Mora li konj nositi potkove?
Pavel Frček

: Pavel Frček

25.10.2024

Mora li konj nositi potkove?

Sastavnim dijelom konjske opreme smatraju se potkove čija uporaba seže još u antičko doba. I premda se od davnina povezuju s redovitom njegom papaka i njihovom zaštitom, posljednjih se desetljeća sve više razvija rasprava o nužnosti njihove uporabe. više. Dakle, što je s različitim vrstama potkova?

Zašto se koriste potkove?

Potkove su oduvijek uglavnom služile za zaštitu konjskog kopita od pretjeranog trošenja. Uglavnom se koriste za konje koji rade na tvrdim ili kamenitim površinama. Što se tiče sportskih konja, potkove se ovdje koriste za ispravljanje nepravilnosti u hodu i poboljšanje stabilnosti. Istovremeno, služi i kao zaštita od ozljeda ili infekcija

Što umjesto potkova?

U današnje moderno vrijeme vlasnici konja često naginju prirodnosti pa se fokusiraju na tzv. bosonogu njegu. Kopita su ostavljena bez potkova i samo su brušena. Ovako tretirana kopita poštuju prirodu konja i blagotvorna su za njih ako je tretman pažljiv i konj se kreće po pogodnom terenu.

Prikladan teren za bosonogog konja trebao bi biti mekši - pašnjaci, pješčane staje za jahanje - gdje kopita nisu izložena takvom pritisku kao na primjer na asfaltu ili kamenju.

Što se tiče alternativa potkivanju konja, postoje i različite vrste potkova koje se nose samo tijekom jahanja ili rada.

Kada potkove nisu potrebne?

Iako su potkove u mnogočemu prednost, ponekad ih je bolje ostaviti nepotkovane. To posebno vrijedi za konje koji se cijeli dan ne kreću po tvrdim ili grubim površinama. Kod konja bez potkova potrebno je misliti da se kreće uglavnom po različitim vrstama podloga, tj. s pašnjaka na kamenite, tvrde, a ne posve ravne terene. Ostavljanje konja bosog prikladno je u slučaju određenih zdravstvenih problema, kako bi se očuvala prirodna mehanika pokreta nogu i kako bi kopito dobro sraslo.

Nadalje, moguće je odlučiti prema pasmini konja. Neke pasmine, poput mustanga, imaju prirodno čvrsta i izdržljiva kopita koja se lako prilagođavaju različitim površinama. Dakle, možemo izostaviti potkove za ove konje.

Ako je vaš konj bos, redovito provjeravajte stanje kopita i prilagodite ga uvjetima terena kojim se konj obično kreće.

Postoje li rizici?

Za konje koji redovito rade na tvrdim površinama bosonoga metoda možda neće biti prikladna. Može doći do brzog trošenja, oštećenja kopita (pukotine, modrice, ali i infekcije) i boli.

Ako se odlučite prebaciti s cipela na bos, očekujte da će konju trebati neko vrijeme da se prilagodi. Zato nastavite pažljivo i nemojte gurati konja. Za početak razmislite io upotrebi zaštitnih cipela prilikom nošenja tereta.

Hoće li vaš konj nositi potkove ovisi o individualnim potrebama, okolini u kojoj se kreće i načinu na koji se koristi. Također ovisi o zdravlju kopita i pasmini konja. Što god odlučili, posavjetujte se sa stručnjakom koji će odrediti što je najbolje za vašeg konja.

Mora li konj nositi potkove?

25.10.2024

Mora li konj nositi potkove?

Sastavnim dijelom konjske opreme smatraju se potkove čija uporaba seže još u antičko doba. I premda se od davnina povezuju s redovitom njegom papaka i njihovom zaštitom, posljednjih se desetljeća sve više razvija rasprava o nužnosti njihove uporabe. više. Dakle, što je s različitim vrstama potkova?

Kako pravilno skladištiti stočnu hranu?

22.10.2024

Kako pravilno skladištiti stočnu hranu?

Pravilno skladištenje žitarica i druge krmiva ključno je za održavanje njihove hranjive vrijednosti i sigurnosti. Ako je neispravno pohranjen, može postati nevažeći, što može i biti negativne učinke na zdravlje životinja. U ovom članku ćemo pogledati razloge zašto je to važno pravilno skladištiti hranu kao hranu za kokoši i kako to učiniti.

Vitamini za perad

18.10.2024

Vitamini za perad

Kod uzgoja peradi dobro je zapamtiti da ako želimo postići maksimalnu produktivnost, naša perad mora biti dobro uhranjena, zdrava i sretna. Naravno, većina uzgajivača svojim kokošima, patkama, guskama ili drugim predstavnicima domaće peradi dajemo uravnoteženu ishranu, puno kretanja na svježem zraku i kvalitetnu, redovito održavanu i čišćenu opremu za uzgoj, ali ako se doista želimo potruditi , također je preporučljivo razmišljati o redovitom dodavanju visokokvalitetnih materiala i minerala za kokoši nesilice.  Pročitajte naš članak u kojem ćemo vam reći kako pilićima dodati kalcij ili druge vitamine koje ne smijete zaboraviti.

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novosti

i možete dobit dopunsku hranu ACIDOMID.