Kako napraviti med
Pavel Frček

: Pavel Frček

20.06.2024

Kako napraviti med

Med, izvrsna i zdrava namirnica koja se koristi kao prirodni zaslađivač i ne samo to. Sadrži puno vitamina, minerala i aminokiselina, a ima i antibakterijsko djelovanje. Izvrstan je pomagač, primjerice, kod bolesti dišnih puteva. Međutim, proces proizvodnje meda zahtijeva brigu, poznavanje i razumijevanje prirodnih ciklusa. I tako, prije nego što stigne do vašeg stola, prevali dug put.


Mjesto

Osnova uspješne proizvodnje meda je izbor odgovarajućeg mjesta na koje ćete smjestiti košnice. Okoliš treba odabrati prema dostupnosti cvijeća, daleko od industrijskog onečišćenja i pesticida. Pravo mjesto utječe na okus i kvalitetu.


Proces proizvodnje meda

Na samom početku su marljive pčele koje u košnice nose sakupljeni cvjetni nektar ili mednu rosu, slatki sok koji proizvode sićušni kukci. Potom te sokove obogaćuje vlastitim enzimima i stavlja u torbu u kojoj ih prevozi kući. Tu druge pčele uzimaju nektar i pohranjuju ga u saće. Nakon toga počinje proces tijekom kojeg pčele prave med. Zahvaljujući visokoj temperaturi unutar košnice dolazi do isparavanja vode iz nektara koji pčele strujom stvorenom lepetanjem krila iznose iz košnice. Kada med postigne željenu konzistenciju (sadrži oko 18% vode), pčele čuvaju saće voštanim poklopcem. Ovako je sada zaštićena i spremna za cvatnju.


Skupljanje i prerada meda

Ključni trenutak je skupljanje meda, što zahtijeva pažljivo rukovanje košnicama i okvirima. Pčelar vadi začepljeno saće, koje potom otključava vilicom. Ovako pripremljeno saće stavljamo u medilicu koja pod djelovanjem centrifugalne sile izbacuje med iz saća. Zatim teče u donju slavinu, odakle se puni u boce i pomoću dvostrukog sita filtrira od nečistoća u unaprijed pripremljene čiste posude.


Skladištenje meda

Med čuvajte dobro zatvoren kako vlaga ne bi ušla. S većom količinom vode može doći do fermentacije. Stavite ga po mogućnosti u suhu i tamnu prostoriju s maksimalnom temperaturom od 18 °C. Zahvaljujući tome produljujete rok trajanja bez gubitka kvalitete.


Ispitivanje i kontrola kvalitete

Kvaliteta meda ključna je karakteristika i za pčelare i za potrošače. Zato je važno redovito ga testirati na čistoću, sadržaj peludi i druge parametre. Kvalitetan med zadovoljava stroge standarde i označen je odgovarajućim certifikatima.


Med – vitamini i tvari korisne za zdravlje

Med nije samo ukusan zaslađivač, već je i izvor mnogih tvari korisnih za zdravlje. Sadrži širok raspon vitamina, uključujući vitamine B skupine i vitamin C, koji su neophodni za pravilno funkcioniranje metabolizma i imunološkog sustava. Konzumacija meda potiče zacjeljivanje rana, poboljšava rad mišića i srca. Vitamini i minerali prisutni u medu također mogu pomoći u održavanju zdrave kože, kose i noktiju.


Proizvodnja meda je fascinantan proces. Iako moderne tehnologije pčelarima olakšavaju rad, temelj ove djelatnosti i dalje ostaje temeljita briga o pčelama. No, isplati se jer je rezultat kvalitetan med.

Kako uzgajati zamorce?

10.09.2024

Kako uzgajati zamorce?

Zamorac je omiljeni kućni ljubimac mnogih ljudi zbog svoje naravi i manje zahtjeva za brigom. Unatoč tome, važno je znati načela kojih bi se svi trebali pridržavati pri uzgoju zamoraca. Dođite i pogledajte s nama osnove njege koja će osigurati zdravog i sretnog zamorca.

Tajna uspješne berbe

06.09.2024

Tajna uspješne berbe

Za vrtlare kolovoz karakterizira vesela sezona berbe, ali i trud i puno rada. Vrtovi se počinju puniti svježim voćem i povrćem koje čeka na berbu i preradu. Zahvaljujući tome, ovaj posljednji ljetni mjesec također je u znaku obilja. No, ni u vrtovima najiskusnijih vrtlara stvari ne izgledaju uvijek tako savršeno kao što mislimo.

Mogu li ljubimci ljeti izgorjeti na suncu?

04.09.2024

Mogu li ljubimci ljeti izgorjeti na suncu?

Ljeto donosi puno radosti i iskustava. Osim toga, postoje i različiti rizici povezani s toplinom. I ne samo kod nas, nego i kod naših ljubimaca. Iako se rutinski štitimo od sunca kremom za sunčanje, šeširima i sunčanim naočalama, često zaboravljamo da i naši kućni ljubimci mogu biti ugroženi. 

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.