Japanske svilene kokoši zadivljuju svojim izgledom i ponašanjem
Japanska svila je pasmina kokoši prilično specifičnog izgleda, koju karakterizira neobična struktura perja koja čini da svileno perje izgleda kao kosa. Često se uzgajaju ne toliko zbog njihove korisnosti koliko zbog neobičnog izgleda, iako njihova prisutnost može biti korisna za pasminu u cjelini. Ovo je drevna pasmina kokoši, jer su njihovi preci s istom strukturom perja živjeli u Kini još prije 1000 godina. Možda ih je prvi donio u Europu poznati putnik i trgovac Marko Polo, ali ovdje se uzgajaju tek od početka 20. Stoljeća.
Jedinstven izgled
Japanske svilene kokoši obično su nižeg rasta. One su ili manje, teške oko pola kilograma, ili veliki, s robusnim tijelom i težim do preko kilogram i pol. Mogu se vidjeti s perjem različitih boja. Najčešće imaju perje u nijansama bijele, žute, narančaste i crne. Kao što je već spomenuto, perje im je prilično čudno, a perje se lako može zamijeniti s krznom, ovisno o strukturi. Razlikuju se od većine pasmina pilića po tome što imaju pet prstiju umjesto četiri, ali nisu jedina rasa s pet prstiju. Zanimljivo je da imaju i kožasta stopala, kljunove i mali plavkasti greben.
Japanske svilene kokoši se dobro ponašaju
Ako kod kuće imate 'obične' kokoši, vrijedi razmisliti trebate li dodati nekoliko kokoši japanske svile. Osim što će ih svi voljeti, imaju korisne reproduktivne karakteristike. Odrasli bez problema uzmu pod svoje i druge rase kokoši, pa čak i prepelice, fazane ili male patke - dobro se slažu sa svim vrstama peradi. Ukratko, vrlo se dobro snalaze s bilo kojom rasom zbog svoje mirne naravi, lako ih je ukrotiti i neće vam zadavati probleme. Ne lete, ne kopaju i općenito su mirne, pa ih nećete morati nigdje tjerati. Osim toga, ne zahtijevaju posebnu njegu. Možda zbog njihove veličine i činjenice da ne mogu letjeti, dobro je osigurati da bez problema dođu do svog gnijezda u kavezu.
Ukusno meso i jaja
Iako biste ih mogli kupiti samo zbog toga koliko su slatke, postoje prednosti i u njihovom uzgoju. Osim što ćete pod svoje okrilje uzeti sve napuštene kokoši, uključujući i kokoši u vašem trenutnom jatu, naravno uživat ćete u jajima i mesu.
Japansko svileno pileće meso, što se tiče okusa, ima dašak divljači. Što se tiče jaja, ona nakon polaganja sjedaju na jaja i pripremaju se za svoju roditeljsku ulogu. Ako im uklonite sva jaja, oni će besposleno sjediti u gnijezdu, pa je dobro ostaviti barem nekoliko jaja. U najboljem slučaju snesu i do 90 jaja godišnje, ali obično nose 60-80 jaja godišnje.
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?