Koliko dugo živi domaća mačka?
Pavel Frček

: Pavel Frček

09.05.2024

Koliko dugo živi domaća mačka?

Domaće mačke jedni su od najpopularnijih kućnih ljubimaca diljem svijeta. I nije ni čudo. Njihova neovisna priroda čini ih odličnim društvom u kućanstvu. No, prije nego što počnemo uživati ​​u životu s mačkom, moramo odgovoriti na pitanje koliko godina živi.


Starost domaće mačke

Prosječna dob mačaka varira ovisno o mnogim čimbenicima, uključujući genetiku, okoliš, prehranu i brigu koju im pružamo. Zanimljive činjenice o mačkama uključuju da kastrirane mačke u prosjeku žive do 15 godina, dok nekastrirane mačke žive oko 12 godina. Međutim, to ne znači da ne mogu živjeti duže. Uobičajeno je da neki pojedinci navrše 20 ili više godina. Sjajan primjer je Crème Puff koji je proslavio nevjerojatan 38. rođendan.


Genetika

Genetika igra ključnu ulogu u očekivanom životnom vijeku. Neke su mačke predisponirane za određene bolesti koje im mogu skratiti život. Također, usredotočite se na pasminu jer su neki tipovi skloniji određenim zdravstvenim problemima od drugih. U isto vrijeme, neke pasmine mogu prirodno doživjeti višu dob. Sijamske i manx mačke npr. do 20 godina, ragamuffin do 17 godina.


Okoliš

Sigurno i ugodno životno okruženje trebalo bi biti nešto što se podrazumijeva. Nažalost, to nije uvijek slučaj. Ako mačka živi divlje, njezin će se život zbog vanjskih opasnih utjecaja skratiti na 3-5 godina. Ako ga pustite vani, postoji veći rizik od ozljeda. Nažalost, vrlo često iza njih stoji i smrt. S druge strane, miševi koji žive samo u zatvorenom prostoru zahtijevaju višu razinu aktivnosti kako bi bili dovoljno stimulirani i kako se ne bi prekomjerno udebljali. Možete isprobati, primjerice, različite igračke koje mačka treba u stanu kako bi ga okupirala i dovoljno razgibala. Ako nemaju dovoljno aktivnosti, to može imati negativan učinak na njihov životni vijek. Stoga odaberite zlatnu sredinu i, ako ste u prilici, osigurajte mački sigurnu nastambu.


Dijeta

Osnova je pravilna prehrana. Utječe na zdravlje, a time i na životni vijek mačaka. Hraniti odraslu životinju u manjim obrocima 2-3 puta dnevno. Ako je sklona pretilosti, pripazite na njezin dnevni unos hrane i držite ostatke izvan vidokruga. Ne zaboravite da je kvalitetna i uravnotežena kućna prehrana za mačke ključna za očuvanje njihovog zdravlja i produljenje života. Pogreške u prehrani dovode do pretilosti, metaboličkih problema i drugih zdravstvenih komplikacija.


Redovne provjere

Redoviti veterinarski pregledi također su vrlo važni i trebali bi biti nešto što se podrazumijeva. Ne radi se samo o redovitom cijepljenju i preventivnom liječenju od parazita, već prije svega o ranom otkrivanju bolesti. Što se bolest ranije otkrije i liječi, to će liječenje biti lakše i brže.


Životni vijek mačke

Mačji život može biti relativno dug ako joj se pruži odgovarajuća njega, prehrana i okoliš. Međutim, imajte na umu da je svatko jedinstven i ima svoje individualne potrebe. Stoga, prilagodite sve tako da vaš ljubimac živi u lijepom okruženju punom ljubavi.

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

09.07.2025

Zašto kokoši kljucaju jaja i kako ih to odučiti?

Kljucanje jaja jedan je od najčešćih loših navika kod kokoši. Mnogi uzgajivači ne znaju kako se nositi s tim problemom i isprobavaju razne „narodne savjete“ – primjerice, uranjanje kokoši u vodu. Pogledajmo učinkovitije i provjerene metode kako kokoši odučiti od ovog nepoželjnog ponašanja.

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

08.07.2025

Zašto su antiparazitici važni za naše kućne ljubimce?

Zdravlje naših kućnih ljubimaca za nas je prioritet – bilo da se radi o zamorcu, psu ili konju. Redovitom njegom i prevencijom štitimo svoje životinjske prijatelje od raznih bolesti. Jedna od najčešćih prijetnji su paraziti, koji mogu uzrokovati kožne probleme, ali i ozbiljne unutarnje bolesti. Upravo zato važno je ne zanemarivati dehelmintizaciju i redovito koristiti antiparazitike.

Kako uzgajati perlice?

07.07.2025

Kako uzgajati perlice?

Carske kokoši, poznate i kao perlice, potječu iz Afrike i naseljavaju različita staništa – od savana do tropskih šuma. Od sedam poznatih vrsta, najraširenija je obična perlica, pjegava i kacigasta perlica. Pripitomljene su prije otprilike 2.000 godina na području današnjeg Maroka. Danas su perlice cijenjene zbog svoje korisnosti i jednostavnog uzgoja. Pogledajmo kako ih pravilno uzgajati.