umakom od brusnica stvara užitak koji ne želite propustiti. Iako se talijanski pecorino ne peče na roštilju, njime možete dodati okus penneima sa sušenim rajčicama ili špagetima alla carbonara - ali za njih je bolje da izbjegavate vrhnje kako ne biste uvrijedili Talijane.
Više glazbe za mnogo novca
Hoćete li biti u pravu ako kažemo da viša cijena ovčjih i kozjih sireva ipak odgovara njihovim zaslugama? Za svježe sorte isplati se pratiti akcije sniženja, s druge strane, one trajnije, poput Pecorina Romana, koristit ćete više puta i na kraju će se izračunati iznos. Dobrodošli u svijet ovčjeg i kozjeg sira!

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.