Separacijska anksioznost kod pasa
Pavel Frček

: Pavel Frček

17.12.2024

Separacijska anksioznost kod pasa

Separacijska anksioznost jedan je od najčešćih poremećaja u ponašanju pasa. Problem je to koji negativno utječe na život i psa i njegovog vlasnika. Što je to točno i kako se može spriječiti ovaj problem ponašanja psa?

Govori

Separacijska anksioznost je stanje u kojem pas doživljava jak stres ili paniku u situacijama kada je odvojen od svog vlasnika ili od poznatog okruženja. Separacijska anksioznost kod psa najčešće se manifestira pretjeranim lajanjem, zavijanjem ili cviljenjem, destruktivnim ponašanjem kada pas uništava sve u svojoj blizini ili mokrenjem ili vršenjem nužde u kući. Pas je nemiran, može trčati tamo-amo, a njegove manifestacije mogu eskalirati do agresivnog ponašanja. Manifestacije stresa kod psa mogu varirati ovisno o prirodi psa i stupnju stresa. Nakon vlasnikova povratka, pas ga dočekuje s oduševljenjem do granice pretjerivanja, prati ga na svakom koraku i teško podnosi svako odvajanje (npr. zaključavanje u drugu sobu). Navedene manifestacije mogu se pojaviti iu prisutnosti vlasnika, ako mu je pristup zabranjen ili ako pas ne može privući njegovu pozornost.

Terapija

Separacijska anksioznost kod pasa i njezino liječenje uključuju ustrajnu obuku i, u težim slučajevima, pomoć lijekova koji psu pomažu da se nosi sa stresom. Međutim, lijekove uvijek treba kombinirati s bihevioralnom terapijom, jer sami lijekovi najčešće ne rješavaju problem, već samo potiskuju simptome. Osnovno pravilo pri dresuri psa je da psa ne smijete kažnjavati za takvo ponašanje. Nemirni pas neće povezati kaznu s ponašanjem koje mu nije neposredno prethodilo, stoga se kaznom ništa neće riješiti.

Prevencija

Prevencija je najučinkovitiji lijek za tjeskobu od odvajanja kod pasa. Psa treba od malih nogu postupno navikavati na samoću. U početku ostavite psa samog samo nekoliko minuta i postupno povećavajte vrijeme odvajanja. Najprije izađite u drugu prostoriju, zatim kroz glavna vrata i postupno povećavajte intervale izlaska. Promatrajte kako se pas ponaša te ga pohvalite i nagradite za pozitivne reakcije. Pokušajte stvoriti i slijediti redovitu dnevnu rutinu, to će psu dati osjećaj sigurnosti. Nabavite mu igračke i igre kako biste ga zaokupili. Interaktivne igračke ili poslastice skrivene u slagalicama zaokupit će psa dulje vrijeme i pomoći mu skrenuti pozornost. Prije odlaska uvijek izvedite psa van na kratku vježbu ili igru. Ograničite duga rastanka i pozdravljanja.

Korisne životinje u vrtu

02.07.2025

Korisne životinje u vrtu

Vrtlarenje je vrlo popularno – gotovo svatko poznaje nekoga tko uzgaja vlastito povrće, cvijeće ili začinsko bilje. Uzgajanje vlastitih plodova donosi radost, opuštanje i osjećaj samodostatnosti. No u vrtovima ne rastu samo biljke – tu su i drugi stanovnici koji zaslužuju našu pažnju.

Kako hraniti svinje?

01.07.2025

Kako hraniti svinje?

Svinje spadaju među nezahtjevne domaće životinje, no i kod njih vrijedi pravilo da se kvaliteta hrane snažno odražava na rast, zdravlje i proizvodnost. Bez obzira na to uzgajate li prasce, krmače ili tovne svinje, pravilno sastavljena hranidbena obroka i dovoljne količine čiste vode apsolutna su osnova. U ovom ćemo članku pogledati ključna pravila prehrane svinja u kućnim uvjetima.

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

24.06.2025

Vrste sireva i njihovo podrijetlo

Sir nije samo ementaler na kruhu. U svijetu postoji na stotine vrsta sireva – pljesnivi, tvrdi, svježi, pareni... Svaka regija ima svoj tipični sir koji odražava lokalnu tradiciju i okus. Pogledajmo odakle dolaze neki poznati sirevi.