
Kako bi trebao izgledati kokošinjac
Uzgoj kokoši nije tako kompliciran, ali izgraditi kokošinjac na način da se kokoš osjeća kao kod kuće prava je znanost. Zanima li vas što u njemu ne smije nedostajati?
Povoljni uvjeti za odmor i nesenje
Sastavni dio svakog kokošinjca su i sjedalice-grede na kojima se kokoši mogu smjestiti. Preporučljivo je dodati im ljestve kako bi kokoši mogle udobno doći do svojih "kreveta". Kod postavljanja sjedalica vodimo se veličinom pasmine kokoši koje tijekom odmora ne smiju dodirivati rep.
Kokošinjac bi trebao imati i prozor okrenut prema jugoistoku - on će kokošima osigurati jutarnju svjetlost. Podržat će ih u cjelodnevnoj aktivnosti i osigurati dovoljno vitamina D. U vrućim ljetnim danima omogućit će i provjetravanje kokošinjca.
Gnijezda potrebnih dimenzija 30x30x40 cm koja se koriste za polaganje jaja peradi nedvojbeno su među ostalim važnim elementima kokošinjca. Jedno gnijezdo je dovoljno za do 5 kokoši. Iako smo spomenuli važnost sunčeve svjetlosti u kokošinjcu, gnijezda moraju biti smještena u tamnom i tihom kutu prostorije.
Također bismo razmislili o izolaciji kokošinjca - u hladnijim mjesecima to će samo koristiti kokošima i pomoći im da bude podnošljivije.
Čistoća je pola zdravlja
Kada postavljamo pozadinu, moramo misliti na skupljanje izmeta. Prikladna podloga može biti slama ispod koje se stavlja sloj novinskog papira, koji uvijek nakon nekog vremena zamijenimo.
Sigurnost na prvom mjestu
Ulaz u kokošinjac trebao bi biti visok oko 50 cm i širok 30 cm. Odlično rješenje su automatska vrata s prekidačem na vrijeme i sumrak ili njihovom kombinacijom. Više o ovoj jedinstvenoj tehnologiji koja će kokoši zaštititi od nepozvanih gostiju i uštedjeti vrijeme pisali smo u članku Automatska vrata, pomagalo za sigurnost vaše peradi.
Ograđeni prostori na otvorenom znače mogućnost kretanja na svježem zraku i uživanje u lijepom vremenu. I tu, međutim, treba misliti na sigurnost, kad su kokoši sve više "na oku" predatorima. Eksterijer ne može bez kvalitetne ograde.
Najveći izbor kokošinjaca
Čini li se previše? Ne očajavajte, u našoj e-trgovini pronaći ćete nebrojene kokošinjce koji ispunjavaju uvjete za pristojan smještaj peradi. Osim toga, naši će se kokošinjci svidjeti mnogim uzgajivačima koji svojim pernatim prijateljima omoguće da žive kao u Milanu ili na Kanarskim otocima, na primjer!

07.04.2025
Kako obraditi vunu?
Ručna obrada vune ima dugu tradiciju. Riječ je o izuzetnom materijalu s odličnim svojstvima. No prije nego što vuna postane, primjerice, džemper, mora proći dugi put raznih obrada. Koji su to koraci?

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.