Kako napraviti med
Pavel Frček

: Pavel Frček

20.06.2024

Kako napraviti med

Med, izvrsna i zdrava namirnica koja se koristi kao prirodni zaslađivač i ne samo to. Sadrži puno vitamina, minerala i aminokiselina, a ima i antibakterijsko djelovanje. Izvrstan je pomagač, primjerice, kod bolesti dišnih puteva. Međutim, proces proizvodnje meda zahtijeva brigu, poznavanje i razumijevanje prirodnih ciklusa. I tako, prije nego što stigne do vašeg stola, prevali dug put.


Mjesto

Osnova uspješne proizvodnje meda je izbor odgovarajućeg mjesta na koje ćete smjestiti košnice. Okoliš treba odabrati prema dostupnosti cvijeća, daleko od industrijskog onečišćenja i pesticida. Pravo mjesto utječe na okus i kvalitetu.


Proces proizvodnje meda

Na samom početku su marljive pčele koje u košnice nose sakupljeni cvjetni nektar ili mednu rosu, slatki sok koji proizvode sićušni kukci. Potom te sokove obogaćuje vlastitim enzimima i stavlja u torbu u kojoj ih prevozi kući. Tu druge pčele uzimaju nektar i pohranjuju ga u saće. Nakon toga počinje proces tijekom kojeg pčele prave med. Zahvaljujući visokoj temperaturi unutar košnice dolazi do isparavanja vode iz nektara koji pčele strujom stvorenom lepetanjem krila iznose iz košnice. Kada med postigne željenu konzistenciju (sadrži oko 18% vode), pčele čuvaju saće voštanim poklopcem. Ovako je sada zaštićena i spremna za cvatnju.


Skupljanje i prerada meda

Ključni trenutak je skupljanje meda, što zahtijeva pažljivo rukovanje košnicama i okvirima. Pčelar vadi začepljeno saće, koje potom otključava vilicom. Ovako pripremljeno saće stavljamo u medilicu koja pod djelovanjem centrifugalne sile izbacuje med iz saća. Zatim teče u donju slavinu, odakle se puni u boce i pomoću dvostrukog sita filtrira od nečistoća u unaprijed pripremljene čiste posude.


Skladištenje meda

Med čuvajte dobro zatvoren kako vlaga ne bi ušla. S većom količinom vode može doći do fermentacije. Stavite ga po mogućnosti u suhu i tamnu prostoriju s maksimalnom temperaturom od 18 °C. Zahvaljujući tome produljujete rok trajanja bez gubitka kvalitete.


Ispitivanje i kontrola kvalitete

Kvaliteta meda ključna je karakteristika i za pčelare i za potrošače. Zato je važno redovito ga testirati na čistoću, sadržaj peludi i druge parametre. Kvalitetan med zadovoljava stroge standarde i označen je odgovarajućim certifikatima.


Med – vitamini i tvari korisne za zdravlje

Med nije samo ukusan zaslađivač, već je i izvor mnogih tvari korisnih za zdravlje. Sadrži širok raspon vitamina, uključujući vitamine B skupine i vitamin C, koji su neophodni za pravilno funkcioniranje metabolizma i imunološkog sustava. Konzumacija meda potiče zacjeljivanje rana, poboljšava rad mišića i srca. Vitamini i minerali prisutni u medu također mogu pomoći u održavanju zdrave kože, kose i noktiju.


Proizvodnja meda je fascinantan proces. Iako moderne tehnologije pčelarima olakšavaju rad, temelj ove djelatnosti i dalje ostaje temeljita briga o pčelama. No, isplati se jer je rezultat kvalitetan med.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.