

: Pavel Frček
23.04.2024
Koliko dugo živi patuljasti kunić?
Omiljeni pratilac mnogih ljudi, mali zec ima mnogo toga za ponuditi svojim vlasnicima. Njegova prijateljska narav, simpatičan izgled i relativno laka njega privlače mnogo ljudi koji žele malog ljubimca. Jedno od često postavljanih pitanja je koliko dugo živi patuljasti kunić. Dakle, koliko dugo ova slatka stvorenja obično žive?
Životni vijek - patuljasti kunić
Prosječan životni vijek patuljastih kunića je između 7 i 10 godina. Kao i kod drugih životinja, manje pasmine imaju tendenciju da žive dulje od većih pasmina. Međutim, koliko dugo kunić živi mogu utjecati različiti čimbenici, vanjski i unutarnji. Vitalnost patuljastog kunića ovisi o genetici, prehrani, njezi, ali stres i strah također igraju ulogu.
Što utječe na životni vijek kunića?
Genetika igra važnu ulogu u životnom vijeku patuljastih kunića. Neke linije mogu biti sklonije određenim bolestima - na primjer, bolestima zuba, tumorima ili bolestima srca ili mogu imati predispoziciju za brže starenje. Zato preporučamo odabir kunića provjerenih uzgajivača. Očekivano trajanje života također varira ovisno o pasmini. Na primjer, nizozemski ili kalifornijski kunići obično dožive najvišu starost, dok bijeli novozelandski kunić doživi najnižu.
Ovisi i o okruženju u kojem kunić živi. Potreban im je dovoljno velik i čist kavez. Pravilnom higijenom otklanja se pojava parazita, bakterija i gljivica. Zato se pobrinite da kunić uvijek ima čist i suh dom. A što je s aktivnošću? Za kretanje im neće biti dovoljan sam kavez, kunića je dobro pustiti barem dva sata dnevno i pustiti ga da slobodno trčkara po stanu. Ako imate na raspolaganju vrt, odlična opcija je kućica za kuniće sa stazom koja će vam pružiti dovoljno prostora za svakodnevno trčanje. Takva je, na primjer, farma kunića Alberta.
Pravilna prehrana također je ključna za njihovo zdravlje i vitalnost. Kuniće treba hraniti uravnoteženom hranom bogatom vlaknima i imati stalan pristup sijenu i čistoj vodi. Granule bez žitarica, sušeno bilje, povrće i voće također su osnova jelovnika.
Također se usredotočite na dovoljnu njegu kojom možete utjecati na duljinu života. Za zdravlje i prevenciju bolesti važni su redoviti veterinarski pregledi, cijepljenja, njega zuba i kandži. Rizik od genitalnih infekcija i tumora možete smanjiti kastracijom ili sterilizacijom.
Stres i strah često su krivci za kraći život kunića. Zato mu omogućite miran život bez puno promjena, buke i uznemiravanja od strane drugih ljubimaca. Također ga ne biste trebali izlagati dugotrajnoj samoći. To je zato što je vrlo društveno biće, pa bi ga takve situacije mogle stresirati i izazvati paniku.
Patuljasti zec - Dob
Važno je napomenuti da je navedeni očekivani životni vijek, 7-10 godina, prosjek i stoga može varirati od pojedinca do pojedinca. Osiguravanjem odgovarajuće njege, okruženja i naravno ljubavi, možete pridonijeti dugom i sretnom životu vašeg malog kunića.

31.03.2025
Vrste jaja
Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

30.03.2025
Uzgoj alpaka i lama
Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

24.03.2025
Kako psu podrezati kandže?
Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.