Kako se brinuti za kokoši tako da bez problema prežive zimu?
Želite li da vaše kokoši udobno prežive zimu, pripazite na pravilnu pripremu tijekom jeseni i naknadnu njegu koja će biti potrebna tijekom hladnih dana. Ovo razdoblje je vrlo zahtjevno za kokoši. Stoga im olakšajte posao i pomozite im s onim što im je potrebno.
Priprema kokošinjca
Osnova je adaptacija kokošinjca na hladnoću i vjetar. Sve počinje prije zime, kada je prvo potrebno očistiti i dezinficirati kokošinjac, pojilice, hranilice i gredice. S obzirom na to da se paraziti razmnožavaju u toplom i vlažnom kokošinjcu, dobro je koristiti insekticid kao preventivu protiv infestacije. Možete koristiti i domaću otopinu vode i octa.
Zatim se usredotočite na stanje kokošinjca. Ako negdje nađete kvar, popravite ga, pravilna izolacija je temelj. Temperatura u unutrašnjosti bi trebala biti oko 15-20 °C u hladnoj sezoni, stoga je potrebno izolirati nastambu za kokoši (koristiti stiropor, vatu ili slamu), ili je grijati pomoću keramičkih žarulja ili infracrvenih žarulja. Preporučljivo je pod izolirati slojem slame ili drvenih strugotina. To se posebno odnosi na uzgajivače koji žive u udaljenim mjestima gdje su zime oštrije nego u gradu.
Ne zaboravite na redovito čišćenje, koje bi se u tom razdoblju trebalo odvijati barem jednom tjedno. Postoji jednostavan razlog za to, budući da će kokoši provoditi puno vremena u kokošinjcu, većina izmeta će biti tamo. Gnoj se brzo razgrađuje i oslobađa dušik, što dovodi do neugodnih mirisa i opasne vlage. Stoga se, naravno, mora i redovito provjetravati. Relativna vlažnost unutarnjeg prostora trebala bi biti oko 50 do 70%.
Kako bi kokoš nastavila nositi jedno jaje dnevno potrebno joj je oko 12 sati svjetla. Kako to urediti zimi? Jednostavno zasvijetlite idealno 2-3 sata ujutro prije zore. Ne brinite, ne morate ustati. Možete regulirati svjetlo pomoću timera.
Što je s ispustom?
Zasigurno se ne morate brinuti hoćete li pustiti kokoši vani zimi. Kad temperature ne padnu ispod -10 °C, vole razgledavati oko sebe. No, na nižim temperaturama bolje ih je ostaviti zatvorene. Ako ima snijega u oboru, vjerojatno se neće previše zaželjeti izaći van, ali ako snijeg uklonite, otići će s guštom.
Voda, osnova svega
Osigurajte čistu i svježu vodu tijekom cijele godine i ništa se ne mijenja ni zimi. Ali trebali biste provjeravati i mijenjati svaki dan, jer se može smrznuti. To možete izbjeći uz pomoć grijaćih ploča ispod pojilica koje održavaju temperaturu vode.
Omjer hrane mora biti veći
Zimi treba voditi računa da kokoši imaju veći utrošak energije za održavanje tjelesne temperature, pa je potrebno povećati dozu hrane za oko 10% u odnosu na ljeto. Stoga im dodajte nešto dodatno u krmnu smjesu, uostalom, zimi ne skupljaju ono što im treba vani. Možete odabrati, primjerice, kukuruz ili suncokret koji su bogati izvori energije. Naravno treba dodati mineralne dodatke i sijeno (najbolje sušenu koprivu ili sušenu lucernu), možete dodati i krumpir, pšenicu ili zobenu kašu.
Pažnja!
Ako su kokoši dugotrajno izložene mrazu i vlazi, postoji opasnost od ozeblina nogu i režnjeva. Stoga ih svaki dan mažite vazelinom, indulonom ili mašću.
Čist i izoliran kokošinjac, svježa voda i povećani obrok hrane, to su najvažnije točke kojih bi svaki uzgajivač peradi trebao zapamtiti i pošteno ih se pridržavati svake zime. Rezultat će biti zdrave i sretne kokoši.
19.11.2024
Kako pripremiti kuniće za zimu?
Iako su kunići relativno izdržljive životinje, zima donosi određene izazove kako za kuniće tako i za nas, njihove uzgajivače. Kako bi zimu preživjeli u dobrom zdravlju i blagostanju, potrebno im je pripremiti prikladnu okolinu i izbjegavati stvari koje kunićima smetaju. U današnjem članku pogledat ćemo kako njegovati kunića i kako bi trebala izgledati takva priprema za zimu ili njega po hladnom vremenu.
15.11.2024
Može li pas imati kosti?
Vjerojatno ste čuli da psi ne bi trebali jesti kosti. S druge strane, neki ljudi vjeruju da kosti nisu štetne za pse. Istina je negdje u sredini, pa pogledajmo zajedno koje su kosti sigurne za konzumaciju pasa.
13.11.2024
Kako zaštititi pseće šape zimi?
Zimske radosti ne vole samo djeca, već i naši četveronožni prijatelji U isto vrijeme, međutim, hladno i mrazno vrijeme donosi nelagodu, što također utječe na šape psa. Briga o njima stoga je bitan dio ovih mraznih dana. Snijeg, sol na cestama i temperature ispod nule mogu uzrokovati ozbiljne probleme poput iritacije, pucanja ili boli. Dakle, koji je najbolji način da zaštitite šape psa zimi?