Zašto je organska hrana zaista bolja?
Pavel Frček

: Pavel Frček

23.09.2024

Zašto je organska hrana zaista bolja?

Organska hrana postaje sve popularnija, posebno među potrošačima koji se žele dobro hraniti i istovremeno doprinijeti zaštiti okoliša. Iako
Na prvi pogled ove namirnice mogu izgledati isto, a još skuplje, nude mnoge prednosti koje ih čine boljim izborom. Koje tajne kriju organski proizvodi?

Bez kemikalija i pesticida

Glavni razlog zašto ljudi kupuju organske proizvode je sadržaj kemikalija. U njihovom uzgoju ne smiju se koristiti sintetički pesticidi, herbicidi ili umjetna gnojiva. Zahvaljujući tome, kemijski ostaci ne ostaju na hrani. Nasuprot tome, konvencionalna hrana sadrži pesticide u tragovima, što povećava rizik od kemikalija u hrani.


Neki pesticidi nemaju negativan učinak na naše zdravlje i mogu se koristiti tijekom uzgoja organskih proizvoda. Međutim, ovi organski pesticidi proizvode se korištenjem prirodnih tvari. Nasuprot tome, dugotrajna izloženost sintetičkim pesticidima može imati negativne učinke na ljudsko zdravlje. To uključuje, na primjer, veći rizik od određenih vrsta raka, srčanih bolesti, hormonalne neravnoteže ili utjecaja na razvoj djece. Posebno bi osjetljive osobe trebale izbjegavati konvencionalnu hranu kemikalije, mala djeca ili trudnice.


Organska hrana također ne smije sadržavati kemijske aditive, aditive u hrani i genetske modifikacije nisu dopuštene

Zaštita okoliša

Ekološki proizvodi i ekološka hrana također nemaju negativan utjecaj na okoliš. Poljoprivrednici i poljoprivrednici naglašavaju održivost, pažljivo upravljanje prirodnim resursima kako bi se oni očuvali i bili raznoliki prema vrstama. Organska poljoprivreda koristi prirodne procese kao što su kompostiranje, redoviti plodored i upotreba organskih gnojiva. Ove metode dovode do održavanja zdravog i plodnog tla, uz minimiziranje štetnih tvari u hrani i minimiziranje negativnih utjecaja na ekosustav. Konvencionalna poljoprivreda, s druge strane, često dovodi do degradacije tla ili onečišćenja vodotoka.


Što se tiče stočarstva, prvenstveno se razmatra etički odnos prema životinjama. Životinje bi trebale imati redovit pristup ispaši, treba ih hraniti organskom hranom. Također je važno ograničiti upotrebu antibiotika i hormona rasta.

Bolji okus

Znatno većom brigom o biljkama i životinjama, organski proizvodi imaju tendenciju da budu puniji i prirodniji okus od konvencionalnih kolega.


Lako su organski proizvodi i organska hrana često skuplji, oni nude prednosti koje vrijedi razmotriti. To uključuje niži kemijski sadržaj, ekološku prihvatljivost, bolji i izraženiji okus i još mnogo toga. Sadrže i veći sadržaj važnih hranjivih tvari za naš organizam, a njihovom kupnjom podržat ćete lokalne poljoprivrednike koji se pridržavaju strogih standarda. Ekološki proizvodi tako predstavljaju put do zdravije prehrane i poštivanja ne samo prirode, već i dobrobiti životinja.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.