
: Juraj Korim
07.12.2023
Domaće svijeće
Znate li i vi? Zimi dolazimo s posla po mraku i jedino što nas privlači je učiniti zimsku večer ugodnijom i uživati u ugodnoj atmosferi doma. Upaljena svijeća sastavni je dio toga. Što kažete na onu koju sami napravite?
Korak po korak
Nema ništa komplicirano u izradi svijeća kod kuće i neće oduzeti toliko vremena koliko se na prvi pogled čini. Proizvodnja se sastoji samo od odabira odgovarajućeg materijala i spremnika, kupnje fitilja i odabira idealnog mirisa i boje. Izrada svijeća kod kuće nije samo opuštajuća aktivnost, već vam omogućuje i izradu jedinstvenih ukrasnih elemenata za vaš dom ili idealan poklon za vaše najdraže. Dođite i pogledajte s nama proces korak po korak.
Odabir voska pola je uspjeha
Osnova je izbor voska koji želite koristiti. Najčešće se koristi parafin, prvenstveno zbog njegovih svojstava poput lakog bojenja i izvrsne sposobnosti zadržavanja mirisa. Međutim, on je naftni nusproizvod, pa sadrži tvari poput acetona, benzena i toluena. Te se tvari oslobađaju zagrijavanjem parafina, a kod nekih osoba mogu izazvati, primjerice, poteškoće s disanjem. Stoga je prikladniji vosak sojin vosak, koji je čisto prirodan i kada se zagrije, prekrasno miriše u cijeloj prostoriji. Međutim, ako biste radije alternativu, probajte voštani kokos, koji ima svojstva vrlo slična soji. A ako uživate u mirisu meda, pokušajte s pčelinjim voskom.
Zatim dolazi vještina
Kada budemo jasni oko izbora voska, pripremit ćemo ostale materijale. Trebat će nam fitilji, boje i eterična ulja za miris. Također prikladne posude koje će biti otporne na toplinu. Za izradu samostojeće svijeće dobro će doći silikonski kalup. Sada možemo požuriti u samu proizvodnju.
Hura, stvarajmo
Pripremite vodenu kupelj za zagrijavanje voska. U donji lonac ulijte vodu, u gornji vosak i uz stalno miješanje dovedite masu u tečno stanje. Svaki vosak treba postići različitu temperaturu, stoga slijedite upute u priručniku. Ljepilom ili otopljenim voskom zalijepite fitilj s metalnom pločicom na dno posude. Ako koristite silikonski kalup, provucite fitilj kroz donju stranu kalupa pomoću igle s koncem. Ostavite koji centimetar više s obje strane. Privremeno zategnite i poduprite fitilj nečim poput štipaljke za odjeću da biste je uklonili kada je svijeća gotova ili bilo čime da je popravite tako da ostane ravna. U otopljeni vosak umiješamo odabrana ulja i boje, nemojte se bojati eksperimentirati sa npr. suhim cvijećem. Zatim možemo uliti u posude ili kalupe.
Skoro smo gotovi
I sada ostaje samo čekati da se naše svijeće stvrdnu. Preporučujemo da pričekate dva dana da se dobro stvrdnu prije nego što odrežete višak fitilja. Na svijeću možete dodati razne ukrase - svjetlucave, začinsko bilje, cvijeće i ostalo. Samo budite sigurni i uvijek kupujte samo specijalizirane proizvode koji se preporučuju za izradu svijeća. Sada još samo zapalite svijeću i uživate u atmosferi koju ste sami stvorili.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.