Je li kiša opasna za kokoši?

:

06.02.2024

Je li kiša opasna za kokoši?

Svibanjska kiša može biti odlično romantično iskustvo i ugodno osvježenje. Kako su naši pernati prijatelji? Hoće li podnijeti ili ih treba trajno sakriti od kiše? U današnjem članku zajedno ćemo riješiti zagonetku kokoši i vlažnog vremena.


Izgledam kao "mokra kokoš"

Gotovo svi koristimo spomenutu usporedbu i to često. Ali kako je došlo do ove ideje? Prema etimolozima, termin nema nikakve veze s domaćom kokošom i dolazi od riječi "zmek", odnosno mitsko biće koje ljudima donosi novac.

Mjesto kokošinjca

Ispravna lokacija kokošinjca utjecat će na faktore kišnice, sigurnosti i vlažnosti u prostoru. Idealno je da kokošinjac postavite u kut gdje će biti zaštićen od jake kiše, ali ljeti i od jakog sunca. Ne možete pogriješiti ako odaberete povišeno mjesto s kojeg će otjecati kišnica.


Pljusak vs. kapljica kiše

Potrebno je razlikovati slabe pljuskove od jake bure. Lagano osvježenje, nakon kojeg se mokra kokoš obično odmah osuši, ne znači teškoće, dok kokošima prijeti prolom oblaka. Zaštitite svoje kokoši od nevremena i jakih kiša prostranim skloništem. Prijetnja nije samo prehlada kokoši, već i ozljeda od letećih objekata.


Obilne kiše sa sobom donose stvaranje blata, čak i u ograđenim prostorima za kokoši. Vlažna zemlja pomiješana s kokošjim izmetom doprinosi pojavi parazita koji kod kokoši mogu izazvati razne bolesti. Ako blato ne nestane ni nakon nekoliko sati, prekrijte natopljeni nastambe šljunkom, pijeskom ili strugotinom, eventualno napravite stazu od balvana po kojoj će ptice moći hrabro hodati.

Stvari nisu kao "kad si mlad"

Dok će mlađa kokoš za vrijeme kiše rado istrčati u lov na gliste, starija će kišu radije promatrati samo s prozora kokošinjca. U svakom slučaju, kokoši bi trebale imati dovoljno izoliranu nastambu (pogledajte članak "Kako izolirati kokošinjac") kako bi se imale gdje ugrijati tijekom hladnog fronta i da ne postoji opasnost da se kokoš prehladi.


Vlažna okolina u peradarnicima pomaže nastanku opasnih plijesni, pa ne smije ni slučajno iscuriti u kokošinjac. Nakon prirodnog elementa, poželjno je prozračiti kokošinjac.

Dakle, smeta li kokošima kiša?

Kiša se općenito ne smatra opasnim elementom za kokoši, ali ovisi o njezinom intenzitetu. Za kišnog vremena kokoši obično pokušavaju pronaći prikladno sklonište da dočekaju prestanak. Ali postoje i iznimke koje mogu uživati ​​kopajući po svježem mulju i tražeći hranu.


Dajte svojim kokošima izbor. Pazite da kokošinjac ne curi, a trebao bi imati dovoljno teritorija za svakog stanara. Zahvaljujući automatskim vratima kokošinjca, nastamba za perad ostat će zaštićena od kiše, dok će kokoši moći napustiti svoju nastambu kad god požele.

Korisne životinje u vrtu

02.07.2025

Korisne životinje u vrtu

Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

Kako hraniti svinje?

01.07.2025

Kako hraniti svinje?

Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

24.06.2025

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

Sir nije samo ementaler na kruhu. U svijetu postoji na stotine vrsta sireva – pljesnivi, tvrdi, svježi, pareni... Svaka regija ima svoj tipični sir koji odražava lokalnu tradiciju i okus. Pogledajmo odakle dolaze neki poznati sirevi.