Kako se brinuti za kokoši tako da bez problema prežive zimu?

: Juraj Korim

23.10.2023

Kako se brinuti za kokoši tako da bez problema prežive zimu?

Želite li da vaše kokoši udobno prežive zimu, pripazite na pravilnu pripremu tijekom jeseni i naknadnu njegu koja će biti potrebna tijekom hladnih dana. Ovo razdoblje je vrlo zahtjevno za kokoši. Stoga im olakšajte posao i pomozite im s onim što im je potrebno.

Priprema kokošinjca

Osnova je adaptacija kokošinjca na hladnoću i vjetar. Sve počinje prije zime, kada je prvo potrebno očistiti i dezinficirati kokošinjac, pojilice, hranilice i gredice. S obzirom na to da se paraziti razmnožavaju u toplom i vlažnom kokošinjcu, dobro je koristiti insekticid kao preventivu protiv infestacije. Možete koristiti i domaću otopinu vode i octa.


Zatim se usredotočite na stanje kokošinjca. Ako negdje nađete kvar, popravite ga, pravilna izolacija je temelj. Temperatura u unutrašnjosti bi trebala biti oko 15-20 °C u hladnoj sezoni, stoga je potrebno izolirati nastambu za kokoši (koristiti stiropor, vatu ili slamu), ili je grijati pomoću keramičkih žarulja ili infracrvenih žarulja. Preporučljivo je pod izolirati slojem slame ili drvenih strugotina. To se posebno odnosi na uzgajivače koji žive u udaljenim mjestima gdje su zime oštrije nego u gradu.


Ne zaboravite na redovito čišćenje, koje bi se u tom razdoblju trebalo odvijati barem jednom tjedno. Postoji jednostavan razlog za to, budući da će kokoši provoditi puno vremena u kokošinjcu, većina izmeta će biti tamo. Gnoj se brzo razgrađuje i oslobađa dušik, što dovodi do neugodnih mirisa i opasne vlage. Stoga se, naravno, mora i redovito provjetravati. Relativna vlažnost unutarnjeg prostora trebala bi biti oko 50 do 70%.


Kako bi kokoš nastavila nositi jedno jaje dnevno potrebno joj je oko 12 sati svjetla. Kako to urediti zimi? Jednostavno zasvijetlite idealno 2-3 sata ujutro prije zore. Ne brinite, ne morate ustati. Možete regulirati svjetlo pomoću timera.

Što je s ispustom?

Zasigurno se ne morate brinuti hoćete li pustiti kokoši vani zimi. Kad temperature ne padnu ispod -10 °C, vole razgledavati oko sebe. No, na nižim temperaturama bolje ih je ostaviti zatvorene. Ako ima snijega u oboru, vjerojatno se neće previše zaželjeti izaći van, ali ako snijeg uklonite, otići će s guštom.

Voda, osnova svega

Osigurajte čistu i svježu vodu tijekom cijele godine i ništa se ne mijenja ni zimi. Ali trebali biste provjeravati i mijenjati svaki dan, jer se može smrznuti. To možete izbjeći uz pomoć grijaćih ploča ispod pojilica koje održavaju temperaturu vode.

Omjer hrane mora biti veći

Zimi treba voditi računa da kokoši imaju veći utrošak energije za održavanje tjelesne temperature, pa je potrebno povećati dozu hrane za oko 10% u odnosu na ljeto. Stoga im dodajte nešto dodatno u krmnu smjesu, uostalom, zimi ne skupljaju ono što im treba vani. Možete odabrati, primjerice, kukuruz ili suncokret koji su bogati izvori energije. Naravno treba dodati mineralne dodatke i sijeno (najbolje sušenu koprivu ili sušenu lucernu), možete dodati i krumpir, pšenicu ili zobenu kašu.

Pažnja!

Ako su kokoši dugotrajno izložene mrazu i vlazi, postoji opasnost od ozeblina nogu i režnjeva. Stoga ih svaki dan mažite vazelinom, indulonom ili mašću.


Čist i izoliran kokošinjac, svježa voda i povećani obrok hrane, to su najvažnije točke kojih bi svaki uzgajivač peradi trebao zapamtiti i pošteno ih se pridržavati svake zime. Rezultat će biti zdrave i sretne kokoši.

Vrste jaja

31.03.2025

Vrste jaja

Kad se kaže „jaje“, većina nas automatski pomisli na kokošje. Malo tko odmah zamisli neku drugu vrstu. No, dobro znamo da jaja nose i druge ptice – a neka od njih čak su i lako dostupna. U trgovinama najčešće nalazimo kokošja jaja, povremeno i prepelčja. Ostale vrste su prilično rijetke. Pogledajmo, dakle, koja se jaja mogu konzumirati i po čemu se međusobno razlikuju.

Uzgoj alpaka i lama

30.03.2025

Uzgoj alpaka i lama

Uzgoj lama i alpaka postaje sve popularniji u Hrvatskoj. Uzgajivači cijene njihovu mirnu i prijateljsku narav, niske zahtjeve za održavanje, svestranu upotrebu i egzotičan izgled. Ove životinje mogu se uspješno držati na zajedničkim pašnjacima s drugim vrstama. Osim toga, lame su prirodno dominantne i teritorijalne, što im omogućuje učinkovitu zaštitu stada od predatora. Želite li saznati kako se pravilno brinuti o ovim impresivnim životinjama? Pripremili smo za vas korisne informacije i praktične savjete koji će vam pomoći razumjeti njihovo ponašanje i osigurati im najbolji mogući dom.

Kako psu podrezati kandže?

24.03.2025

Kako psu podrezati kandže?

Baš kao što nama rastu nokti, i našim psima rastu kandže. Zato ih je važno redovito kratiti i održavati. Nekada se briga o kandžama nije toliko spominjala, jer su psi provodili više vremena na otvorenom – trčali su po dvorištima, asfaltu ili drugim tvrdim površinama koje su im prirodno trošile kandže.