Zašto kokoši nesu mala jaja?

: Juraj Korim

31.01.2024

Zašto kokoši nesu mala jaja?

Svježa domaća jaja jedan su od glavnih razloga za kupnju kokošinjca. Međutim, neke nesilice imaju komplikacije tijekom nesenja. Jedan od najčešćih je polaganje premalenih jaja. Nekoliko je uzroka ove negativne stvarnosti i nismo u mogućnosti utjecati na sve njih.


Ključni aspekt je prehrana kokoši

Nesivost jaja kod kokoši usko je povezana s njihovom prehranom, a neodgovarajuća hranidba kokoši može uzrokovati ne samo manja kokošija jaja, već i negativno utjecati na kvalitetu nesivosti.


Hrana za kokoši treba uglavnom sadržavati proteine, kao jedan od osnovnih sastojaka. Ako ih kokoš nema dovoljno, može se promijeniti ne samo veličina jaja, već i debljina ljuske. U tom trenutku preporučamo u prehranu dodati riblje brašno, crve brašnare ili sjemenke suncokreta.


U trenutku kada je popratna pojava atipičnog jajeta mekana ljuska, vašem malom prijatelju vrlo vjerojatno nedostaje kalcija.


No, kokoši ne trebaju samo bjelančevine i kalcij, već i minerale, hranjive tvari i vitamine, koji također imaju veliki utjecaj na veličinu, kvalitetu i proizvodnju kokošjih jaja.

Udobnost kokoši je osnova

Baš kao i ljudi, kokoši nesilice se ne snalaze dobro pod stresom. Kokoši zahtijevaju vlastiti prostor unutar i izvan kokošinjca. Stoga pazite da u kokošinjcu ne držite više kokoši nesilica nego što je preporučeno. Napetost u kokošinjcu također može uzrokovati predator koji se mota oko vaših kokoši. Pod utjecajem stresa nesilice mogu proizvesti mala jaja ili potpuno prestati nesti.


Osim nepozvanih gostiju, stres kod kokoši može izazvati i maltretiranje. Smirenost tijekom polaganja je najvažnija. Sporovi su česti među damama, ali ponekad je potrebno intervenirati i odvojiti neprilagođene kokoši od ostalih. Ali pijetlovi su najveći gnjavatori u kokošinjcu. To da pijetlove treba odvojiti od kokoši sigurno vam nije novost.


Naravno, ne smijemo zaboraviti na svjetlost i toplinu. Svjetlost stimulira kokoši reproduktivni sustav, bez kojeg ne biste imali jajašca. Razmislite o osvjetljenju kokošinjca, posebno tijekom mračnih zimskih dana. Slično kao i svjetlo, hladnoća također djeluje na kokoši. Optimalna temperatura u kokošinjcu je od 11 do 25°C. Ako je temperatura preniska, to može utjecati na konačan broj i kvalitetu jaja. Međutim, ovaj problem ima vrlo jednostavno rješenje, u obliku keramičkih ili infracrvenih žarulja.

Premala kokoš

Ako imate novu kokoš koja tek počinje nesti, prilično je uobičajeno da jaja nisu velika kao jaja njenih starijih sestara. Većina kokoši počinje nesti u dobi od 6 mjeseci i ne možemo se čuditi zašto su jaja tako mala. No, ne morate se brinuti, već nakon mjesec dana snijet ćete standardna jaja.


Problem koji ne možete riješiti

Svi navedeni problemi mogu se riješiti, ali postoji jedan faktor na koji ne možete utjecati - genetika. Kada kupujete kokoš, morate paziti na vrstu kokoši koju stavljate u kokošinjac. Upravo je genetika ta koja određuje veličinu jaja koja kokoš može snijeti. Neke pasmine polažu veća jaja, druge sitna.


Leghorn, Golden Comets ili Lohmann Browns su među vrstama kokoši koje će vam donijeti bogatu ponudu jaja. Naprotiv, sićušna jajašca dobit ćete od Bantama, koji zbog nižeg rasta imaju i manji reproduktivni sustav, što se odražava i na dobivena mala jajašca.

Kako se riješiti miševa u kući?

30.04.2024

Kako se riješiti miševa u kući?

Miševi u kući mogu biti velika smetnja. Ne samo da su brzi, već su i lukavi. Dakle, ne plaćaju ništa. Ako ste primijetili njihovu prisutnost, važno je brzo djelovati kako biste spriječili širenje i druge neugodnosti. Dođite i pogledajte s nama kako istjerati miša iz kuće.

Kako imati zdravu dlaku kod psa

29.04.2024

Kako imati zdravu dlaku kod psa

Dlaka psa nema samo estetsku funkciju, već je odraz cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Ako želite da dlaka vašeg psa bude zdrava i sjajna, morate je pravilno njegovati. To ne uključuje samo četkanje, već prije svega hranjivu prehranu. Uostalom, sve što pas pojede odmah se odražava na njegovoj koži i dlaci. Pravilnom njegom možete spriječiti kožne bolesti i gubitak dlake kod vašeg psa. Dlaka će tada izgledati kao nešto iz časopisa.

Koliko dugo živi patuljasti kunić?

23.04.2024

Koliko dugo živi patuljasti kunić?

Omiljeni pratilac mnogih ljudi, mali zec ima mnogo toga za ponuditi svojim vlasnicima. Njegova prijateljska narav, simpatičan izgled i relativno laka njega privlače mnogo ljudi koji žele malog ljubimca. Jedno od često postavljanih pitanja je koliko dugo živi patuljasti kunić. Dakle, koliko dugo ova slatka stvorenja obično žive?

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.