-800x800.jpg)
Japanske svilene kokoši zadivljuju svojim izgledom i ponašanjem
Japanska svila je pasmina kokoši prilično specifičnog izgleda, koju karakterizira neobična struktura perja koja čini da svileno perje izgleda kao kosa. Često se uzgajaju ne toliko zbog njihove korisnosti koliko zbog neobičnog izgleda, iako njihova prisutnost može biti korisna za pasminu u cjelini. Ovo je drevna pasmina kokoši, jer su njihovi preci s istom strukturom perja živjeli u Kini još prije 1000 godina. Možda ih je prvi donio u Europu poznati putnik i trgovac Marko Polo, ali ovdje se uzgajaju tek od početka 20. Stoljeća.
Jedinstven izgled
Japanske svilene kokoši obično su nižeg rasta. One su ili manje, teške oko pola kilograma, ili veliki, s robusnim tijelom i težim do preko kilogram i pol. Mogu se vidjeti s perjem različitih boja. Najčešće imaju perje u nijansama bijele, žute, narančaste i crne. Kao što je već spomenuto, perje im je prilično čudno, a perje se lako može zamijeniti s krznom, ovisno o strukturi. Razlikuju se od većine pasmina pilića po tome što imaju pet prstiju umjesto četiri, ali nisu jedina rasa s pet prstiju. Zanimljivo je da imaju i kožasta stopala, kljunove i mali plavkasti greben.
Japanske svilene kokoši se dobro ponašaju
Ako kod kuće imate 'obične' kokoši, vrijedi razmisliti trebate li dodati nekoliko kokoši japanske svile. Osim što će ih svi voljeti, imaju korisne reproduktivne karakteristike. Odrasli bez problema uzmu pod svoje i druge rase kokoši, pa čak i prepelice, fazane ili male patke - dobro se slažu sa svim vrstama peradi. Ukratko, vrlo se dobro snalaze s bilo kojom rasom zbog svoje mirne naravi, lako ih je ukrotiti i neće vam zadavati probleme. Ne lete, ne kopaju i općenito su mirne, pa ih nećete morati nigdje tjerati. Osim toga, ne zahtijevaju posebnu njegu. Možda zbog njihove veličine i činjenice da ne mogu letjeti, dobro je osigurati da bez problema dođu do svog gnijezda u kavezu.
Ukusno meso i jaja
Iako biste ih mogli kupiti samo zbog toga koliko su slatke, postoje prednosti i u njihovom uzgoju. Osim što ćete pod svoje okrilje uzeti sve napuštene kokoši, uključujući i kokoši u vašem trenutnom jatu, naravno uživat ćete u jajima i mesu.
Japansko svileno pileće meso, što se tiče okusa, ima dašak divljači. Što se tiče jaja, ona nakon polaganja sjedaju na jaja i pripremaju se za svoju roditeljsku ulogu. Ako im uklonite sva jaja, oni će besposleno sjediti u gnijezdu, pa je dobro ostaviti barem nekoliko jaja. U najboljem slučaju snesu i do 90 jaja godišnje, ali obično nose 60-80 jaja godišnje.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.