: Pavel Frček
13.01.2025
Čime hraniti šumsku divljač zimi?
Tijekom zimskog razdoblja mnogi od nas odlaze u šumu kako bi pomogli divljim životinjama da lakše prebrode hladne dane. Međutim, jeste li znali da nije svaka pomoć životinjama korisna? Prije nego što krenete hraniti životinje, dobro je konzultirati se s lovačkim društvom koje je zaduženo za određeno područje. Lovci vam mogu savjetovati koja hrana nedostaje divljači i u kojem obliku bi bila najprikladnija. U današnjem članku otkrijmo s kakvim poslasticama možemo uljepšati zimu šumskoj divljači i pritom im pružiti nešto u čemu će istinski uživati.
Hrana
Hranu za divljač možemo podijeliti u tri glavne kategorije: voluminozna, zrnata i sočna. Voluminozna hrana obuhvaća trave, bilje, pa čak i mlade izbojke grmlja. Te vrste hrane obično se konzerviraju sušenjem. Za šumsku divljač idealna voluminozna hrana uključuje sijeno, sušene maline ili silažu. Ove namirnice predstavljaju prirodan izvor hranjivih tvari i pritom su blage za probavni sustav divljači.
Zrnata hrana je više dodatna, pa je važno pridržavati se određenih pravila. Nepravilna doza ili neprikladna vrsta može uzrokovati probavne smetnje, pa čak i smrt životinje. Od žitarica treba odabrati samo zob, dok su ostale neprikladne za prehranu šumske divljači. Kod kestena treba biti oprezan s količinom jer sadrže saponine koji u većim količinama izazivaju trovanje i probavne smetnje. Također, možete hraniti kukuruzom, žirom ili graškom (pripazite na doziranje jer se radi o zrnatoj hrani).
Sočna hrana uključuje voće i povrće. Od voća su najprikladnije jabuke, kruške ili marelice, dok od povrća prednost imaju mrkve, krumpiri i repa.
Dodatna hrana
Divljači možemo dodatno pomoći solju koja je važan izvor klora i natrija. Sol se daje u obliku pasti koje se nanose na panjeve, gdje će se stvrdnuti. Divljač se može hraniti i kruhom, ali uz strogo pridržavanje pravila. Kruh mora uvijek biti potpuno suh, neslan, bez nadjeva i, što je najvažnije, ne smije biti pljesniv. Kruh se daje kada je mraz i ne očekuje se otapanje snijega, kako se ne bi smočio. Vlažan kruh izaziva probavne smetnje i proljev, što vodi iscrpljenosti i dehidraciji životinje. Zimi je svaka primljena energija ključna za životne procese i održavanje topline.
Gdje postaviti hranu?
Voluminoznu hranu stavljamo na tlo ili u hranilicu. Kod sijena nije problem ako se namoči ili navlaži, ali mora biti bez plijesni. Zrnatu hranu doziramo tako da je divljač pojede unutar tjedan dana kako bi se spriječilo kvarenje. Postavlja se u korito ili hranilicu. Sočnu hranu režemo na male komade i dajemo u malim količinama. Kruh režemo na male kockice ili komade i također ga postavljamo u manjim dozama u korita.
Pravila ponašanja u šumi
Zimi životinje štede energiju, pa se kreću minimalno. Ako ih potjera pas ili se uplaše pa pokušaju pobjeći, troše velike količine energije. Kod slabijih vrsta to može uzrokovati upalu dišnih puteva ili čak smrt zbog iscrpljenosti. Srne su zimi bređe, pa bi mogle pobaciti. Zbog toga bismo se u šumi trebali ponašati kao gosti – tiho i mirno. Ako imamo sreće, možemo susresti divljač i uživati u tom prizoru.
04.02.2025
Prašići i željezo – zašto im je potrebno dodavati?
Prašići nakon rođenja vrlo brzo rastu. Kako bi taj proces tekao bez komplikacija, potrebno im je osigurati dovoljne količine hranjivih tvari, uključujući željezo. Nedostatak željeza može imati ozbiljne posljedice, zbog čega je njegova suplementacija u prvim danima života ključna. U ovom članku objasnit ćemo zašto je to važno i koje metode primjene željeza se koriste.
31.01.2025
Uzgoj nojeva
Posljednjih godina u Češkoj se sve češće susrećemo s uzgojem nojeva. Ove impresivne ptice, porijeklom iz Afrike, spadaju među najveće na svijetu. Uzgajaju se ne samo zbog mesa, jaja i perja, već i kao kućni ljubimci. Pogledajmo kako im možemo osigurati najbolje moguće uvjete za život.
30.01.2025
Čarobni učinci sikavice
Sikavica se može smatrati pravim malim čudom biljnog svijeta. To je čičak s ljubičastim cvjetovima, za koji nikada ne biste pomislili da ima izuzetno povoljne učinke na jetru. Ova biljka koristi se u medicini već više od 2000 godina i danas je važan sastojak mnogih lijekova i dodataka prehrani za podršku jetre (kako za ljude, tako i za životinje).