-800x800.jpg)
Što je pepeo kod pilića i kako napraviti pepelište?
S ulogom pepela kod peradi svakako ne treba upoznavati iskusne uzgajivače kokošaka, treba one koji tek počinju ili ljude "izvan terena" koji žele nešto naučiti o držanju kokoši, i dobro je razjasniti o čemu se radi. Također ćemo pogledati kako kokošima pripremiti pepelište gdje ćete moći pravilno odložiti pepeo.
Što pepeljanje znači i zašto je važno
Pepeljanje je aktivnost u kojoj se kokoši valjaju u pepelu, glinenoj prašini ili finom pijesku. Za kokoši je to u biti čišćenje, iako se na prvi pogled valjanje u pepelu ne čini kao idealan način čišćenja. U svakom slučaju, s pepelom kokoši stvarno pomažu sebi u održavanju perja u savršenom stanju.
Zahvaljujući pepeljanju, kokoši se mogu riješiti parazita koji utočište nalaze u njihovom perju. Paraziti poput bumbara ili buha kokošima zagorčavaju život kada se moraju nositi s neugodnim svrbežom. To se zatim odražava na ponašanje kokoši - postaju nemirne, a osim toga postoji opasnost od smanjenja nošenja jaja i do polovice. U slučaju da pojava parazita prijeđe određenu granicu, pepeljanje možda neće biti dovoljno i potrebno je posegnuti za sredstvom protiv parazita. Osim posebnih preparata, u ubijanju parazita pomoći će i dijatomejska zemlja ili gašeno vapno.
Kako napraviti pepelište i gdje ga postaviti
Budući da je valjanje u pepelu važno i za ljepotu i za zdravlje kokoši, sve kokoši moraju imati pristup pepelištu i trebale bi se moći valjati kad god požele. Stoga treba postojati pepelište u svakom zasebnom stajniku za piliće. U nekim stajama uvjeti su pogodni da kokoši same naprave svoje prostore, ali pogotovo ako je nastamba većinu vremena blatnjava ili je izgrađena na betonskoj podlozi, uzgajivač se mora pobrinuti za te prostore. Pepelište možete pripremiti samo na suhom mjestu. Iz tog razloga nije sasvim isključeno sakriti ga pod neki zaklon (nije nužno), postaviti na sunce, kako bi ga poslijepodne obasjale sunčeve zrake i pepelište se može osušiti nakon kiše.
Pepelište se može pripremiti na više načina. Postoje plastične ladice u koje, zbog svoje veličine, obično može leći samo jedna kokoš. Svaki sličan spremnik veličine po vašem izboru radit će isti posao. Možete iskopati i plitku rupu u zemlji za potrebe nosilja, a elegantno rješenje je uraditi nisku drvenu ogradicu gdje kokoši mogu lako skočiti. Dobro je ako kutija s pijeskom nudi dovoljno mjesta za najmanje dvije kokoši.
Koje god rješenje odabrali, kutiju trebate napuniti prikladnim materijalom koji lako prodire kroz perje, pa čak i kožu. Kao što već naziv opisanog uređaja sugerira, jasen je pravi izbor. Pepeo od drva ima najbolja svojstva čišćenja. Međutim, pepelište nemojte puniti pepelom od ugljena jer sadrži sumpor i teške metale. Pepelu od drva možete dodati suhu sitnu glinu ili sitni pijesak ili ti materijali mogu u potpunosti zamijeniti pepeo ako ga nemate.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.