Izgradnja kokošinjca: Kako bi kokošinjac trebao izgledati i što će vam trebati
Pavel Frček

: Pavel Frček

09.02.2023

Izgradnja kokošinjca: Kako bi kokošinjac trebao izgledati i što će vam trebati

Ako želite početi uzgajati kokoši, jedna od osnovnih stvari koju trebate učiniti prije nego što ih nabavite je nabaviti kokošinjac. Novi kokošinjac također može biti potreban ako je postojeći prošao najbolje godine. Možete kupiti kokošinjac ili ga izgraditi sami. Ako ste dovoljno vješti ručno i u iskušenju ste da u svom vrtu napravite kokošinjac točno po svojim zamislima, ne morate se bojati odabrati drugu opciju i sami izgraditi kokošinjac. Što ne smijete zaboraviti kada gradite kokošinjac?

Prije nego što krenete na posao

  • Prije nego što počnete tražiti materijale za izgradnju kokošinjca i prijeđete na posao, morate shvatiti kako bi vaš kokošinjac trebao izgledati.
  • Prije svega, potrebno je odrediti veličinu kokošinjca koja ovisi o planiranom broju kokoši. Svaka kokoš mora imati podnu površinu od 0,5 m2. Osim broja kokoši, morate naravno voditi računa i o veličini prostora na kojem će stajati gotov kokošinjac. Što se tiče položaja kokošinjca, najbolje je orijentirati njegovu prednju stranu s vratima i prozorom prema jugu ili jugoistoku.
  • Ako svojim kokošima želite dati više prostora, u kokošinjac možete dodati ispust.
  • Zatim odredite kako cijeli rad otprilike treba izgledati izvana. U sklopu toga morate odrediti hoće li kokošinjac stajati izravno na tlu, biti malo poduprt ili će biti postavljen na takvoj visini da se kokoši mogu sakriti ispod njega. Povišeni kokošinjac ima prednost jer je praktički nemoguće da se voda digne s tla, pa će kokošinjac ostati suh.
  • Zatim slijedi prijedlog postavljanja ulaznih vrata za kokoši kao i prozora koji nikako ne bi smjeli nedostajati u kokošinjcu za ventilaciju, pogotovo ljeti. Kako biste si olakšali rad, vrijedi odabrati automatska vrata s vremenskim ili sumračnim prekidačem za njihovo automatsko otvaranje i zatvaranje. Prozor (ili nekoliko prozora) također mora imati mogućnost zatvaranja, inače bi kune ili lisice lako ušle u kokošinjac. Ne zaboravite napraviti još jedna, dovoljno velika vrata, zahvaljujući kojima ćete moći provoditi održavanje u kokošinjcu.
  • Zatim razmislite kako ćete skupljati jaja iz kokošinjca, idealno čista i neoštećena. Iz tog razloga kokoši trebaju imati na raspolaganju gnijezda za polaganje jaja. Osim klasičnih gnijezda za nesilice, koja se postavljaju unutar kokošinjca, dostupna je i praktičnija vanjska verzija. Gnijezda za nesilice na otvorenom pričvršćena su za vanjski zid kokošinjca, ali kokoši u njih mogu ući klasično iz unutrašnjosti kokošinjca. Jaja se tada skupljaju izvana, što je obično pogodnije za uzgajivača.
  • U kokošinjcu ne može nedostajati sjedalica (grijede) na kojima kokoši odmaraju i spavaju. Gredice bi trebale biti malo iznad zemlje, otprilike od pola do jednog metra. Ostavite razmak od najmanje 40 centimetara između pojedinih sjedalica. Pri određivanju ukupne duljine skloništa uzmite u obzir da je za svaku kokoš potreban prostor širine otprilike 30 centimetara.
  • Možete izolirati kokošinjac, baš kao i svoju kuću. U izoliranom kokošinjcu kokoši će bolje napredovati u jesen i zimu, a vi ćete za svoj rad biti nagrađeni u vidu veće nesivosti u hladnim mjesecima.
  • Prije izgradnje, također možete razmisliti o načinu grijanja i rasvjete u kokošinjcu. Zagrijavanje se može osigurati, primjerice, infracrvenom lampom ili keramičkom žaruljom, a mladi će pilići cijeniti umjetnu kokoš. Kao umjetnu kokoš, korisno je kupiti grijaću ploču za piliće.

Materijal za izgradnju kokošinjca

Čim ste sve detaljno osmislili, vrijeme je za pripremu materijala. Za izgradnju kokošinjca trebat će vam:

  • blanjane grede za izgradnju kokošinjca,
  • letvice za zidove kokošinjca (umjesto njih se mogu koristiti OSB ploče),
  • grede ili trupci promjera oko 5 cm za sjenice,
  • vodootporna šperploča za pod,
  • spojni elementi za drvene konstrukcije s antikorozivnom obradom (pocinčani),
  • prozor sa okovom,
  • vrata za piliće (idealno automatska),
  • okovi za velika vrata za uzgajivače,
  • krovište (na primjer, asfaltne šindre),
  • kit za drvo (za fuge, popravak pukotina u drvu),
  • lak za drvo,
  • polistirenske ploče za izolaciju kokošinjca,
  • mreža za ispust.

S jasnom idejom o obliku kokošinjca i potrebnim materijalima, sve što trebate učiniti je pronaći vrijeme i neke alate za njegovu izgradnju. Ako se tijekom gradnje kokošinjca slučajno susrećete s problemom s kojim ne znate kako se nositi, na internetu ćete sigurno pronaći niz uputa kako ga prevladati. Alternativno, uvijek možete zatražiti savjet ili pomoć od vještog prijatelja.

7 savjeta za proljetno održavanje pašnjaka

30.04.2025

7 savjeta za proljetno održavanje pašnjaka

Ispravna proljetna njega pašnjaka ključna je za osiguranje kvalitetne i hranjive ispaše tijekom cijele sezone. U ovom ćemo članku pogledati glavne korake koje bi svaki stočar trebao poduzeti prije početka ispašne sezone.

Ogrlica ili orma – što je bolje za psa?

29.04.2025

Ogrlica ili orma – što je bolje za psa?

Na tržištu postoji mnogo različitih vrsta ormi i ogrlica. No kako znati koja je najbolja za vašeg ljubimca? Pogledajmo zajedno!

Kako izgleda pčelarska godina?

29.04.2025

Kako izgleda pčelarska godina?

Rad pčelara ovisi o prirodi – o vremenskim prilikama, temperaturi i prije svega o dostupnosti prirodnih izvora pčelinje hrane. Stoga je ključno pratiti godišnji ciklus koji uključuje cvjetanje tzv. vodećih biljaka. Svako razdoblje ima svoje specifične zahtjeve za njegu pčelinjih zajednica. Pčelarsku godinu moguće je podijeliti u sedam osnovnih razdoblja, pri čemu svako od njih zahtijeva konkretne postupke i mjere. Pogledajmo ih zajedno.