
Vaše su kokoši samostalnije nego što mislite
Sigurno biste željeli uživati u sunčanom vremenu i otići na kratki odmor tijekom produženog vikenda. Odgađate li to stalno jer ne znate tko bi se postarao za vaše kokoši? Ne očajavajte! Vaše su kokoši neovisnije nego što mislite. Možete otići mirne duše. Ipak, pogledajmo nekoliko načela kojih se trebamo pridržavati.
Koliko kokoši mogu izdržati bez Vas?
Prilikom planiranja odmora imajte na umu da će kokoši same izdržati najviše tri dana. Ako želite otići na dulje vrijeme, bolje je dogovoriti se, na primjer, sa susjedom da nadopuni hranu i vodu za vrijeme vaše odsutnosti.
O čemu razmišljati prije polaska?
Perad je vrlo samostalna, ali od vas su joj potrebne tri osnovne stvari kako bi izdržala nekoliko dana bez nepotrebnih komplikacija. Prije svega, važno je da kokoši imaju dovoljno tekućine u vašoj odsutnosti. Umjesto posude za vodu koju inače koristite, odlučite se za pojilice za perad. Njihova glavna prednost je što se radi o zatvorenoj posudi iz koje voda postupno otječe, pa će cijelo vrijeme ostati čista. Možete birati između više varijanti od 0,75 l do 30 l Veličinu birajte prema dužini odlaska i prema broju kokoši. U ljetnim danima kokoš u jednom danu popije cca 250 ml vode, što je prilično malo.
Adekvatna opskrba hranom za perad jednako je važna kao i opskrba vodom. Pripazite da pripremite odgovarajuću količinu hrane (1 kokoš dnevno konzumira cca. 120 g). Stoga prilagodite veličinu zaliha broju kokoši koje imate i koliko dugo ćete biti odsutni. Također nije preporučljivo podcjenjivati sigurnost. Prije odlaska ne zaboravite provjeriti kokošinjac i ogradu svojih kokoši. Pazite da nemate nikakvu rupu u mreži ili pukotinu kroz koju bi mogao ući neželjeni posjetitelj.
Na odmor!
Uh. Nije tako komplicirano kao što ste mislili. U pravu smo, zar ne? Ako se pridržavate svih ovih točaka i pobrinete se da za vrijeme vašeg odsustva ima dovoljno vode, hrane i da su sigurni od nepozvanih gostiju, vidjet ćete da su jednako sretne nakon vašeg povratka kao i prije vašeg odlaska.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.