-800x800.png)

: Pavel Frček
17.12.2024
Separacijska anksioznost kod pasa
Separacijska anksioznost jedan je od najčešćih poremećaja u ponašanju pasa. Problem je to koji negativno utječe na život i psa i njegovog vlasnika. Što je to točno i kako se može spriječiti ovaj problem ponašanja psa?
Govori
Separacijska anksioznost je stanje u kojem pas doživljava jak stres ili paniku u situacijama kada je odvojen od svog vlasnika ili od poznatog okruženja. Separacijska anksioznost kod psa najčešće se manifestira pretjeranim lajanjem, zavijanjem ili cviljenjem, destruktivnim ponašanjem kada pas uništava sve u svojoj blizini ili mokrenjem ili vršenjem nužde u kući. Pas je nemiran, može trčati tamo-amo, a njegove manifestacije mogu eskalirati do agresivnog ponašanja. Manifestacije stresa kod psa mogu varirati ovisno o prirodi psa i stupnju stresa. Nakon vlasnikova povratka, pas ga dočekuje s oduševljenjem do granice pretjerivanja, prati ga na svakom koraku i teško podnosi svako odvajanje (npr. zaključavanje u drugu sobu). Navedene manifestacije mogu se pojaviti iu prisutnosti vlasnika, ako mu je pristup zabranjen ili ako pas ne može privući njegovu pozornost.
Terapija
Separacijska anksioznost kod pasa i njezino liječenje uključuju ustrajnu obuku i, u težim slučajevima, pomoć lijekova koji psu pomažu da se nosi sa stresom. Međutim, lijekove uvijek treba kombinirati s bihevioralnom terapijom, jer sami lijekovi najčešće ne rješavaju problem, već samo potiskuju simptome. Osnovno pravilo pri dresuri psa je da psa ne smijete kažnjavati za takvo ponašanje. Nemirni pas neće povezati kaznu s ponašanjem koje mu nije neposredno prethodilo, stoga se kaznom ništa neće riješiti.
Prevencija
Prevencija je najučinkovitiji lijek za tjeskobu od odvajanja kod pasa. Psa treba od malih nogu postupno navikavati na samoću. U početku ostavite psa samog samo nekoliko minuta i postupno povećavajte vrijeme odvajanja. Najprije izađite u drugu prostoriju, zatim kroz glavna vrata i postupno povećavajte intervale izlaska. Promatrajte kako se pas ponaša te ga pohvalite i nagradite za pozitivne reakcije. Pokušajte stvoriti i slijediti redovitu dnevnu rutinu, to će psu dati osjećaj sigurnosti. Nabavite mu igračke i igre kako biste ga zaokupili. Interaktivne igračke ili poslastice skrivene u slagalicama zaokupit će psa dulje vrijeme i pomoći mu skrenuti pozornost. Prije odlaska uvijek izvedite psa van na kratku vježbu ili igru. Ograničite duga rastanka i pozdravljanja.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.