Koliko dugo živi domaća mačka?
Pavel Frček

: Pavel Frček

09.05.2024

Koliko dugo živi domaća mačka?

Domaće mačke jedni su od najpopularnijih kućnih ljubimaca diljem svijeta. I nije ni čudo. Njihova neovisna priroda čini ih odličnim društvom u kućanstvu. No, prije nego što počnemo uživati ​​u životu s mačkom, moramo odgovoriti na pitanje koliko godina živi.


Starost domaće mačke

Prosječna dob mačaka varira ovisno o mnogim čimbenicima, uključujući genetiku, okoliš, prehranu i brigu koju im pružamo. Zanimljive činjenice o mačkama uključuju da kastrirane mačke u prosjeku žive do 15 godina, dok nekastrirane mačke žive oko 12 godina. Međutim, to ne znači da ne mogu živjeti duže. Uobičajeno je da neki pojedinci navrše 20 ili više godina. Sjajan primjer je Crème Puff koji je proslavio nevjerojatan 38. rođendan.


Genetika

Genetika igra ključnu ulogu u očekivanom životnom vijeku. Neke su mačke predisponirane za određene bolesti koje im mogu skratiti život. Također, usredotočite se na pasminu jer su neki tipovi skloniji određenim zdravstvenim problemima od drugih. U isto vrijeme, neke pasmine mogu prirodno doživjeti višu dob. Sijamske i manx mačke npr. do 20 godina, ragamuffin do 17 godina.


Okoliš

Sigurno i ugodno životno okruženje trebalo bi biti nešto što se podrazumijeva. Nažalost, to nije uvijek slučaj. Ako mačka živi divlje, njezin će se život zbog vanjskih opasnih utjecaja skratiti na 3-5 godina. Ako ga pustite vani, postoji veći rizik od ozljeda. Nažalost, vrlo često iza njih stoji i smrt. S druge strane, miševi koji žive samo u zatvorenom prostoru zahtijevaju višu razinu aktivnosti kako bi bili dovoljno stimulirani i kako se ne bi prekomjerno udebljali. Možete isprobati, primjerice, različite igračke koje mačka treba u stanu kako bi ga okupirala i dovoljno razgibala. Ako nemaju dovoljno aktivnosti, to može imati negativan učinak na njihov životni vijek. Stoga odaberite zlatnu sredinu i, ako ste u prilici, osigurajte mački sigurnu nastambu.


Dijeta

Osnova je pravilna prehrana. Utječe na zdravlje, a time i na životni vijek mačaka. Hraniti odraslu životinju u manjim obrocima 2-3 puta dnevno. Ako je sklona pretilosti, pripazite na njezin dnevni unos hrane i držite ostatke izvan vidokruga. Ne zaboravite da je kvalitetna i uravnotežena kućna prehrana za mačke ključna za očuvanje njihovog zdravlja i produljenje života. Pogreške u prehrani dovode do pretilosti, metaboličkih problema i drugih zdravstvenih komplikacija.


Redovne provjere

Redoviti veterinarski pregledi također su vrlo važni i trebali bi biti nešto što se podrazumijeva. Ne radi se samo o redovitom cijepljenju i preventivnom liječenju od parazita, već prije svega o ranom otkrivanju bolesti. Što se bolest ranije otkrije i liječi, to će liječenje biti lakše i brže.


Životni vijek mačke

Mačji život može biti relativno dug ako joj se pruži odgovarajuća njega, prehrana i okoliš. Međutim, imajte na umu da je svatko jedinstven i ima svoje individualne potrebe. Stoga, prilagodite sve tako da vaš ljubimac živi u lijepom okruženju punom ljubavi.

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

16.05.2025

Zašto krava stalno preživa, a pas guta? Probava životinja pod povećalom

Jeste li se ikada zapitali zašto govedo provodi sate preživajući, dok pas hranu gotovo i ne žvače? Razlog je u različitim vrstama probave. Dok neke životinje imaju jednostavan želudac, druge su kroz evoluciju razvile želuce s više odjeljaka, mikrobiološku probavu ili čak probavu uz pomoć kamenčića. Koje su glavne razlike između pojedinih skupina životinja?

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

15.05.2025

Koju vrstu vune odabrati? Usporedba alpake, kašmira, merino vune i drugih

Vjerojatno ste čuli da postoji mnogo različitih pasmina ovaca. No jeste li znali da i vuna dolazi u više vrsta? Ne dobivamo je samo od ovaca, već i od lama, pa čak i od zečeva.

Načini mužnje i vrste mužnih sala

14.05.2025

Načini mužnje i vrste mužnih sala

Mužnja je svakodnevni dio uzgoja mliječnih krava – no načini njezinog izvođenja mogu se znatno razlikovati. Od tradicionalne ručne mužnje pa sve do modernih robotskih sustava, svaka farma bira rješenje koje najbolje odgovara njezinim potrebama i mogućnostima. Razlikuju se također i same mužne sale – prostori gdje se obavlja mužnja. U ovom ćemo članku prikazati osnovne načine mužnje i tipove mužnih sala koje se danas koriste.