-800x800.png)

: Pavel Frček
27.11.2024
Kako izgleda prehlada kod psa?
Kod ljudi je prehlada čest zdravstveni problem vezan prvenstveno za jesen i zimu. Ali što je s našim kućnim ljubimcima? Može li se pas prehladiti kao i ljudi?
Odgovor je jednostavan, da, može, čak ima i prehlade slične ljudima. Dođite i provjerite s nama na koje simptome treba obratiti pozornost kod pasa i kako se brinuti za svog ljubimca ako primijetite znakove prehlade.
Faktori rizika
Kao i mi ljudi, psi su podložniji infekcijama zbog oslabljenog imunološkog sustava i dugotrajnog izlaganja hladnoći, vlazi ili promjenama temperature. Kad je pas prehlađen, pokušajte ga dovoljno zaštititi – koristite odjeću i ne ostavljajte psa koji nije naviknut zimi dugo vani. Rizična skupina su stariji psi, ali i vrlo mali štenci ili kuje u laktaciji.
Simptomi prehlade kod psa
Simptomi su vrlo slični onima kod ljudi. Najveća opasnost za pse je tzv kužni kašalj, koji može biti suh i nadražajan, ali i mokar popraćen iskašljavanjem sluzi. Ovaj kašalj je virusno-bakterijskog porijekla, vrlo je zarazan i, ako se ne liječi pravilno, može biti opasan po život psa. Stoga, ako sumnjate, odmah posjetite veterinara!
Čak i tzv "Obična" prehlada kod psa može biti prilično mučna. Pas ima prehladu koja se očituje vodenastim ili gnojnim iscjetkom iz nosa, a ponekad i iz očiju, a iznimno možemo primijetiti iscjedak iz ušiju. Baš poput nas, psi su obično umorni kad su prehlađeni i stoga manje aktivni nego inače. Mogu izgubiti apetit ili uzimati znatno manje hrane, dok obično piju više. Ako se pas bori s infekcijom, obično će imati povišenu temperaturu (normalna tjelesna temperatura psa kreće se od 37,5 - 39,3 °C, ovisno o veličini pasmine). Temperatura iznad 40 °C već je vrlo opasna i zahtijeva hitnu konzultaciju s veterinarom!
Terapija
Ako vaš pas pokazuje znakove prehlade, pomozite mu sljedećim mjerama: Kod liječenja prehlađenog psa važno je osigurati primjereno toplo, tiho mjesto gdje neće biti izložen propuhu i puno svježe vode, jer dobro je povećati unos tekućine u borbi protiv infekcije. Ponudite vlažniju prehranu. Probajte granule namakati ili koristite neslanu čistu mesnu juhu koja je također izvrstan izvor hranjivih tvari za psa i kojoj sigurno neće odoljeti ni sa smanjenim apetitom. Kada je pas prehlađen, ograničite šetnje samo na potrebno vrijeme. Pratiti tjelesnu temperaturu prema dogovoru s veterinarom. Najtočnije mjere digitalni rektalni termometri.
Konstantno pratite stanje, a ako se pogorša svakako posjetite veterinara koji će predložiti odgovarajuće liječenje i propisati lijekove. Nikada ne dajte svom psu ljudski lijek bez savjetovanja sa stručnjakom.
Prevencija
Kako biste izbjegli prehladu, usredotočite se na prevenciju. To uključuje jačanje imunološkog sustava psa zdravom i uravnoteženom prehranom, po mogućnosti korištenjem vitaminskih dodataka i dovoljnom tjelesnom aktivnošću. Ne izlažite psa hladnoći i naglim promjenama temperature dulje vrijeme. Prikladno ga temperirajte tijekom godine. Za manje pse i starije pse bilo koje veličine nemojte se ustručavati koristiti zaštitnu ili izoliranu odjeću ili čak gumene čizme, osobito ako se pas kreće, npr. u urbanoj sredini gdje su nogostupi zimi prekriveni slojem posoljenog snijega i leda. Nakon duljih putovanja psu omogućite dovoljno dug odmor i pri pripremi obroka hrane vodite računa o povećanim zahtjevima za kvalitetnim izvorima energije.
Prehlade itekako mogu mučiti ne samo nas, već i pse. Kako biste spriječili prehladu kod svog psa, osigurajte svom četveronožnom prijatelju hranjivu prehranu, vitamine i puno kretanja. No, ako ipak dođe do prehlade i primijetite bilo koji od simptoma kod svog psa, osigurajte mu puno odmora i topline, nadzirite njegovo zdravstveno stanje i po potrebi se ne ustručavajte konzultirati veterinara.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.