Farbana jaja kao simbol Uskrsa
Pavel Frček

: Pavel Frček

29.03.2023

Farbana jaja kao simbol Uskrsa

Jedan od glavnih simbola Uskrsa jasno su uskršnja jaja, odnosno tvrdo kuhana ili ispuhano ukrašena jaja, koja još nazivamo i uskrsna jaja. Kako je jaje postalo simbolom najvažnijeg kršćanskog blagdana kojim se slavi uskrsnuće Isusa Krista, a čija je bit ujedno i slavlje života i doček proljeća?

Uskrs i ukrašavanje jaja u prošlosti

Iz očitih razloga, jaja su se dugo smatrala simbolom rođenja i života. Postala su uobičajeni dio Uskrsa u 13. ili 14. stoljeću. Isprva su imala samo ulogu dara svećenstvu crkve ili hrama i tom je prigodom bila posvećena. Postupno se ta tradicija proširila - domaćini su jaja darivali svojim slugama, a na Badnjak su jaja postala milostinja za siromašne. U 17. stoljeću, primjerice, djeca su ih uz voće ili peciva počela dobivati ​​od kumova ili učitelja. U to vrijeme javlja se i tradicija darivanja jaja kolednicima kao nagrada za tzv. udaranje djevojke bičem, kako smo danas navikli.


U početku se jaja za koledare nisu bojala i davala su se sirova, no ukrašavanje ljuske jajeta kao takvo može se pratiti još od prapovijesti, a ukrašena jaja pojavila su se i u starom Egiptu, Perziji ili Sumeru, gdje su se stavljala u grobnice. U grobove mrtvih stavljala su se obojena jaja kao simbol prelaska iz zemaljskog života u svijet mrtvih – jaje u grobu predstavljalo je bijeg duše iz tijela.


Jaja su se često bojala u crveno kako bi podsjećala na prolivenu krv Isusa Krista, no u slučaju uskrsne pjesme ovaj je šareni dizajn poprimio veselije značenje - djevojčice su crveno obojana jaja dobivale od dječaka koji su im se sviđali. Žuta jaja trebala su podsjetiti na legendu o Kristovom putovanju na kojem je ljuske jaja pretvarao u zlato, a ujedno upućivati ​​na sunce, žito ili med. Plava boja karakterizirala je nadu jer je simbolizirala svetu vodu, a zelena je bila boja prirode i proljeća. Za vrijeme koleda uvijek su se davala puna jaja, modernija varijanta su šuplja bojana jaja. Štoviše, danas su obojana kokošja jaja dijelom zamijenjena čokoladnim jajima, pa čak i umjetnim jajima za uređenje doma i vrta.

Bojanje jaja imalo je i čisto praktično značenje

U prošlosti je bojanje jaja imalo još jedno zanimljivo i nadasve praktično značenje. Tijekom 40 dana dugog posta koji završava na Bijelu subotu, osim mesa i mliječnih proizvoda, nisu bila dopuštena ni jaja. Ona su se prirodno nakupljala sve ovo vrijeme, a leglo kokoši se povećava u proljeće. Jaja su se stoga tijekom korizme kuhala kako bi jim se produžio rok trajanja kako bi potrajala do ponovne konzumacije. A upravo je bojanje jaja pomoglo da se kuhana jaja razlikuju od svježih.

Kako danas ukrasiti uskršnja jaja

U današnje vrijeme možete naići na mnoge tehnike ukrašavanja jaja. Među najjednostavnijim metodama, osim ukrašavanja naljepnicama, su jednobojni batik i bojanje jaja voskom. Ove metode ukrašavanja su i najčešće korištene zbog relativno jednostavne izvedbe. Popularan je i nešto zahtjevniji batik u više boja ili jetkanje već obojanih jaja. Najsloženije tehnike ukrašavanja jaja su žica i struganje jaja ili lijepljenje slamom.

Kako pripremiti kuniće za zimu?

19.11.2024

Kako pripremiti kuniće za zimu?

Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.

Može li pas imati kosti?

15.11.2024

Može li pas imati kosti?

Vjerojatno ste čuli da psi  ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.

Kako zaštititi pseće šape zimi?

13.11.2024

Kako zaštititi pseće šape zimi?

Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji  U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?


NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.