-800x800.png)

: Pavel Frček
27.11.2024
Kako izgleda prehlada kod psa?
Kod ljudi je prehlada čest zdravstveni problem vezan prvenstveno za jesen i zimu. Ali što je s našim kućnim ljubimcima? Može li se pas prehladiti kao i ljudi?
Odgovor je jednostavan, da, može, čak ima i prehlade slične ljudima. Dođite i provjerite s nama na koje simptome treba obratiti pozornost kod pasa i kako se brinuti za svog ljubimca ako primijetite znakove prehlade.
Faktori rizika
Kao i mi ljudi, psi su podložniji infekcijama zbog oslabljenog imunološkog sustava i dugotrajnog izlaganja hladnoći, vlazi ili promjenama temperature. Kad je pas prehlađen, pokušajte ga dovoljno zaštititi – koristite odjeću i ne ostavljajte psa koji nije naviknut zimi dugo vani. Rizična skupina su stariji psi, ali i vrlo mali štenci ili kuje u laktaciji.
Simptomi prehlade kod psa
Simptomi su vrlo slični onima kod ljudi. Najveća opasnost za pse je tzv kužni kašalj, koji može biti suh i nadražajan, ali i mokar popraćen iskašljavanjem sluzi. Ovaj kašalj je virusno-bakterijskog porijekla, vrlo je zarazan i, ako se ne liječi pravilno, može biti opasan po život psa. Stoga, ako sumnjate, odmah posjetite veterinara!
Čak i tzv "Obična" prehlada kod psa može biti prilično mučna. Pas ima prehladu koja se očituje vodenastim ili gnojnim iscjetkom iz nosa, a ponekad i iz očiju, a iznimno možemo primijetiti iscjedak iz ušiju. Baš poput nas, psi su obično umorni kad su prehlađeni i stoga manje aktivni nego inače. Mogu izgubiti apetit ili uzimati znatno manje hrane, dok obično piju više. Ako se pas bori s infekcijom, obično će imati povišenu temperaturu (normalna tjelesna temperatura psa kreće se od 37,5 - 39,3 °C, ovisno o veličini pasmine). Temperatura iznad 40 °C već je vrlo opasna i zahtijeva hitnu konzultaciju s veterinarom!
Terapija
Ako vaš pas pokazuje znakove prehlade, pomozite mu sljedećim mjerama: Kod liječenja prehlađenog psa važno je osigurati primjereno toplo, tiho mjesto gdje neće biti izložen propuhu i puno svježe vode, jer dobro je povećati unos tekućine u borbi protiv infekcije. Ponudite vlažniju prehranu. Probajte granule namakati ili koristite neslanu čistu mesnu juhu koja je također izvrstan izvor hranjivih tvari za psa i kojoj sigurno neće odoljeti ni sa smanjenim apetitom. Kada je pas prehlađen, ograničite šetnje samo na potrebno vrijeme. Pratiti tjelesnu temperaturu prema dogovoru s veterinarom. Najtočnije mjere digitalni rektalni termometri.
Konstantno pratite stanje, a ako se pogorša svakako posjetite veterinara koji će predložiti odgovarajuće liječenje i propisati lijekove. Nikada ne dajte svom psu ljudski lijek bez savjetovanja sa stručnjakom.
Prevencija
Kako biste izbjegli prehladu, usredotočite se na prevenciju. To uključuje jačanje imunološkog sustava psa zdravom i uravnoteženom prehranom, po mogućnosti korištenjem vitaminskih dodataka i dovoljnom tjelesnom aktivnošću. Ne izlažite psa hladnoći i naglim promjenama temperature dulje vrijeme. Prikladno ga temperirajte tijekom godine. Za manje pse i starije pse bilo koje veličine nemojte se ustručavati koristiti zaštitnu ili izoliranu odjeću ili čak gumene čizme, osobito ako se pas kreće, npr. u urbanoj sredini gdje su nogostupi zimi prekriveni slojem posoljenog snijega i leda. Nakon duljih putovanja psu omogućite dovoljno dug odmor i pri pripremi obroka hrane vodite računa o povećanim zahtjevima za kvalitetnim izvorima energije.
Prehlade itekako mogu mučiti ne samo nas, već i pse. Kako biste spriječili prehladu kod svog psa, osigurajte svom četveronožnom prijatelju hranjivu prehranu, vitamine i puno kretanja. No, ako ipak dođe do prehlade i primijetite bilo koji od simptoma kod svog psa, osigurajte mu puno odmora i topline, nadzirite njegovo zdravstveno stanje i po potrebi se ne ustručavajte konzultirati veterinara.

09.07.2025
Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?
Kljucanje jaja jedan je od najčešćih loših navika kod kokoši. Mnogi uzgajivači ne znaju kako se nositi s tim problemom i isprobavaju razne „narodne savjete“ – primjerice, uranjanje kokoši u vodu. Pogledajmo učinkovitije i provjerene metode kako kokoši odučiti od ovog nepoželjnog ponašanja.

08.07.2025
Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?
Zdravlje naših kućnih ljubimaca za nas je prioritet – bilo da se radi o zamorcu, psu ili konju. Redovitom njegom i prevencijom štitimo svoje životinjske prijatelje od raznih bolesti. Jedna od najčešćih prijetnji su paraziti, koji mogu uzrokovati kožne probleme, ali i ozbiljne unutarnje bolesti. Upravo zato važno je ne zanemarivati dehelmintizaciju i redovito koristiti antiparazitike.

07.07.2025
Kako uzgajati perlice?
Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.